Annons:

Publicerad: 2023-06-28

Västtrafik satsar på mer tågtrafik

För att möta ökat resande satsar Västtrafik på tätare tågavgångar. Det står klart sedan Västtrafiks trafikplan för 2024 har beslutats.

– Kollektivtrafiken i vår region behöver ständigt ses över och utvecklas i takt med att regionen växer och fler reser kollektivt. Nästa år satsar vi främst på tätare turer i tåg- och busstrafiken där resandet är högt och där det finns potential att locka fler resenärer till kollektivtrafiken, säger Bijan Zainali, Västtrafiks styrelseordförande.

Det är både Västkustbanan och Västra stambanan som får fler tågavgångar under nästa år. Flera nya avgångar sätts in på sträckorna:

  • Göteborg–Vänersborg
  • Göteborg–Varberg
  • Göteborg–Säffle/Åmål
  • Borås–Varberg
  • Uddevalla–Herrljunga–Borås

De flesta trafikförändringarna införs i december i år.

Bijan Zainali (S), Västtrafiks styrelseordförande. FOTO: Västtrafik

ANNONS:

Fler notiser

Notis

Tragisk olycka nära Uddevalla

På måndagsförmiddagen krockade ett av Västtrafiks tåg med en lastbil. Olyckan fick en mycket tragisk utgång då lokföraren omkom av de svåra skadorna som uppstod. Anhöriga har underrättats.

Notis

Nio av tio tåg i tid

Nio tåg av tio var punktliga i september. För första gången kom över 80 000 tåg fram i tid under en septembermånad, fler tåg än det gick tåg för tio år sedan.

Nyhet

Från sorgebarn till kassako

Inlandståget går som tåget. Destination Inlandsbanan håller näsan ovanför vattenytan. Inlandsbanans förluster ökar på grund av nedskrivningar av värdet på Lint-motorvagnarna.

Nyhet

Ingen försäljning av Inlandståg

Räddningsaktionen för Inlandståg har blåsts av. Sedan företagets ekonomi förbättrats radikalt de senaste åren behöver inte Tågåkeriet i Bergslagen (Tågab) träda in som räddande ängel.