Annons:
Spårbyte Näsberg-Harrträsk nästa år
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytet på sträckan Näsberg-Harrträsk mellan Boden och Gällivare på Malmbanan.
Infrakraft kommer att genomföra spårbytet mellan Näsberg och Harrträsk på södra delen av Malmbanan nästa år. 2020 bytte Infrakraft spår på Älvsborgsbanan med österrikiska Swietelsky som ansvarigt för spårbyteståget. Foto i Dätterstorp 10 september 2020. FOTO: Johan Siirak
Entreprenaden omfattar byte av räler, sliprar och ballast, justering av kontaktledningsanläggningen och åtgärder på tillhörande anläggningsdelar på den 84 kilometer långa sträckan.
”Det här är ett uppdrag vi är oerhört stolta över att få. Malmbanan är en pulsåder i svensk infrastruktur och vårt arbete kommer att bidra till en mer robust och tillförlitlig järnväg för framtiden”, säger Joel Skönvall, divisionschef på Infrakraft enligt ett pressmeddelande från företaget.
Ordern till Infrakraft är värd 752 miljoner kronor.
Projektet är en utförandeentreprenad där Infrakraft ansvarar för hela genomförandet enligt Trafikverkets tekniska krav och tidsplan.
Förarbeten startar efter kontraktstecknandet i november och de stora arbetena med spårbyte och ballastrening utförs mellan vecka 20 och vecka 40 nästa år.
Projektet ingår i Trafikverkets satsning på upprustning av Malmbanan för att säkerställa malm- och godstransporterna mellan Luleå och Narvik.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Byggstarten för Tjärnbäcksbron försenas
Söder om Skellefteå kommer en unik landbro att byggas för Norrbotniabanan. Nu har Trafikverket fått miljötillståndet som innehåller flera villkor som kommer att påverka både tidplan och kostnad.
Kapacitetsförordningen antagen i Europaparlamentet
I veckan antog Europaparlamentet formellt kapacitetsförordningen. Det är ett viktigt steg mot en bättre europeiskt samordnad planering av järnvägskapacitet.
Snabbare surf på VR Snabbtåg
Resenärer på VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg ska få betydligt bättre internet ombord. I veckan inleder VR installationen av nästa generations wifi på samtliga tåg på sträckan. Det är en teknik som för VR i Finland har gett upp till fem gånger snabbare uppkoppling.
Växelfabriken i Sannahed invigd
Under onsdagen invigdes Vosslohs nya växelfabrik i Sannahed, den första nya växelfabriken i Sverige på drygt 100 år. Redan vid årsskiftet flyttade produktionen från CV-området i Örebro. Nu kan Vossloh bygga 900 växlar per år.
GRK växer i Sverige
Den nordiska infrastrukturkoncernen GRK fortsätter sin expansion i Sverige. Orderstocken I Sverige uppgick till 408 miljoner euro, cirka 4,5 miljarder kronor, vid kvartalets utgång vilket är en ökning med 44 procent sedan årsskiftet.
Stockholms Spårvägar skänker 50 000 kr efter trafiksäkerhetssatsning
Efter en riktad säkerhetssatsning på Spårväg City i Stockholm som gav tydliga förbättringar och färre incidenter, valde Stockholms Spårvägars medarbetare att skänka 50 000 kronor till Stadsmissionen.
Flera aktörer behöver höja säkerheten i spårvagnstrafiken
Statens haverikommission (SHK) har utrett en spårvagnsolycka i centrala Göteborg där en spårvagn spårade ur och kolliderade med en restaurang den 20 juni 2025. SHK lämnar flera säkerhetsrekommendationer för att förbättra säkerheten i spårvagnstrafiken.
VR tilldelas nytt kontrakt för Pågatågen
Region Skåne och Skånetrafiken har idag meddelat att VR Sverige AB får fortsatt förtroende att driva Pågatågen. Det nya avtalet träder i kraft den 12 december 2027 och gäller i nio år.
88 timmars stopp i tågtrafiken i södra Stockholm
Trafikverket genomför en av årets stora insatser på järnvägen under Kristi himmelfärdshelgen. Därför stängs tågtrafiken av på flera sträckor i 88 timmar från Stockholm södra station och söderut.
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex, SKI.









