Annons:
Personalbrist bakom sommartidtabell redan 12 juni
Personalbrist fortsätter påverka pendeltågen i Stockholm.
I normala fall brukar all SL-trafik gå över till sommartidtabell vid midsommar. Men på grund av den personalbrist som råder i pendeltågstrafiken kommer pendeltågen börja gå enligt sommartidtabell redan den 12 juni i år.
All övrig SL-trafik går över till sommartidtabell den 23 juni.
– Hela branschen lider av lokförarbrist och MTR är hårt drabbat av detta. De kör så mycket trafik de kan utifrån den personal de har tillgänglig. Nu när semesterperioden börjar även för tågförare blir personalläget än värre. Därför har vi beslutat att pendeltågen får börja gå enligt sommartidtabell redan 12 juni, säger Erik Norling, trafikdirektör vid trafikförvaltningen.
Under tiden Trafikverket stänger av sträckan Stockholm City–Jakobsberg (1 juli–14 augusti) för planerade banarbeten kommer även tågen mellan Jakobsberg och Bålsta att ersättas med buss på grund av det rådande läget med personalbristen.
– Att införa sommartidtabell tidigare än planerat är ett nödvändigt beslut att ta även om vi förstår att det drabbar pendeltågsresenärerna som får en glesare trafik. Beslutet gör att vi kan minska antalet akut inställda turer så att man i högre grad ska kunna lita på att de avgångar som visas i reseplaneraren går, säger Erik Norling, trafikdirektör vid trafikförvaltningen.
Det går redan nu att söka resa och hitta sommartidtabeller för respektive pendeltågslinje på sl.se.
FOTO: SL
ANNONS:
Fler notiser
Dubbelt upp Göteborg–Oslo
Tågtrafiken mellan Göteborg och Oslo dubbleras från tidtabellsskiftet 10 december. Norska Vy Tog kör varannan timma.
Två steg närmare köp
I mars nästa år. Eller i april–maj. Då kan Tågabs köp av Inlandståg vara genomfört. Processen har då tagit två år trots att det knappast finns några stötestenar.
Fler tågbyten i Herrljunga och Falköping
Det blir tågbyte i Herrljunga och Falköping för resenärer från Lidköping och Jönköping till Göteborg. Västtrafik satsar i stället på fler tåg mellan Skövde och Göteborg.
SJ lånar till nya tåg
SJ AB tecknar ett låneavtal med Europeiska investeringsbanken, EIB, för att köpa 25 höghastighetståg med en maximal hastighet på 250 km/tim.



