Annons:
Spårbyte Näsberg-Harrträsk nästa år
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytet på sträckan Näsberg-Harrträsk mellan Boden och Gällivare på Malmbanan.
			Infrakraft kommer att genomföra spårbytet mellan Näsberg och Harrträsk på södra delen av Malmbanan nästa år. 2020 bytte Infrakraft spår på Älvsborgsbanan med österrikiska Swietelsky som ansvarigt för spårbyteståget. Foto i Dätterstorp 10 september 2020. FOTO: Johan Siirak
Entreprenaden omfattar byte av räler, sliprar och ballast, justering av kontaktledningsanläggningen och åtgärder på tillhörande anläggningsdelar på den 84 kilometer långa sträckan.
”Det här är ett uppdrag vi är oerhört stolta över att få. Malmbanan är en pulsåder i svensk infrastruktur och vårt arbete kommer att bidra till en mer robust och tillförlitlig järnväg för framtiden”, säger Joel Skönvall, divisionschef på Infrakraft enligt ett pressmeddelande från företaget.
Ordern till Infrakraft är värd 752 miljoner kronor.
Projektet är en utförandeentreprenad där Infrakraft ansvarar för hela genomförandet enligt Trafikverkets tekniska krav och tidsplan.
Förarbeten startar efter kontraktstecknandet i november och de stora arbetena med spårbyte och ballastrening utförs mellan vecka 20 och vecka 40 nästa år.
Projektet ingår i Trafikverkets satsning på upprustning av Malmbanan för att säkerställa malm- och godstransporterna mellan Luleå och Narvik.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Vändspår i Båstad för 260 meter långa tåg
I tennismetropolen Båstad ska Infrakraft bygga ett nytt vändspår norr om Båstad station, vid växel 101. Vändspåret kan användas av upp till 260 meter långa tåg. Signaljusteringar för att optimera anläggningen ingår i entreprenaden.
Göteborgs hamn mot container- och järnvägsrekord
Göteborgs Hamn fortsätter att stärka sin position som Nordens ledande godsnav. Under årets tre första kvartal ökade containervolymen med fyra procent och nådde rekordnivåer både över kaj och på järnväg.
Saltsjöbanan öppnar för trafik 9 november
Den 9 november öppnar Saltsjöbanan åter för resenärer efter att ha varit avstängd sedan i våras. Tågen kör till och från Saltsjö-Järla och ska gå enligt ordinarie tidtabell.
Malmbanan blir internationell testarena
Malmbanan och Ofotbanen blir testarenor för framtidens järnvägsteknik. Det officiella startskottet för Arctic Test Arena äger rum den 4–5 november i Narvik.
Siemens Mobility säkrar underhållsavtal Hector Rail
Siemens Mobility AB har säkrat ett underhållsavtal med Sveriges största privata järnvägsoperatör Hector Rail AB. Avtalet omfattar revision av 13 lok och en option på ytterligare 13.
Konferens om pålitliga järnvägar
Temat för Transportstyrelsens säkerhetskonferens 2026 blir pålitliga och motståndskraftiga järnvägssystem. Konferensen som brukar samla över 200 deltagare äger rum i Västerås i februari.
Infranord byter spår på Fryksdalsbanan
Infranord kommer att genomföra spårbyte på större delen av Fryksdalsbanan enligt Trafikverkets tilldelningsbeslut. Beslutet kan överklagas inom tio dagar från det att tilldelningen meddelats.
Uppföljning av utredningen om järnvägens organisation
Det har gått ungefär tio år sedan ”Utredningen om järnvägens organisation” levererade sina betänkanden om järnvägsunderhåll och järnvägens organisation. Dessa innehöll många förslag för att utveckla och förbättra Trafikverket som infrastrukturförvaltare och öka effektiviteten i järnvägssystemet.
Dags att återinföra gångbiljetterna?
"Som barn levde vi alltid nära järnvägen i ett mycket pragmatiskt förhållande. Järnvägens relationer med allmänheten har understundom varit problematiska. Men spårspring som i dag anses vara ett stort problem löstes då genom gångbiljetter." Det skriver Björn Petersson, född och uppvuxen i den forna järnvägsknuten Vislanda och under många år lärare och rektor på flera skolor.
Infranord får byta kontaktledning Alvesta-Älmhult
Trafikverket har tilldelat Infranord uppdraget att byta kontaktledningsanläggning, installera AT-system och installera två nya nätstationer samt utföra kanalisation på sträckan Alvesta-Älmhult inklusive bangården i Älmhult.
				








