Annons:
CAF levererar nya Krösatågen
Det blir som väntat CAF som får leverera nya fordon till trafiken med Krösatågen. Den andra upphandlingen gav samma resultat som den första. Risken för överklagan minskar sedan ordern krympts.
Text: Ulf Nyström Foto: Jönköpings länstrafik, Kasper Dudzik
En illustration från Jönköpings länstrafik som visar hur de nya Krösatågen från CAF kan komma att se ut.
Annons:
”Äntligen”, säger Charlie Drab, tågchef på Jönköpings länstrafik. ”Det tar visserligen några år innan vi har de nya tågen på spåren men de är väldigt välkomna till Småland, Östergötland och Blekinge.”
Upphandlingen har genomförts av fordonsbolaget Transitio på uppdrag av Region Kalmar, Region Kronoberg, Region Jönköping och Region Blekinge och har pågått under flera år.
Samtliga fordon som används i trafiken med Krösatåg och med nuvarande Kustpilen ska på sikt bytas ut.
Avtalet är värt tre miljarder kronor
Avtalet mellan Transitio och spanska Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) om leverans av 20 elektriska motorvagnståg och åtta bimodala motorvagnståg är värt tre miljarder kronor.
Dessutom finns en option på ytterligare 26 motorvagnståg, 19 elektriska och sju bimodala.
Den tidigare upphandlingen som genomfördes 2019–2020 överklagades av Bombardier Transportation och Förvaltningsrätten i Stockholm beslöt i höstas att upphandlingen måste göras om.
Nya tåg till Småland försenas
Leveransen av nya tåg till länstrafikbolagen i Småland och Blekinge försenas minst ett år. Förvaltningsrätten i Stockholm anser att upphandlingen måste göras om.
Den huvudsakliga invändningen från rätten var att det ramavtal som Transitio har med ett antal tågtillverkare i grunden rymde en relativt begränsad numerär av fordon men innehåll omfattande optioner. Förvaltningsrätten ansåg att optionerna i tid och omfattning var så omfattande att de borde ersättas av en eller flera nya upphandlingar.
Transitio överklagade inte Förvaltningsrättens dom utan genomförde en ny upphandling med en grundbeställning om 28 fordon och en option på 26 i stället för som tidigare 30 fordon med option på 34.
Krösatåget X11 3108 avgår från Karlskrona C mot Emmaboda i januari 2021. Det är äldre motorvagnar som denna som de nya tågen från CAF ska ersätta.
Nya eltåg ersätter X11-tåg
De nya elektriska motorvagnstågen ska främst ersätta de X11-tåg från 1980- och tidiga 1990-talet som används på sträckorna Jönköping-Nässjö-Alvesta-Växjö, Värnamo-Växjö, Växjö-Älmhult-Hässleholm, Nässjö-Tranås samt Karlskrona-Emmaboda-Kalmar.
De nya bimodala motorvagnstågen ska i första hand ersätta de störningskänsliga Y2-motorvagnstågen och Itino-tågen på Stångådalsbanan Linköping-Kalmar och Tjustbanan Linköping-Västervik
De bimodala tågen kan köras både med el från kontaktledning och med förbränningsmotorer. Förbränningsmotorerna är godkända för fossilfritt bränsle och kommer att drivas med biodiesel, troligen HVO100.
Biodiesel målet i Småland
100 procent biodiesel. Det är kravet från länstrafikbolagen när de upphandlar nya tåg för de många icke-elektrifierade banorna i Småland.
De nya tågen utgörs av fyravagnars envåningsfordon av typen CAF Civity. Eltågen blir 76 meter och de bimodala tågen 67 meter. Eltågen får 190 fasta sittplatser och de bimodala tågen 140 sittplatser.
Det ska vara möjligt att koppla tågsätten upp till tre fordon, el eller bimodal eller både och.
Eltågen för en största tillåtna hastighet på 200 kilometer i timman medan de bimodala tågen får topphastigheten 140 km/h.
Med de nya tågen kommer vi att vara bättre rustade för det framtida tågresandet till, från och inom Kalmar län.
Christer Holmgren, trafikdirektör vid Kalmar länstrafik
Lingonröda tåg
Tågen blir lingonröda för att föra tankarna till småländska ”krösa” och får tjänstekupé med möjlighet till försäljning.
”Med de nya tågen kommer vi att vara bättre rustade för det framtida tågresandet till, från och inom Kalmar län”, säger trafikdirektör Christer Holmgren vid Kalmar länstrafik enligt ett pressmeddelande.
”Fordonen innebär ökad komfort för våra resenärer och samtidigt kan de öka intresset för att resa med Krösatågen. Tågen gör det även möjlig för oss att uppnå målet om en helt fossilfri kollektivtrafik i Kalmar län.”
De första tågen kommer troligen att levereras 2024 och de sista i grundbeställningen 2027.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Sträng vinter sänkte SJ:s resultat
SJ redovisar en förlust på 74 miljoner kronor för första kvartalet 2024. Den stränga vintern gjorde att många tåg fick ställas in på grund av fordonsbrist. Resandet föll med nio procent, vilket slog hårt mot resultatet. SJ lanserar nu ett tiopunktsprogram för att klara nästa vinter bättre.
Fördyringar stoppar dubbelspår
Utbyggnaden av Ostkustbanan till dubbelspår Gävle-Kringlan och Kubikenborg–Dingersjö och ny dragning av Västkustbanan mellan Maria och Helsingborg C skjuts upp på obestämd tid. Trafikverket lämnade på tisdagen förslaget till Nationell plan för åren 2026-2037 till regeringen.
Tåghjul slits mer på bra spår
Spåren på de mest trafikerade banorna i Sverige har de senaste åren blivit så bra att tågens hjul slits på en smalare del. Det orsakar så småningom vibrationer och sämre komfort i tågen.
Regeringens nonchalans ger problem
De restriktioner för resor med tåg som regeringen beslutade om förra veckan ställer till stora problem för tågtrafikföretagen. Biljettintäkterna sjunker ytterligare men effekten på smittspridningen är oklar.





