Annons:

Publicerad: 2025-06-07

Avgörande beslut för nya centralstationen i Linköping

Linköpings framtida centralstation som börjar byggas år 2030 kommer att byggas på marken istället för att ligga upphöjd på en bro.

Arlanda Express i september 2009 vid Hagalundstunneln, Solna. FOTO: Holger Ellgard
Visionsbild för att illustrera hur S:t Larsgatan ska förlängas och leda fram till Linköpings nya centralstation. Det är långt ifrån klart hur det kommer att se ut, men här visas hur S:t Larsgatan skulle kunna se ut precis innan det södra stationstorget. Till vänster leder stråket fram till huvudentrén och till höger fortsätter stråket norrut över den nya järnvägen. Linköpings innerstad kommer på sikt att växa fram till den nya stationen och vidare norrut. Längst till vänster syns det gamla lokstallet och längre bort sticker Tornet upp. FOTO: Linköpings kommun

År 2035 väntas de nya tågen börja rulla vilket innebär att järnvägsstationen ska vara färdig tills dess, likaså de nya järnvägsspåren som Trafikverket ansvarar för att bygga.

I grunden handlar det hela om Ostlänken som är en 16 mil lång ny dubbelspårig järnväg som kommer att gå mellan Järna och Linköping. Med de nya järnvägsspåren kommer det vara möjligt att resa snabbare och smidigare mellan Linköping och Stockholm än i dag.

Beslutet om det markförlagda läget tas på kommunfullmäktiges sammanträde 17 juni. Ett upphöjt läge på en bro hade inneburit att Linköpings kommun skulle behöva medfinansiera stationsbygget till en kostnad av cirka 5 miljarder kronor, vilket motsvarar ungefär vad kommunen årligen lägger på hela grundskolan, gymnasiet och förskolan tillsammans.

För Linköping som stad innebär Ostlänken att hela innerstaden förändras. Eftersom den nya centralstationen kommer att bli en av Linköpings mest besökta platser kommer området runt omkring successivt att utvecklas med kontor, hotell, bostäder och nya gator. Det kommer att skapas grönytor, skolor och lekplatser. 

Själva stationsbyggnaden kommer att ligga mellan fjärrbussterminalen vid nuvarande resecentrum och Tornet.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Nytt spår på plats i Olsfors

Under veckoslutet har Infranord lagt nya sliprar och nya räler på sträckan vid Olsfors mellan Göteborg och Borås som förstördes vid urspårningen 25 juni. Men troligen kan inte tågtrafiken återupptas förrän 16 juli.

Notis

Uppsala spårväg startar fas 2

Igår, den 2 juli, beställdes fas 2 i entreprenadkontraktet avseende spårvägsanläggningen inom Uppsala spårväg. Det innebär att spårvägsprojektet nu går från planering till ett skarpt genomförande, där detaljprojektering och byggnation ingår. Fas 2 utförs av entreprenören NYAB-Azvi AB, som även har genomfört fas 1.

Notis

Sex regionala kollektivtrafikmyndigheter bildar Krösatågen AB

De sex regionala kollektivtrafikmyndigheterna bakom Krösatågen bildar det gemensamma bolaget Krösatågen AB. Genom bolaget samlas ansvar för strategisk utveckling, ledning och fordonsförvaltning i en gemensam organisation med uppdrag att stärka det regionala tågresandet i södra Sverige.

Notis

Halva priset på månadskort

I dag halveras priset för månadskort i kollektivtrafiken. Regeringen fattade 25 juni det formella beslutet om statsbidrag till regionala trafikmyndigheter som sänker priset på månadsbiljetter till hälften under andra halvåret i år.

Nyhet

Tågtrafiken återupptas om två veckor

Det kommer att dröja ytterligare två veckor innan tågtrafiken mellan Göteborg och Borås kan återupptas. Det tar längre tid än Trafikverket tidigare räknade med att bygga nytt spår en kilometer.

Nyhet

Skoda levererar spårvagnar till Uppsala

Skoda Transtech kommer att leverera 20 spårvagnar till Region Uppsala för trafiken på den kommande spårvägen i Uppsala. Avtalen rymmer ett underhållsavtal på tolv år och optioner på ytterligare 18 spårvagnar och är värt tre miljarder kronor.

Nyhet

Uppröjningsarbetet i Olsfors igång

Det dröjer av allt att döma ytterligare tio dagar innan Kust till kust-banan i Olsfors öster om Bollebygd är återuppbyggd och tågtrafiken kan återupptas mellan Göteborg och Borås.