Annons:
Railpool köper ytterligare 15 Traxx-lok av Alstom. Tio lok ska användas i Sverige och Norge men Railpool vill inte avslöja om det är klart vilka tågtrafikföretag som kommer att hyra loken.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Railpools lok 185 714 med Cargonets kombitåg Stavanger-Oslo vid Varhaug på Sørlandsbanen i juni 2018.
Annons:
Alstom kommer under de tre sista kvartalen 2023 att leverera tio Traxx AC3 LM till Railpool för uthyrning till företag i Sverige och Norge. Loken kommer att vara utrustade med hyttutrustningen ETCS Baseline 3 för säkerhetssystemet ERTMS.
De tio loken kommer också att ha den så kallade Last Mile-funktionen
Alstom ska samtidigt leverera fem Traxx DC3 LM till Italien.
Railpool har också en option på ytterligare fem lok.
Oklart vem som ska hyra loken
Railpool vill inte berätta om det är klart vilka operatörer som kommer att hyra de nya Traxx-loken i Skandinavien.
”Vi lämnar ingen sådan information”, skriver Simone Fankhauser, marknadschef på Railpool, i ett mail till Järnvägar.nu.
Railpool är ett av Europas största lok- och vagnuthyrningsföretag med 400 lok och 148 personvagnar. Huvudkontoret ligger i München. Företaget hyr för närvarande ut lok och/eller vagnar i 17 länder.
Anskaffningskostnaden för fordonen motsvarar drygt 16 miljarder kronor. Med ordern på 15 Traxx-lok kommer Railpool att förfoga över 250 Traxx-lok.
Över 30 lok i Sverige och Norge
Drygt 30 av loken är uthyrda till olika tågtrafikföretag i Sverige och Norge, bland annat till CFL Cargo, Tågab och Cargonet.
”Traxx-loken har visat sig vara tillförlitliga och våra kunder uppskattar möjligheten att köra kortare sträckor där det saknas kontaktledning”, skriver Simone Frankenhauser.
Traxx-loken har utvecklats och tillverkats av Bombardier Transportation, Alstom förvärvade för ett år sedan Bombardier och har nu 70 000 anställda. Omsättningen det senaste räkenskapsåret var motsvarande 145 miljarder kronor.
Liksom tidigare tillverkas Traxx-loken i Kassel och i mindre utsträckning i Vado Ligure i Italien.
Traxx AC3, Traxx MS3 och Traxx DC3 är som beteckningarna antyder tredje generationens Traxx-lok för växelström, flerström respektive likström.
Bombardier och Alstom har hittills sålt drygt 2 400 Traxx-lok.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Många inställda tåg i väst
Många tåg i Västsverige ställs in under Kristi himmelsfärdsveckan. Trafikverket genomför arbeten i Olskroken och Varberg som stoppar trafiken på bland annat Bohusbanan, Vänerbanan, Västkustbanan och Hamnbanan i Göteborg.
Tre procent fler på Västtrafiks tåg 2019
Resandet med Västtrafiks tåg ökade med tre procent 2019 jämfört med året innan. Under året gjordes 20,2 miljoner resor med Västtågen. I pendeltågen ökade resandet med en procent medan resandet med regiontågen ökade med fem procent.
Bättre tider för SJ:s nattåg
Resandet med nattågen har påverkats allra minst när coronapandemin har slagit hårt mot all kollektivtrafik. I december utökas nattågstrafiken i Sverige för första gången på årtionden.
Mindre miljöpåverkan får kosta
Tåget ska vara det överlägset bästa alternativet för miljö och klimat. Det är ledstjärnan för Inlandståg som för tillfället bedriver en blygsam trafik på Inlandsbanan och angränsande banor. Men nu är äntligen det första Lint-tåget i Sverige.



