Annons:
Totalstopp för X2000 efter hjulskada
SJ ställde på måndagsmorgonen in all trafik med X2000 sedan ett X2000-tåg drabbats av en hjulskada under söndagen. Trafiken återupptogs klockan 14 på måndagen.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
SJ ställde in all trafik med X2000-tågen fram till klockan 14 på måndagen för att kunna kontrollera hjulen med ultraljud. X2C 2008 står klart att dra tåg 429 från Stockholm C till Göteborg C 16 november 2021.
Strax innan tåg 425 från Stockholm mot Göteborg nådde Hallsberg under söndagsförmiddagen noterade passagerare och personal på tåget ett kraftigt missljud och stötig gång i en av vagnarna i snabbtåget.
Tåget stannade i Hallsberg och passagerarna fick flytta över till nästa snabbtåg mot Göteborg.
Del av hjulet slogs sönder
När lokföraren och senare teknisk personal kontrollerade hjulen i tågsättet upptäckte de en spricka i hjulet i en av vagnarna och att en mindre del av hjulen saknades.
SJ beslöt under söndagskvällen att stoppa all trafik med X2000 under måndagsmorgonen.
”Vi ville utröna vilka X2000-tåg som hade hjul från samma charge, samma gjutningstillfälle, och därefter kontrollera dessa hjul”, säger Peter Kraméus, kommunikationsstrateg på SJ.
Annons:
SJ ställer in X2000-tåg
SJ ställde på fredagseftermiddagen in ett stort antal avgångar med X 2000 med omedelbar verkan. En tågurspårning på Västra stambanan på torsdagskvällen berodde på att ett hjul trasats sönder.
Det visade sig att 13 av de cirka 30 tågsätten SJ använder i den dagliga trafiken hade hjul som tillverkats vid samma tillfälle.
Ultraljudskontroll av hjulen
Dessa hjul undersöktes under måndagen med ultraljud på Euromaints verkstäder i Hagalund och Olskroken utan att några defekta hjul hittades.
Under måndagen ställdes cirka 40 avgångar med X2000-tåg in, bland annat samtliga X2000-tåg mellan Stockholm och Göteborg och de flesta mellan Stockholm och Malmö. Omkring 10 000 resenärer drabbades.
VR Snabbtågs snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg och Snälltågets tåg mellan Stockholm och Malmö blev snabbt fullbokade. SJ:s regionaltåg mellan Stockholm och Göteborg via Västerås och Örebro hade också fler resenärer än vanligt.
Trafiken återupptogs klockan 14
Klockan 14 återupptogs snabbtågstrafiken men enstaka avgångar ställdes in även under resten av måndagen på grund av att fordon och personal befann sig på fel platser.
En liknande hjulskada inträffade i Stjärnhov i december 2023. Även då ställdes X2000-trafiken in till hjulen från samma tillverkningstillfälle undersökts med ultraljud.
”Hjulen som gjutits vid samma tillfälle kontrollerades därefter med tätare intervaller till de var förbrukade och byttes ut”, säger Peter Kraméus.
Ultraljudskontroller av de aktuella hjulen sker nu var 5 000:e kilometer.
Hjul och axlar till X2000-tågen levereras av tysk-tjeckiska GHH-Bonatrans.
”Vi ska nu tillsammans med GHH Bonatrans analysera denna och tidigare hjulskador för att se om det finns gemensamma nämnare och om det finns åtgärder som behöver vidtas”, säger Peter Kraméus.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Senaste artiklarna:
Stockholms Spårvägar skänker 50 000 kr efter trafiksäkerhetssatsning
Efter en riktad säkerhetssatsning på Spårväg City i Stockholm som gav tydliga förbättringar och färre incidenter, valde Stockholms Spårvägars medarbetare att skänka 50 000 kronor till Stadsmissionen.
Flera aktörer behöver höja säkerheten i spårvagnstrafiken
Statens haverikommission (SHK) har utrett en spårvagnsolycka i centrala Göteborg där en spårvagn spårade ur och kolliderade med en restaurang den 20 juni 2025. SHK lämnar flera säkerhetsrekommendationer för att förbättra säkerheten i spårvagnstrafiken.
100 år med el på Västra stambanan
I morgon, 15 maj, är det 100 år sedan de första eltågen kördes i ordinarie trafik mellan Stockholm och Göteborg. Snälltåg 9 avgick 12.30 från Stockholm C och ankom Göteborg C 21.20. Snälltåg 10 körde andra hållet. När tidtabellen efter exakt ett år anpassades till elloken kortades restiden med två och en halv timma.
VR tilldelas nytt kontrakt för Pågatågen
Region Skåne och Skånetrafiken har idag meddelat att VR Sverige AB får fortsatt förtroende att driva Pågatågen. Det nya avtalet träder i kraft den 12 december 2027 och gäller i nio år.




