Annons:
Västtrafik satsar på mer tågtrafik
För att möta ökat resande satsar Västtrafik på tätare tågavgångar. Det står klart sedan Västtrafiks trafikplan för 2024 har beslutats.
– Kollektivtrafiken i vår region behöver ständigt ses över och utvecklas i takt med att regionen växer och fler reser kollektivt. Nästa år satsar vi främst på tätare turer i tåg- och busstrafiken där resandet är högt och där det finns potential att locka fler resenärer till kollektivtrafiken, säger Bijan Zainali, Västtrafiks styrelseordförande.
Det är både Västkustbanan och Västra stambanan som får fler tågavgångar under nästa år. Flera nya avgångar sätts in på sträckorna:
- Göteborg–Vänersborg
- Göteborg–Varberg
- Göteborg–Säffle/Åmål
- Borås–Varberg
- Uddevalla–Herrljunga–Borås
De flesta trafikförändringarna införs i december i år.
Bijan Zainali (S), Västtrafiks styrelseordförande. FOTO: Västtrafik
ANNONS:
Fler notiser
Snälltåget vill köra fler tåg till Oslo
Dubblerad trafik mellan Malmö och Oslo, utökad nattågstrafik till Berlin, sommartåg till Strömstad och vintertåg via Mora. Snälltåget utökar trafiken 2027 och satsar på oväntade resmål och resvägar när banarbeten stoppar den vanliga framfarten. Men först blir det dagtåg till Hamburg.
Flixtrain ett år försenat
Ett år försenat avgick Flixtrains första tåg i Sverige. Coronapandemin med vidhängande reserestriktioner har medfört att premiären skjutits upp två gånger.
Ny rekordsommar på spåren
Mycket pekar på en ny rekordsommar på de svenska järnvägarna. Nästan samtliga tågtrafikbolag noterar ovanligt många sålda biljetter trots att flera banor stängts av.
Väte Rail köper 25 backkameror
Väte Rail har tecknat ett avropsavtal med Railway Metrics and Dynamics (RMD) för 25 stycken backkameror som kommer att tas i bruk under första delen av 2025.



