Annons:

Publicerad: 2026-03-17

Rekord för SCA på järnväg

Under 2025 transporterades 3,1 miljoner kubikmeter rundved för SCA på järnväg, mer än någonsin tidigare. Nästan hälften av SCA:s vedtransporter sker med tåg.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

SCA transporterade förra året 3,1 miljoner kubikmeter rundved från 13 omlastningsterminaler till sågverk och massaindustrier vid Norrlandskusten. Ett Vectron-lok och ett 142-lok från Hector Rail backar in virkesvagnarna på omlastningsterminalen i Bensjöbacken i maj 2021.

Annons:

”Det är resultatet av ett långsiktigt arbete”, säger Viktor Wasell, avdelningschef för logistik på SCA.

”Vi har länge velat köra mer rundved på järnväg och vi har målmedvetet byggt upp ett omfattande system av omlastningsterminaler.”

”Att transportera virke på järnväg är bra för både miljön och lönsamheten.”

SCA använder 13 virkesterminaler från Stockaryd i Småland i söder till Murjek i Norrbotten i norr via Kjula utanför Eskilstuna, Mackmyra väster om Gävle, Mora, Töva väster om Sundsvall, Östavall sydväst om Ånge, Bensjö nordväst om Ånge, Krokom väster om Östersund, Hoting, Backe mellan Hoting och Forsmo, Lycksele och Storuman.

De flesta omlastningsterminalerna ägs av SCA.

Snabb omlastning bil-tåg

”Vi kan snabbt och effektivt lasta tågen som sedan körs direkt till industrier vid Norrlandskusten”, säger Viktor Wasell.

”Att transportera en hög och stabil volym på järnväg skapar bra förutsättningar för kostnadseffektiva virkesflöden samtidigt som vi minskar vår klimatpåverkan.”:

”Våra tågtransporter minskar utsläppen med 51 700 ton koldioxid per år jämfört med om vi använt lastbilar. Hade vi kört motsvarande mängd virke med lastbil hade vi behövt använda 16,8 miljoner liter dieselolja.”

45 procent på järnväg

Tågtransporterna utgör 45 procent av de transportarbetet som krävs för att SCA Skog ska kunna försörja SCA:s industrier med råvara.

Virkestågen körs till Tunadal i Sundsvall, Östrand i Timrå, Munksund i Piteå, Rundvik i Nordmaling, Bollstabruk i Ådalen och till Gimonäs utanför Umeå där det lastas om för lastbilstransport till Obbola.

Med tre maskiner kan 44 vagnar lastas med drygt 2 500 kubikmeter rundvirke på tre timmar i Bensjöbacken.

Järnvägstransporterna av rundvirke ersatte successivt flottningen i norrlandsälvarna under 1960- och 1970-talen.

”Ursprungligen kördes en stor del av virket till Töva väster om Sundsvall där det sorterades och kördes vidare med tåg eller lastbil till de olika industrierna”, säger Viktor Wasell.

”Men sedan länge sorterar vi virket i skogen och på de olika terminalerna och kör rätt virke till rätt industri.”

Hector Rail kör det mesta

SCA anlitar Hector Rail för lejonparten av vedtransporterna. Mindre mängder körs av ett par andra godstågsföretag.

Ett fullastat tåg med rundved väger cirka 3 500 ton och dras av två lok. Ett tåg motsvarar 55 timmerbilar. Medeltransportavståndet för tågtransporterna är 268 km. En vanlig vecka körs 45–55 tåg för SCA Skog.

SCA hoppas kunna öka andelen rundvirke som transporteras på järnväg men det finns hinder.

Tvärbanorna värsta flaskhalsarna

”De norrländska tvärbanorna mellan Inlandsbanan och Stambanan genom Övre Norrland är svåra flaskhalsar”, säger Viktor Wasell.

”Både banan mellan Hoting och Forsmo och banan mellan Storuman och Hällnäs begränsar kapaciteten och skulle behöva rastas upp ordentligt.”

”Dessutom behövs fler triangelspår så vi inte behöver vända tågen och göra rundgång med loken. När vi fick triangelspår i Bergsåker slapp vi köra in och vända tågen i Sundsvall, det sparar mycket tid och minskar kostnaderna för tågtransporterna.”

Backig genväg för en halv miljard

Om drygt en månad rullar tågen på det nya triangelspåret i Bergsåker. Då slipper virkestågen till sågverk och massafabriker vid kusten köra mot Sundsvall för tidsödande rundgång.

Sommaren 2021 togs det nya triangelspåret mellan Mittbanan och Ådalsbanan strax nordväst om Sundsvall i drift. Spåret går på en närmare 100 meter lång bro över Selångersån och medför kortare transporttider och lägre kostnader för transporterna av rundved.

På sikt vill SCA se lastprofil C på de järnvägar företaget transporter rundvirke.

”Med lite bredare och lite högre vagnar skulle vi kunna köra lika mycket virke i färre tåg eller mer virke i oförändrat antal tåg”, säger Viktor Wasell.

”Det skulle minska kostnaderna för tågtransporterna högst märkbart.”

Lastprofil C är något bredare, 3,60 meter jämfört med 3,40 meter, och något högre, 4,83 meter jämfört med 4,65 meter, än den vanliga lastprofil A. Den är dessutom mer fyrkantig än lastprofil A och medger 25 procent större lastvolym.

”Inför Lastprofil C successivt”

”Lastprofil C borde kunna införas successivt med start på de järnvägar när det transporteras mycket virke.”

Förutom flaskhalsarna i järnvägssystemet är de kraftigt höjda banavgifterna hotet mot fortsatt omfattande tågtransporter av rundvirke.

”Efter höjningen av banavgifterna förra årsskiftet är banavgifterna verkligen problematiska”, säger Viktor Wasell.

”Banavgifterna svarar numera för en stor del av kostnaderna för tågtransporter.”

Har blivit mer lönsamt med lastbil

”De ökade kostnaderna för transporter på järnväg gör att det krävs allt längre transporter för att det ska bli lönsamt att använda tåg jämfört med lastbil samtidigt som det blir mer lönsamt att använda lastbil på medellånga avstånd.”

”Ska vi kunna bibehålla eller fortsätta öka andelen rundved som transporteras på järnväg så behöver vi komma till rätta med banavgifterna och förbättra järnvägarna vi använder.”

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

Ny kontaktledning på södra Bohusbanan

På kvällen 2 april, skärtorsdagen, stoppas tågtrafiken mellan Göteborg Kville och Stenungsund. Om ett år ska den 42 kilometer långa sträckan fått ny kontaktledningsanläggning samtidigt som en ny bro byggts över spåret i Gunnesby och en ny station förberetts i Brunnsbo.

Läs mer

Nyhet

Förfalskat avtal bakom polisanmälningar

2021 köpte Train Alliance kombiterminalen i Rosersberg av Kilenkrysset för 302 miljoner kronor. Året därpå så sålde Train Alliance terminalen till Polar Structure för 500 miljoner kronor. Under tiden presenterades någon form av avtal med Göteborgs Hamn. Ett avtal som av allt att döma var falskt.

Läs mer

Nyhet

106 farliga plankorsningar åtgärdade

Trafikverket identifierade för några år sedan 184 plankorsningar som särskilt riskfyllda. Målet var att 150 skulle ha åtgärdats till och med år 2025. Men av olika anledningar har 44 av dessa korsningar ännu inte blivit säkrare.

Läs mer

Nyhet

Åter papper till Arendal

Tågtransporterna av papper till Nordicon i Arendal har återuppstått efter ett års avbrott. Efter en insats av Transportindustriförbundet har Green Cargo omprövat sitt beslut att inte köra vagnslasttrafik till Arendal.

Läs mer