Annons:

Publicerad: 2026-05-07

Smygpremiär för X80 i Västsverige

På måndag, 11 maj, blir det smygpremiär på Västtrafiks nya regionaltåg X80. Fyra av de 80 beställda tågen är då levererade och förarutbildning pågår för fullt. I sommar sätts de nya tågen i reguljär trafik mellan Göteborg och Vänersborg.

Text: Ulf Nyström

X80, de nya regionaltågen till Västtrafik, har genomgått omfattande provkörningar under ett par år. FOTO: Jonatan Fernström

Annons:

”Det är kul att vi äntligen kan sätta de nya tågen i trafik”, säger Patrik Gunnäs, affärschef tåg på Västtrafik.

”De kommer att bli ett stort lyft för tågtrafiken i regionen. De två första tågsätten levererades till Västtrafik förra veckan efter flera år av provkörningar i Sverige och ytterligare två tågsätt levereras denna vecka.

”Vi räknar med att ha tio fordon i sommar när vi sätter in dem i omlopp på sträckan Göteborg–Trollhättan–Vänersborg när vi har tillräckligt många förare utbildade på tågen”, säger Patrik Gunnäs.

Kan utnyttja toppfarten 200 km/h

Men till att börja med kommer de nya tågen att köras på olika sträckor i Västsverige, i första hand Göteborg–Älvängen, Göteborg–Vänersborg och Göteborg–Varberg där största tillåtna hastighet, 200 km/h, kan utnyttjas. Den första turen med nya tåget avgår från Göteborg C klockan 06.50 mot Älvängen måndag 11 maj.

Tursättningen görs som ett led i den fortsatta förarutbildningen. De mjukvaruproblem som det senaste halvåret försenat leveranserna av de nya tågen är nu lösta.

Trafiken med X80 försenas ytterligare

Först i april i nästa år kommer Västtrafiks nya regionaltåg att sättas i trafik i Västsverige. Problem med mjukvaran medför att leveranserna från Alstom försenas med ett halvår.

De nya tågen är 80 meter långa och har största tillåtna hastighet 200 km/h. FOTO: Samuel Unéus

”Det återstår några mindre detaljer att justera på tågen men det är inget som påverkar säkerheten eller passagerna”, säger Patrik Gunnäs.

De nya tågen, med beteckningen X80, består av tre vagnar, är 80 meter långa, väger 173 ton och har 270 sittplatser. Tågen har stora passagerarsalonger samt en låggolvsdel med flexibla ytor med plats för cyklar, barnvagnar och rullstolar. Sittplatserna är utrustade med fällbara bord, fotstöd, kopphållare, och eluttag och USB-uttag. Det finns även wifi ombord.

Flera priser till nya tågen

Tågen har vunnit designpriset Red Dot Award 2025 för sin kombination av nordisk funktionalitet, hållbarhet och modern teknik. Tidigare har det även tilldelats designpriset The Good Design Awards för sin funktionalitet, stilrenhet och användarvänlighet.

X80 är utrustade med fällbara bord, fotstöd, kopphållare, eluttag, USB-uttag och plats för 270 sittande passagerare. FOTO: Eddie Löthman

X80 är tillverkade av Alstom med vagnskorgar och andra komponenter från Kina och sammansättning i Hennigsdorf utanför Berlin.

”Med fler sittplatser och modern teknik kan vi ta emot fler resenärer och göra det enklare att resa hållbart”, säger Pontus Gunnäs.

Frigör fordon för Alependeln

Med de nya tågen i trafik mellan Göteborg och Vänersborg frigörs fordon för insats i Alependeln mellan Göteborg och Älvängen där Västtrafik till följd av fordonsbrist satt in kompletterande busstrafik under vintern och våren.

Om ett par år kommer X80 att användas på alla sträckor i regionen med undantag för den icke-elektrifierade Kinnekullebanan och då kan de äldsta motorvagnstågen, X11, skrotas Med de nya tågen och färdigställandet av Västlänken kan Västtrafik successivt utöka tågtrafiken i hela regionen.

Tågresandet i Västra Götaland väntas öka kraftigt de kommande åren, från dagens 65 000 resor per dag till 100 000 resor per dag under 2030-talet.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

Bättre resultat för Green Cargo

För första gången på väldigt länge kan Green Cargo redovisa ett positivt kvartalsresultat. Rörelseresultatet uppgick till åtta miljoner kronor. Men det organiska rörelseresultatet blev -53 Mkr.

Läs mer

Nyhet

Sänkta banavgifter för godståg

Banavgifterna för godståg sänks med i snitt 20 procent medan avgifterna för persontåg höjs med cirka 15 procent. Det har Trafikverket beslutat. Förändringarna kan träda i kraft redan i december i år om tågtrafikföretagen vill.

Läs mer

Nyhet

Snälltåget vill köra fler tåg till Oslo

Dubblerad trafik mellan Malmö och Oslo, utökad nattågstrafik till Berlin, sommartåg till Strömstad och vintertåg via Mora. Snälltåget utökar trafiken 2027 och satsar på oväntade resmål och resvägar när banarbeten stoppar den vanliga framfarten. Men först blir det dagtåg till Hamburg.

Läs mer