Annons:

Publicerad: 2025-12-20

SJ kör vidare i Norge

SJ Norge får köra tågen på Dovrebanan, Rørosbanan, Nordlandsbanan, Raumabanan och Trønderbanan i ytterligare två år. Det har Jernbandedirektoratet beslutat.

SL X60 6090 i Sundbyberg september 2016.
Ett Di4-lokomotiv med vagnar mellan Valnesfjord och Oteråga. FOTO: SJ Norge

Avtalet gäller från december 2028 till december 2030 och innefattar en option på fortsatt trafik på Meråkersbanan efter 2028.

Avtalet omfattar i stort sett oförändrad trafik.

”Vi har valgt å forlenge avtalen med SJ Norge gjennom en opsjon”, säger Erik Lund, avdelningsdirektör i Jernbanedirektoratet enligt ett pressmeddelande från direktoratet.

”Det vil gi passasjerene et forutsigbart og godt togtilbud de neste årene. SJ skårer høyt på kundetilfredshet, og jeg har tro på at de fortsatt vil strekke seg for å levere et best mulig tilbud til kundene.”

Jernbanedirektoratet har fått i uppdrag av Samferdselsdepartementet att utreda behovet av och fördelningen av trafikavtal mellan staten och tågtrafikföretagen.

”Innretningen av det fremtidige togtilbudet på strekningene som SJ Norge kjører, vil avhenge av gjennomgangen av trafikkavtalene”, säger Erik Lund.

Den trafik som SJ Norge får fortsatta att köra två år efter att nuvarande avtal går ut i december 2028 inryms i Trafikkpakke 2 Nord, ett av fem trafikpaket.

Trafikpakke 2 Nord omfattar:

  • Dovrebanan Oslo–Trondheim
  • Nordlandsbanan Trondheim–Bodø med lokaltrafiken Bodø–Rognan
  • Rørosbanan Hamar–Røros–Trondheim
  • Rauimabanan Dombås–Åndalsnes
  • Trønderbanan Lundamo–Trondheim–Steinkjer

Jernbanedirektoratets beslut kom som en tidig julklapp till de anställda på SJ Norge.

”Jeg synes dette er veldig, veldig gledelig”, säger Rikke Lind, vd i SJ Norge, till nyhetssajten Tog24.no. ”Det gir oss en forutsigbarhet som er viktig, både for våre ansatte og våre kunder.”

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Trafikverket måste öka säkerheten vid spårarbeten

Statens haverikommission rekommenderar Transportstyrelsen att genomföra tillsyn av hur Trafikverket säkerställer sin riskkontroll i alla entreprenörsled vid arbete i spårområde och Trafikverket att vidta åtgärder för att stärka säkerheten vid arbete i spår.

Nyhet

Fler tåg på spåren 2027

Under nästa år kan tågen rulla som vanligt på Västra stambanan när bytet av kontaktledningsanläggningen mellan Olskroken och Alingsås fullbordas. I väntan på nya snabbtåg och nya regionaltåg kan SJ endast utöka trafiken marginellt. Snälltåget ökar trafiken till Oslo, kör till Mora och kommer kanske att köra till Trondheim.

Notis

Infrakraft gör nya investeringar.

Infrastrukturkoncernen Infrakraft fortsätter att växa och har gjort nya investeringar i järnvägsmaskiner. Under InnoTrans köpte man ytterligare en spårriktare och en makadamplog.

Nyhet

Färre tvister med tidig dialog

Med tidigare och tätare samarbete med tågtrafikföretagen har Trafikverket lyckats arbeta fram tågplanen som gäller från 13 december i år och ett år framåt, T27. Tvisterna har blivit betydligt färre än under tidigare år.

Notis

RDC släpper fler biljetter

RDC har nyligen börjat sälja biljetter till nattågen mellan Stockholm och Hamburg-Berlin under jul- och nyårshelgerna. Från tidtabellskiftet i december gör tågen uppehåll även i Köpenhamn Syd.

Nyhet

De vill stoppa höjda banavgifter

Gärna sänkta banavgifter för godstågstrafiken men inga höjda avgifter för persontågen. Det kräver branschorganisationerna Svensk Kollektivtrafik och Tågföretagen och varnar för dyrare tågresor i framtiden.