Annons:

Publicerad: 2023-12-22

Förarbrist i Bergslagen

Tåg i Bergslagen har tvingats ställa in dussintals tåg varje dag den senaste tiden på grund av personalbrist hos operatören VR Sverige.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

Tågmöte i Tällberg på Siljansbanan i oktober 2009. Ett Green Cargo virkeståg med Rc4 1254 som dragkraft står och väntar när Tåg i Bergslagens X51 9023 mot Mora rullar in.

”Det är mycket olyckligt, vi är inte nöjda med situationen”, säger Maja Rapp, vd i Tåg i Bergslagen (TiB).

10 december tog VR Sverige över tågkörningen för TiB från SJ sedan VR vunnit upphandlingen.

I höstas var budskapet från VR Sverige att övertagandet av tågkörningen skulle gå smärtfritt, att lokförare och administratörer var på plats men att det saknades tågvärdar men att tågvärdar skulle internutbildas inför trafikstarten.

VR i startgropen

Om knappt tre månader tar VR Sverige över trafiken för Tåg i Bergslagen. Lokförare och administratörer är snart på plats men ännu saknas tågvärdar.

Annons:

Men det dröjde inte många dagar efter övertagandet innan VR Sverige tvingades meddela Tåg i Bergslagen att det saknades lokförare för att bemanna samtliga tåg.

Under förra veckan ställdes flera tåg in under vardagarna och i början av den här veckan har drygt ett dussin tåg ställts in helt eller delvis. I dag, fredag, är nio tåg helt inställda och tre tåg inställda på en del av den planerade körsträckan.

Inställelserna drabbar i huvudsak trafiken Ludvika–Fagersta–Västerås.

Buss i stället för tåg

I de flesta fall körs buss som ersättning för tåg.

”Det blir ofta problem i samband med operatörsbyten men vi är inte nöjda med att VR Sverige inte kan leverera avtalad trafik”, säger Maja Rapp.

”Vi jobbar nu intensivt tillsammans med VR, som är otroligt engagerade, och vi har fullt förtroende för att de kommer att gå till en robust trafik på sikt.”

”I väntan på det försöker vi minimera problemen för våra kunder och vi kör ersättningstrafik med buss så långt det är möjligt.”

Hög sjukfrånvaro

Enligt Christer Ekelund, kommunikationschef på VR Sverige, säger att de omfattande inställelserna beror på hög sjukfrånvaro bland lokförarna.

”Vi har en grundbemanning för att köra alla tåg men när det blev omfattande sjukskrivningar förra veckan tvingades vi ställa in ett antal tåg”, säger han.

”Situationen blir successivt bättre och jag hoppas att inställelserna blir betydligt färre redan nästa vecka.”

Enligt Ekelund behöver VR Sverige anställda fler lokförare för trafiken för TiB.

”Vi har brist på förare på ett antal stationeringsorter som gör att förare från andra orter får göra en hel del passresor för att vi ska kunna klara trafiken på samtliga linjer.”

VR har hyrt in lokförare

VR Sverige har hyrt in ett antal lokförare från bemanningsföretag men antalet har inte räckt för att klara all trafik.

Såväl SJ som MTR och Green Cargo har de senaste åren haft en besvärande förarbrist som medfört att tusentals tåg ställts in.

Men SJ och Green Cargo har tack vare egna förarutbildningar och rekrytering av nya förare lyckats bemanna alla eller i stort sett alla tåg. MTR har trots omfattande utbildningsinsatser fortfarande förarbrist men i betydligt mindre omfattning än för ett år sedan.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Relaterat innehåll:

Notis

SJ kör norskt lyxtåg från 2025

SJ Norge kommer att köra det nya lyxtåget Norient Express, som ägs av NLE AS. Norska järnvägsmyndigheten SJT har gett klartecken för trafiken och bedömer att Norient Express har en maximal årlig kapacitet om 3 000 resenärer.

Nyhet

MTR tar över Upptågen

Vid midnatt natten till söndag 12 juni blir Upptåget en del av Mälartåg och samtidigt tar MTR Mälartåg över trafiken. Övertagande av Mälardalstrafiken blev ingen succé men MTR tror på bättre lycka denna gång.

Nyhet

Johannes och Anna sabbade helgtrafiken

Stormen Johannes som drog över norra och mellersta Sverige lördag 27 december orsakade stora problem för tågtrafiken. Tågtrafiken ställdes in på flera sträckor och flera tåg försenades uppemot ett dygn. Sen kom Anna med stora snömängder och ännu fler inställda tåg under årets första dagar.

Avstigning från tåg 3904 klockan 5:05 i Bräcke 27 december. Byte till buss för lokförare, ombordare och resenärer. FOTO: István Zsiga, Snälltåget