Annons:

Publicerad: 2024-12-31

Utbildningssatsningar i Hallsberg och Nyköping prisas

Hallsberg och Nyköping utses till Årets Mälardarling(ar) för kommunernas arbete med att utveckla och satsa på kompetensförsörjningen inom järnvägen i Stockholm-Mälarregionen.

Magnus Andersson (S), ordförande Hallsbergs kommunstyrelse och Ahmad Eid (M), vice ordförande Nyköpings kommunstyrelse. Pressbilder.

Årets Mälardarling är en utmärkelse från Mälardalsrådet till en aktör som genom sitt engagemang bidrar till att utveckla Stockholm-Mälarregionen. Bland tidigare pristagare finns Byggföretagen, Mälardalens universitet och Jan Scherman.

“Utan samhällsbyggare inom järnvägen blir det snabbt stopp i trafiken. Hallsbergs kommun och Nyköpings kommun har under året tagit konkreta steg och skapar förutsättningar för utbildning och kompetensutveckling inom järnvägen nu och framåt. Kommunerna har tagit på sig ledartröjan. Nu ser vi fram emot att staten kan svara upp med nationella utbildningssatsningar på järnvägen i vår del av landet. 8 av 10 tågresor i Sverige startar eller slutar i Stockholm”, säger Jens Sjöström (S), ordförande Mälardalsrådet och investeringsregionråd Region Stockholm.

Utan järnvägsutbildningar stannar tågen

Kompetensbristen märks i hela infrastruktursektorn. Läget är särskilt allvarligt i Stockholm-Mälarregionen, som möter en kraftigt ökande arbetspendling med ett utbyggt järnvägssystem. Studier från Mälardalsrådet visar på en stor brist på bantekniker, eltekniker och signaltekniker och i den uppdaterade utvecklingsstrategin för Stockholm-Mälarregionens transporter, Systemanalysen, framhålls behovet av en eller flera järnvägstekniska övningsanläggningar, där nästa generation järnvägstekniker kan utbildas.

“Vi är stolta och glada att vårt utbildningsarbete uppmärksammas av Mälardalsrådet. Nyköping vill vara en aktiv del i Stockholm-Mälarregionens utveckling och då måste järnvägen fungera. Men utan utbildade inom järnvägen kommer inga nya spår byggas och problem med slitna banor och signalsystem kommer att fortsätta drabba våra pendlare. Vi behöver få till en järnvägsteknisk övningsanläggning i vår del av Sverige och här har vi räckt upp handen och sagt att vi är redo att bidra”, säger Ahmad Eid (M), vice ordförande Nyköpings kommunstyrelse.

“Fantastiskt kul att bli uppmärksammad och få utmärkelsen Årets Mälardarling 2024. Vi i Hallsberg kommer fortsatt vara med och ta ansvar för de kompetensutmaningar som finns inom järnvägssektorn. Att göra det tillsammans med branschens aktörer och genom vårt nystartade Railcenter Hallsberg känns både spännande och roligt. Behov av upprustning och utveckling av Sveriges järnvägar är av nationellt intresse och vi vill genom vårt arbete vara med och göra skillnad”, säger Magnus Andersson (S), ordförande Hallsbergs kommunstyrelse.

Järnvägens kompetensförsörjning och järnvägstekniska övningsanläggningar

  • Järnvägsbranschen är stor och omfattar många olika yrkesroller. Från ingenjörer till signaltekniker och tågmekaniker. Mälardalsrådet har i ett flertal skrivelser pekat på bristen på utbildad personal inom järnvägen.
  • För att svara upp mot det stora behovet behövs en bredd av utbildningssatsningar. Bland annat järnvägstekniska övningsanläggningar, där blivande järnvägstekniker kan träna sig i sitt yrke.
  • I Sverige är Trafikverkets skola med övningsanläggning lokaliserad till Ängelholm i Skåne.

Årets Mälardarling

Årets Mälardarling är en utmärkelse från Mälardalsrådet till en person eller organisation som genom sitt engagemang, arbete, projekt eller spännande idé bidragit till att utveckla Stockholm-Mälarregionen. Priset delas ut av Mälardalsrådets ordförande.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Sju av tio VR-tåg i tid

Under tredje kvartalet i år anlände 70,3 procent av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg till slutstationen i tid. Det är ungefär samma nivå som under andra kvartalet i år och innebär att VR hade högst punktlighet på sträckan.

Notis

Ungdomsresa på smalspår

Under veckoslutet har järnvägsintresserade ungdomar från hela landet som är engagerade i museijärnvägar som är anslutna till Museibanornas Riksorganisation (MRO) samlats till en resa på smalspårsjärnvägen mellan Hultsfred och Västervik.

Notis

Nattågstrafiken utreds

Trafikverket ska på uppdrag av regeringen utreda behovet och kostnaderna för nattågstrafik i Sverige. Det beslöt regeringen på torsdagen, den 9 oktober.

Notis

Nu rullar tågen på stambanan igen

Klockan 13.30 den 1 oktober, öppnade stambanan genom Övre Norrland igen mellan Mellansel och Västeraspby. Inga tåg har kunnat passera på sträckan efter tågurspårningen på grund av skyfallen i Västernorrland 6–7 september.

Notis

Sliprar från Malmbanan får nytt liv

Trafikverket ska återanvända sliprar från Malmbanan till andra järnvägssträckor. Initiativet är ett steg i att stärka Sveriges beredskapsförmåga och även minska kostnader och klimatpåverkan.

Notis

Dyrare arbetspendling med regeringens budgetproposition

Branschorganisationerna inom den svenska kollektivtrafiken har enats om målet att 2030 ska 4 av tio motoriserade resor ska vara kollektiva 2030. Man har tillsammans uppvaktat regeringen kring fler av de satsningar som behövs. Besvikelsen var därför stor när budgetpropositionen offentliggjordes.

SL X60 6090 i Sundbyberg september 2016.
Notis

Samarbete för klimatsäkring

Vägar och järnvägar är byggda för att klara vissa vattenflöden. Större markförändringar som till exempel skogsavverkningar eller asfalteringar där ytan hårdgörs kan påverka avrinningen till vägar och järnvägar. Även när det har varit mycket torrt under en längre tid kan det påverka uppsugningsförmågan vilket påverkar möjligheten till avrinning vid nederbörd.