Annons:
Rödgröna vill elektrifiera Kinnekullebanan
De rödgröna partierna i regionfullmäktige i Västra Götaland vill se Kinnekullebanan, I första hand på sträckan Håkantorp-Lidköping, elektrifierad.
De rödgröna partierna i Västra Götalandsregionen vill att Kinnekullebanan elektrifieras, helt eller delvis. Y31 1403 anländer till Lidköping 30 september 2020 och rullar över den tidigare öppningsbara bron över Lidan. FOTO: Kasper Dudzik
Företrädare för socialdemokraterna, miljöpartiet och vänsterpartiet vill ”driva på” Trafikverket att genomföra en fördjupad utredning och pilotprojekt för delelektrifiering av Kinnekullebanan.
”Vi i Rödgrön ledning flyttar fram positionerna kring det hållbara resandet och för att minska regionens utsläpp”, säger Louise Jeppsson (V), ordförande i Infrastruktur- och kollektivtrafiknämnden i regionen, enligt ett pressmeddelande.
”Att vi får framdrift i frågan om att påbörja elektrifiering av delar av Kinnekullebanan är helt nödvändig och ett sätt att säkra banans framtid på lång sikt. Det är avgörande för att banan ska bli en fullt integrerad del i regionens järnvägssystem.”
Trafikverket lyfter i en rapport från 2024 fram Kinnekullebanan som en oelektrifierad järnväg som lämpar sig som pilotprojekt för delelektrifiering.
De rödgröna partierna vill se till att det finns fördjupat underlag i tid till nästa revidering av den nationella infrastrukturplanen och nästa fordonsupphandling.”
”Vi vill se att pilotprojektet blir verklighet”, säger Per Tenggren (S), vice ordförande i Infrastruktur- och kollektivtrafiknämnden.
”Järnvägen är och ska vara grundstommen i Västra Götalandsregionens kollektivtrafiksystem. För att komma vidare med en delelektrifiering av Kinnekullebanan krävs det att vi sätter tryck mot Trafikverket.”
Innan nästa fordonsupphandling, runt 2040, ska de befintliga Itino-tågen livstidsförlängas och samtidigt ska dieseloljan ersättas med klimatsmarta drivmedel som sänker utsläppen med över 80 procent.
Två banor kan anpassas för batteritåg
En sjättedel av det svenska järnvägsnätet är ännu inte elektrifierat. Men att bygga kontaktledning på Inlandsbanan och de flesta andra oelektrifierade banorna blir för dyrt. Men Kinnekullebanan och Fryksdalsbanan kan bli aktuella för pilotprojekt med delelektrifiering med partiell kontaktledning.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Stora problem efter tågurspårning
Tågurspårningen under torsdagen strax över om Bollebygd mellan Göteborg och Borås orsakar stora problem för tågresenärer och tågtrafikbolagen. Trafiken förbi urspårningsplatsen kommer troligen inte att kunna återupptas förrän om två veckor.
Railcare totalrenoverar TMZ 1439 åt TM Togdrift AS
Ett äldre diesellok får nytt liv genom en omfattande totalrenovering hos Railcare. På uppdrag av den norska tågoperatören TM Togdrift AS moderniseras loket TMZ 1439 med ny teknik, förbättrad förarmiljö och uppgraderade säkerhetssystem. En investering som ger känslan av ett nytt lok, till ungefär halva kostnaden jämfört med en nyanskaffning.
Tak på tåg till Malmö
Den norska taktillverkaren Lett‑Tak anlitar Bring för transporterna till en ny multisportarena i Malmö. Stora mängder byggmaterial fraktas till största del med tåg.
Norrtåg stärker trafiken med fler fordon och fler avgångar
Norrtåg har ansökt om en utökning av tågtrafiken i norra Sverige med start i mitten av december 2026. Förslaget innebär fler avgångar i flera delar av trafiksystemet, bättre anslutningar och en mer robust trafik för resenärerna.
Stort börsras för Train Alliance
Värdet på aktierna i Train Alliance minskade med 60 procent när handeln i bolaget återupptogs på Nasdaq First North Growth Market 22 juni efter ha varit stoppad i nästan fyra månader. Aktierna tappade ytterligare under tisdagen.
Trafikverket hotas av vite på 36 miljoner
Trafikverket har inte kunnat visa att systemet för säkerhetsstyrning fungerar. Därför förelägger Transportstyrelsen nu Trafikverket med vite om totalt 36 miljoner kronor.
Idag avgår VR:s första sommartåg till Halland och Skåne
När semestertiderna nu tar fart är det imorgon nypremiär för VR Snabbtågs sommarlinje mellan Stockholm och Ängelholm. Efter ett uppehåll sedan 2024 återkommer direkttågen till flera av västkustens mest populära sommardestinationer.
Väte Academy får utbildningstillstånd från Transportstyrelsen
Väte Academy har beviljats utbildningstillstånd från Transportstyrelsen. Beslutet innebär att bolaget är godkänt att verka som både utbildningssamordnare och examinator samt att bedriva utbildningsverksamhet i egen regi.
Tågstopp Göteborg–Alingsås åtta veckor
Under åtta veckor i sommar från och med i dag är det trafikstopp på Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås. De flesta tågresenärerna får byta till eller från buss i Alingsås men SJ kör X2000-tågen via Borås utan byten.
Oförändrat resande med järnväg, spårväg och tunnelbana
Resandet med järnväg, spårväg och tunnelbana låg kvar på i stort sett samma nivå 2025 som året före. Totalt gjordes 727 miljoner resor inom bantrafiken under 2025, visar ny statistik från Trafikanalys.










