Annons:

Publicerad: 2025-11-04

Spårbyte Näsberg-Harrträsk nästa år

Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytet på sträckan Näsberg-Harrträsk mellan Boden och Gällivare på Malmbanan.

SL X60 6090 i Sundbyberg september 2016.
Infrakraft kommer att genomföra spårbytet mellan Näsberg och Harrträsk på södra delen av Malmbanan nästa år. 2020 bytte Infrakraft spår på Älvsborgsbanan med österrikiska Swietelsky som ansvarigt för spårbyteståget. Foto i Dätterstorp 10 september 2020. FOTO: Johan Siirak

Entreprenaden omfattar byte av räler, sliprar och ballast, justering av kontaktledningsanläggningen och åtgärder på tillhörande anläggningsdelar på den 84 kilometer långa sträckan.

”Det här är ett uppdrag vi är oerhört stolta över att få. Malmbanan är en pulsåder i svensk infrastruktur och vårt arbete kommer att bidra till en mer robust och tillförlitlig järnväg för framtiden”, säger Joel Skönvall, divisionschef på Infrakraft enligt ett pressmeddelande från företaget.

Ordern till Infrakraft är värd 752 miljoner kronor.

Projektet är en utförandeentreprenad där Infrakraft ansvarar för hela genomförandet enligt Trafikverkets tekniska krav och tidsplan.

Förarbeten startar efter kontraktstecknandet i november och de stora arbetena med spårbyte och ballastrening utförs mellan vecka 20 och vecka 40 nästa år.

Projektet ingår i Trafikverkets satsning på upprustning av Malmbanan för att säkerställa malm- och godstransporterna mellan Luleå och Narvik.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Fortfarande stopp på flera banor

Tre dygn efter stormen Dave klingade av är det fortfarande stopp för tågtrafiken på flera järnvägar i Västsverige. När tågen åter kan börja rulla är ännu osäkert.

Nyhet

Allt fler tåg i trafik

Stormen Dave medförde att tågtrafiken i stora delar av västra södra Sverige har ställdes in från påskdagens eftermiddag och drygt ett dygn framåt. Under annandagens eftermiddag kunde sträckan Göteborg–Borås–Värnamo öppnas och X2000-trafiken mellan Göteborg och Stockholm återupptas. VR ställde in all snabbtågstrafik under annandagen.

Nyhet

Nästan inga tåg i Västsverige

Stormen Dave har medfört att tågtrafiken i stora delar av västra södra Sverige har varit inställd under större delen av annandagen. Trafikverket hoppas kunna öppna några banor för trafik under eftermiddagen.

Notis

Fler väljer VR Snabbtåg i påsk

Intresset för att resa med VR Snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i påsk ökar. Bokningarna är upp 6 procent jämfört med förra påsken, samtidigt som fler avgångar körs jämfört med i fjol.

Notis

Terminaler i Norrbotten gav rekord i Göteborg

Godstågstrafiken mellan Norrland och Göteborgs Hamn fortsätter att växa. Två terminaler i Norrbotten sticker ut som drivande bakom den volymutveckling som innebar att 2025 blev det bästa året någonsin för containertransporter mellan Göteborgs Hamn och järnvägsterminaler i Norrland som helhet.

Notis

Två omkom i arbetsplatsolycka söder om Hallsberg

Två män har avlidit efter en svår arbetsplatsolycka vid Östansjö söder om Hallsberg på torsdagen. Olyckan inträffade inom arbetsområdet för Trafikverkets dubbelspårsutbyggnad på sträckan Hallsberg–Stenkumla som ska vara klart 2031.

Nyhet

96 timmars tågstopp Göteborg–Alingsås

Tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås stoppades på torsdagsmorgonen och återupptas först på måndag morgon. Under 96 timmar ska fem nya växlar läggas in i Lerum och arbetet med den nya kontaktledningsanläggningen skiftar från nedspår till uppspår.