Annons:
Railpool köper ytterligare 15 Traxx-lok av Alstom. Tio lok ska användas i Sverige och Norge men Railpool vill inte avslöja om det är klart vilka tågtrafikföretag som kommer att hyra loken.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Railpools lok 185 714 med Cargonets kombitåg Stavanger-Oslo vid Varhaug på Sørlandsbanen i juni 2018.
Annons:
Alstom kommer under de tre sista kvartalen 2023 att leverera tio Traxx AC3 LM till Railpool för uthyrning till företag i Sverige och Norge. Loken kommer att vara utrustade med hyttutrustningen ETCS Baseline 3 för säkerhetssystemet ERTMS.
De tio loken kommer också att ha den så kallade Last Mile-funktionen
Alstom ska samtidigt leverera fem Traxx DC3 LM till Italien.
Railpool har också en option på ytterligare fem lok.
Oklart vem som ska hyra loken
Railpool vill inte berätta om det är klart vilka operatörer som kommer att hyra de nya Traxx-loken i Skandinavien.
”Vi lämnar ingen sådan information”, skriver Simone Fankhauser, marknadschef på Railpool, i ett mail till Järnvägar.nu.
Railpool är ett av Europas största lok- och vagnuthyrningsföretag med 400 lok och 148 personvagnar. Huvudkontoret ligger i München. Företaget hyr för närvarande ut lok och/eller vagnar i 17 länder.
Anskaffningskostnaden för fordonen motsvarar drygt 16 miljarder kronor. Med ordern på 15 Traxx-lok kommer Railpool att förfoga över 250 Traxx-lok.
Över 30 lok i Sverige och Norge
Drygt 30 av loken är uthyrda till olika tågtrafikföretag i Sverige och Norge, bland annat till CFL Cargo, Tågab och Cargonet.
”Traxx-loken har visat sig vara tillförlitliga och våra kunder uppskattar möjligheten att köra kortare sträckor där det saknas kontaktledning”, skriver Simone Frankenhauser.
Traxx-loken har utvecklats och tillverkats av Bombardier Transportation, Alstom förvärvade för ett år sedan Bombardier och har nu 70 000 anställda. Omsättningen det senaste räkenskapsåret var motsvarande 145 miljarder kronor.
Liksom tidigare tillverkas Traxx-loken i Kassel och i mindre utsträckning i Vado Ligure i Italien.
Traxx AC3, Traxx MS3 och Traxx DC3 är som beteckningarna antyder tredje generationens Traxx-lok för växelström, flerström respektive likström.
Bombardier och Alstom har hittills sålt drygt 2 400 Traxx-lok.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Ytterligare 15 tyska vagnar till Snälltåget
Snälltåget har köpt elva sittvagnar och fyra restaurangvagnar från Deutsche Bahn (DB). Sittvagnarna ska bland annat användas i tågen mellan Malmö och Oslo. Restaurangvagnarna ersätter Krogen.
Dubblad trafik Göteborg–Umeå
First Row Shipping har fördubblat kombitrafiken mellan Umeå och Göteborg. Nu körs fyra tågpar i veckan med plats för 20 containrar och 16 lastbilstrailrar i varje tåg.
Konkurrens på olika villkor
I höst börjar SJ köra nattåg mellan Stockholm och Hamburg. Snälltåget som i flera år kört nattåg mellan Malmö och Berlin utan statligt stöd tror på en växande marknad men tycker inte konkurrensvillkoren är rättvisa.
Ny lokverkstad i Borlänge
Den nya lokverkstaden i Borlänge togs i bruk i slutet av november. Näst på tur står en ny lokverkstad i Skandiahamnen i Göteborg, men Train Alliance är också involverade i planerna på nya logistikparker i Brista och Hallsberg.



