Annons:

Publicerad: 2023-06-28

Västtrafik satsar på mer tågtrafik

För att möta ökat resande satsar Västtrafik på tätare tågavgångar. Det står klart sedan Västtrafiks trafikplan för 2024 har beslutats.

– Kollektivtrafiken i vår region behöver ständigt ses över och utvecklas i takt med att regionen växer och fler reser kollektivt. Nästa år satsar vi främst på tätare turer i tåg- och busstrafiken där resandet är högt och där det finns potential att locka fler resenärer till kollektivtrafiken, säger Bijan Zainali, Västtrafiks styrelseordförande.

Det är både Västkustbanan och Västra stambanan som får fler tågavgångar under nästa år. Flera nya avgångar sätts in på sträckorna:

  • Göteborg–Vänersborg
  • Göteborg–Varberg
  • Göteborg–Säffle/Åmål
  • Borås–Varberg
  • Uddevalla–Herrljunga–Borås

De flesta trafikförändringarna införs i december i år.

Bijan Zainali (S), Västtrafiks styrelseordförande. FOTO: Västtrafik

ANNONS:

Fler notiser

Nyhet

Stora förseningar för nattågen

SJ:s nattåg till och från Berlin har den senaste veckan drabbats av stora förseningar. Det började med en nedriven kontaktledning i Skåne och sen hann tågen inte ikapp tidtabellen.