Annons:

Publicerad: 2026-03-24

Fler containertåg Göteborg–Helsingborg

Nästa vecka utökas containertrafiken mellan Göteborgs hamn och Helsingborg från ett till två tåg i veckan och från mitten av april körs tre tåg i veckan.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

Nästa vecka utökas containerpendeln mellan Göteborg och Helsingborg till två tåg i veckan och i april till tre tåg i veckan. Mikael Andersson, vd i Dania Connect, till vänster, tillsammans med Anders Paulsson i Helsingborgs Hamn, tror på ännu fler containertransporter på järnväg till och från Göteborg. FOTO: Helsingborgs hamn

”Det finns definitivt en marknad för fler containrar på järnväg mellan Göteborg och Helsingborg”, säger Mikael Andersson, vd i logistikföretaget Dania Connect.

”Men det är viktigt att kunna fylla tågen med gods. Det räcker inte med 80 procents fyllnadsgrad, då blir tågtransporten olönsam. Vi måste upp till minst 95 procent, helst till 100 procent.”

Fyra parter i samarbete

Det utökade trafiken med containerpendeln mellan Göteborg och Helsingborg är ett samarbete mellan Dania Connect, APM Terminals Gothenburg som sköter driften av containerhamnen, Göteborgs Hamn och godstågsbolaget SHN cargo.

Förra året transporterades 529 000 TEU-containrar på järnväg till och från Göteborgs hamn. Det var nytt rekord och enligt Göteborgs hamn pekade det mesta innan kriget mot Iran inleddes på ett nytt rekord 2026.

I stället för att lasta om oceangående gods till lastbil eller feederfartyg i Göteborg eller på kontinenten körs alltfler containrar på tåg till och från Göteborgs hamn.

”Det är nu så många oceangående containerfartyg som för direktanlöp i Göteborg att det finns behov av utbyggd tågtrafik till och från hamnen”, säger Mikael Andersson.

Driftar kombiterminalen i Helsingborg

”Vi sköter ju driften av kombiterminalen i Helsingborg och kan anpassa verksamheten där till ökande transporter på järnväg.”

Rekord för containrar på tåg

529 000 TEU-containrar transporterades på järnväg till och från Göteborgs hamn under 2025. Det innebar en ny rekordnotering. Mycket pekar på ett nytt rekord 2026.

Annons:

Dania Connect kör mer på tåg

SHN cargo och Tågfrakt kör sedan två månader 26 kombitåg i veckan för Dania Connect. Om några år kan antalet tåg har ökat till 35-40. Men höjda banavgifter gör tågtransporterna allt dyrare.

Dania Connect startade för drygt ett år sedan regelbundna containertrafik på järnväg mellan Helsingborg och Jönköping.

”VI har nu 26 avgångar i veckan med containertåg, de allra flera från Göteborg”, säger Mikael Andersson.

”Med de två nya tågen till Helsingborg är vi uppe i 28 tåg och vi har långt gångna planer på fler tåg.”

”Vårt mål är att köra 30–35 tåg i veckan från Göteborg och Helsingborg nästa år.”

Kan vara lönsamt köra godståg

”Även om de höjda banavgifterna har satt en del käppar i hjulen och minskat lönsamheten för överflyttning från lastbil till tåg finns det ännu möjligheter att få godstransporter på järnväg lönsamma”, säger Mikael Andersson.

”Men det krävs kunskap om hur järnvägen fungerar och ett utvecklat samarbete i många led.”

SHN cargo, som tidigare hette CFL cargo, har kört ett containertåg i veckan mellan Göteborg och Helsingborg sedan några år. Mu utökas trafiken successivt till tre tåg i veckan och det kan bli ännu fler på längre sikt.

SHN cargo hoppas på tågläge

”Vi hoppas få ett stabilt tågläge i tågplanen som börjar gälla i december i år”, säger Mikaela Schön, vd och majoritetsägare i SHN cargo.

”Nu tilldelas vi tåglägen ad hoc från vecka till vecka och det är lite problematiskt. Det gör det lite svåra att skala upp trafiken från en till tre tåg i veckan.”

Körtiden mellan Göteborg Skandiahamnen och kombiterminalen i Helsingborg är cirka fem timmar. Tågen som nu körs på tisdagar kommer till att börja med att rulla även på torsdagar och därefter även på lördag eller söndag.

Hyr lok av tre olika företag

SHN cargo hyr lok av Railpool, Nordic Re-Finance och Svensk Tågkraft.

”Vi har använt ett 187-lok från Railpool i tåget mellan Göteborg och Helsingborg men kommer att ersätta det med ett Rc4-lok när trafiken utökas”, säger Mikaela Schön.

187 är andra generationens Traxx-lok från Alstom med beteckningen Traxx F160 AC3. Rc4-loken har dragit tåg i Sverige sedan 1975.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

Trafikverket tvingas tillåta tvistlösning

Trafikverket bröt mot Järnvägsmarknadslagen när det förra året nekade Snälltåget begäran om tvistlösning för två tåg. Transportstyrelsen kräver att Trafikverket i fortsättningen ger tågtrafikföretagen möjlighet att lösa eventuella tvister för tåg i internationell trafik.

Läs mer

Nyhet

Protester mot indragna nattåg

På söndagskvällen rullade det sista nattåget inom överskådlig tid från Narvik via Kiruna, och Gällivare söderut mot Boden och Stockholm. I Gällivare demonstrerade närmare 100 personer mot indragningen av nattåget och regeringens trafikpolitik.

Läs mer

Nyhet

Olika moms på tågmat

1 april sänktes momsen på livsmedel från tolv till sex procent. Men restaurangmomsen är fortfarande tolv procent. Därför blir det skillnad på mat som serveras på tågen och mat som hämtas för förtäring på annan plats i tågen.

Läs mer