Annons:
Än fungerar MPK
Tack vare ett mycket omfattande manuellt arbete fungerar tågtrafiken i Sverige även under måndagen utan några större störningar. Men frågan är hur länge det intensiva handarbetet kan fortsätta.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Lokföraren Sara Kristiansson kör Stålpendeln med Mb-lok söderut på Stambanan genom Övre Norrland i januari 2020.
Annons:
”Tågtrafiken hänger på ett antal sköra trådar”, säger Lina Lagerroth, näringspolitisk expert på bransch- och arbetsgivarorganisationen Tågföretagen.
”Det pågår ett fullskaligt stresstest av det nya planeringssystemet och situationen är ansträngd. Trafiken fungerar så länge personalen orkar jobba så här hårt.”
Vid midnatt natten till söndagen införde Trafikverket det nya digitala planeringssystemet för tågtrafiken i Sverige, Marknadsanpassad planering av kapacitet (MPK).
Tågtrafiken hänger på ett antal sköra trådar.
Lina Lagerroth, näringspolitisk expert på Tågföretagen
Långa förberedelser men inte färdigt
Införandet har föregåtts av flera års utredning och planering inom Trafikverket men systemet var ändå inte helt utprovat när det infördes och tågtrafikföretagen hade inte i tillräcklig utsträckning involverats i arbetet,
Tågtrafikföretagen som hoppades på det bästa och förberedde sig för det värsta hade ökat bemanningen på sina trafikkontor under veckoslutet och tågtrafiken fungerade i huvudsak väl under söndagen.
Även under måndagen tycks tågen, i alla fall de flesta, rulla enligt körplanerna. Men det sker till ett högt pris.
”Det krävs fortfarande mycket arbete för att få ut körordrar till alla lokförare, det krävs mycket arbete för att kunna flytta tågmöten på banor med manuell tågklarering, System M, och det kommer att krävas oerhört mycket arbete för att få omledningarna att fungera om det blir stopp i trafiken på någon sträcka”, säger Lina Lagerroth
Bra start för MPK
Premiären för det omdiskuterade planeringssystemet MPK gick över förväntan. Tågtrafiken flöt under söndagens första 15 timmar på utan nämnvärda störningar. Men på måndagsmorgonen väntar den stora prövningen.
Olika personer hanterar problemen på olika sätt och det medför olika lösningar som inte alltid är helt glasklara.
Lina Lagerroth
Personalkrävande arbete
De manuella insatserna som krävs för att få trafiken att fungera att mycket personalkrävande, såväl på Trafikverket som hos tågtrafikföretagen.
”Olika personer hanterar problemen på olika sätt och det medför olika lösningar som inte alltid är helt glasklara”, säger Lagerroth. ”Det kommer inte att fungera i ett längre perspektiv.”
Insatserna är dessutom mycket personalkrävande.
”Det finns fortfarande så många brister i MPK som kräver så mycket extraarbete att det är en stor utmaning att hålla igång tågtrafiken nu och det kommer ätt bli nästintill omöjligt att hålla igång trafiken om det kommer så mycket snö senare i veckan som SMHI har varnat för.”
”Det mesta kommer att fungera hjälpligt så länge det finns extra resurser på Trafikverket och de enskilda tågtrafikföretagen, Men när personalen inte längre orkar arbeta så intensivt och så länge kommer det inte att gå, de blir det inställda tåg och stora förseningar.”
Ökad bemanning ända till jul
Enligt Trafikverkets samlade bedömning har tågtrafiken fungerat bra även under måndagen.
”Men det ha krävt en hel del hantverk på Trafikverket och hos tågoperatörerna”, säger Bengt Olsson, presschef på Trafikverket. Vi kommer att behöva den här massiva personalinsatsen fram till jul, kanske över nyår.”¨
”Allteftersom ska ju allt fler funktioner adderas till det nya systemet och behovet av manuellt arbete minska.”
Enligt Bengt Olsson kommer intrimningen av MPK att fortgå under hela nästa år

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Mer normal jul än normalt
Efter flera år med få resor under jul- och nyårshelgen på grund av reserestriktioner under pandemin exploderade tågresandet förra året. Nu tyder det mesta på en lugnare jul i år med ungefär lika många resenärer som förra året men utspritt under fler dagar.
SJ-tåg spårade ur i Norge – lokförare död
Kort efter klockan 14 torsdagen den 25 oktober 2024 larmades räddningstjänsten om ett urspårat tåg mellan Bjerka och Mo i Rana i Norge. Ett SJ-tåg mellan Trondheim och Bodö i Norge hade spårat ur efter att ha träffats av ett stenras.
Staten räddar tågfärjorna
Regeringen gav i slutet av juni Trafikverket i uppdrag ”vidta åtgärder” för att säkerställa fortsatt tågfärjetrafik mellan Sverige och Tyskland.
Sista nattåget från Jämtland till Göteborg
På söndag går det sista nattåget med vagnar från Duved och Östersund till Göteborg. Tågen har rullat sedan 1968 med korta avbrott men nu är det slut.




