Annons:
Västtrafik satsar på mer tågtrafik
För att möta ökat resande satsar Västtrafik på tätare tågavgångar. Det står klart sedan Västtrafiks trafikplan för 2024 har beslutats.
– Kollektivtrafiken i vår region behöver ständigt ses över och utvecklas i takt med att regionen växer och fler reser kollektivt. Nästa år satsar vi främst på tätare turer i tåg- och busstrafiken där resandet är högt och där det finns potential att locka fler resenärer till kollektivtrafiken, säger Bijan Zainali, Västtrafiks styrelseordförande.
Det är både Västkustbanan och Västra stambanan som får fler tågavgångar under nästa år. Flera nya avgångar sätts in på sträckorna:
- Göteborg–Vänersborg
- Göteborg–Varberg
- Göteborg–Säffle/Åmål
- Borås–Varberg
- Uddevalla–Herrljunga–Borås
De flesta trafikförändringarna införs i december i år.
Bijan Zainali (S), Västtrafiks styrelseordförande. FOTO: Västtrafik
ANNONS:
Fler notiser
SJ i protest mot regeringen
SJ och MTRX protesterar mot förslaget från regeringen att begränsa antalet resenärer på tåg som körs 150 kilometer eller längre. Orimligt, tycker SJ. Regeringen erbjuder varken dialog eller stöd, tycker MTRX.
Norrtåg stärker trafiken med fler fordon och fler avgångar
Norrtåg har ansökt om en utökning av tågtrafiken i norra Sverige med start i mitten av december 2026. Förslaget innebär fler avgångar i flera delar av trafiksystemet, bättre anslutningar och en mer robust trafik för resenärerna.
Lysekilsbanan förlorar kontaktledningen
Kontaktledningen försvinner från Lysekilsbanan. Men nu är det LMV Kontaktledning som tar ner alla kopparbaserade elledningar sedan koppartjuvar stulit 1 000-tals meter tråd under våren.
Vy överger nattågen
Vy Tåg vill inte fortsätta att köra nattågen till och från Övre Norrland om företaget inte får betydligt mer betalt. Trafikverket kommer därför att direkttilldela trafiken i väntan på nästa upphandling.



