Annons:
Oförändrat resande med järnväg, spårväg och tunnelbana
Resandet med järnväg, spårväg och tunnelbana låg kvar på i stort sett samma nivå 2025 som året före. Totalt gjordes 727 miljoner resor inom bantrafiken under 2025, visar ny statistik från Trafikanalys.
Persontransportarbete i miljoner personkilometer på järnväg, spårväg och i tunnelbanan. Åren 2010–2025.
Under 2025 genomfördes 727 miljoner resor med järnväg, spårväg och tunnelbana. Antalet resor med järnväg och spårväg ökade båda med en knapp procent medan antalet resor med tunnelbana minskade drygt en procent.
Transportarbetet, vilket mäter den samlade reslängden för alla resenärer, var även det i stort sett oförändrat jämfört med 2024. Det uppgick till över 16,2 miljarder personkilometer under 2025 (Figur). Transportarbetet på järnväg ökade 2025 marginellt, medan det på spårväg minskade marginellt. För tunnelbana minskade transportarbetet en dryg procent i jämförelse med 2024.
Enligt statistiken reste invånarna i Sverige i genomsnitt total 153 mil inom bantrafiken under 2025, fördelat på cirka 69 resor per person. Den genomsnittliga totalt resta sträckan per person minskade med 2 kilometer och antalet resor per person var oförändrat jämfört med 2024.
Utbudet av bantrafik, mätt som tågkilometer, uppgick under 2025 till 165 miljoner tågkilometer och ökade total sett med 1 procent jämfört med 2024. Utbudet inom järnväg och tunnelbana ökade något medan spårvägens utbud minskade något.
Godstransporter på järnväg ökade
Mätt i antal transporterade ton ökade godstransporterna på järnvägen med 6 procent 2025 med jämfört med 2024. Totalt transporterades 70 miljoner ton gods. Av detta transporterades 54 procent inrikes och 46 procent utrikes. Inrikes godstransporter ökade med 1 procent jämfört med 2024 och utrikes godstransporter ökade med 14 procent under samma period. En bidragande orsak till att de utrikes godstransporterna ökade var att det stopp som förekom på malmbanan under 2024 nu inte längre påverkar transportmängderna.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Trafikverket förbereder sig för nytt högtryck
Under torsdagen kan temperaturen stiga till över 30 grader i både södra, västra och sydöstra Sverige. Trafikverket förbereder sig eftersom det kan påverka både vägar och järnvägar.
Förtur för fulla fjärrtåg
Nio av tio lokaltåg och regionaltåg är i tid men endast sju av tio fjärrtåg. Trafikverket och tågtrafikföretagen vill se färre försenade fjärrtåg och utreder nu nya prioriteringsregler för tågtrafiken.
Vossloh har tilldelats ramavtal för prefabricering och transport av spårväxlar
Den 30 juni 2026 fick Vossloh förnyat förtroende av Trafikverket när bolaget tilldelades ramavtal för prefabricering och transport av spårväxlar. Kontraktet gäller som längst till 2035 och värderas till drygt 800 miljoner kronor.
Tydlig befolkningsökning syns på orter som fått tågtrafik
Att en ort får tågtrafik leder till en tydlig befolkningsökning, visar en studie där forskare från K2 och Lunds universitet har undersökt de långsiktiga socioekonomiska effekterna av 44 öppningar av tågstationer i svenska regioner.
Ökad vinst för SJ
Fler resenärer, ökade biljettintäkter och lönsamma trafikavtal medförde att SJ under andra kvartalet kunde redovisa ett rörelseresultat på 391 miljoner kronor, 104 miljoner kronor bättre än andra kvartalet förra året.
Sex av tio VR-snabbtåg i tid under andra kvartalet
Under april till och med juni anlände 61 procent av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i tid. Kvartalet präglades av flera större störningar i järnvägstrafiken, bland annat nedrivna kontaktledningar, stormen Dave och flera ovanliga externa händelser.
Fler väljer tågen mellan Oslo och Malmö
Tågresandet mellan Oslo och Malmö har ökat sedan Snälltåget inledde trafiken mellan Norge och Skåne. Vy Tog har inte märkt någon avmattning i resandet när det fick sällskap på spåren av Snälltåget.
Maersk väljer Railcare som järnvägsföretag för specialtransporter
Railcare har tecknat ett ramavtal med Martin Bencher Scandinavia AB, som är en del av den globala transport- och logistikjätten Maersk, avseende specialtransporter på järnväg inom Sverige.
Utmaningar för X2000 efter urspårningen
X2000-trafiken mellan Stockholm och Göteborg har fungerat bra trots de avbrutna omledningarna via Borås, bussersättningarna mellan Alingsås och Göteborg och de långväga omledningarna via Kil. Den bedömningen gör SJ.
Uppsala spårväg startar fas 2
Igår, den 2 juli, beställdes fas 2 i entreprenadkontraktet avseende spårvägsanläggningen inom Uppsala spårväg. Det innebär att spårvägsprojektet nu går från planering till ett skarpt genomförande, där detaljprojektering och byggnation ingår. Fas 2 utförs av entreprenören NYAB-Azvi AB, som även har genomfört fas 1.









