Annons:

Publicerad: 2024-03-09

Margareta Hysén årets spårvagnsförare

Det var en förvånad och glad Margareta “Maggan” Hysén som idag fick motta priset som årets spårvagnsförare 2023 i Göteborg. Hon blir också den första föraren att få sitt namn på spårvagn 530 av modell M33.

Maggan har jobbat på Göteborgs Spårvägar sedan oktober 1981, först som konduktör och sen som både buss- och spårvagnsförare.

“Det bästa under alla dessa år har varit alla kollegor och arbetsledningen. Sen är ingen dag och ingen hållplats den andra lik. Jag gillar att man får träffa så mycket olika människor och att det alltid händer något. Det är det bästa med att vara spårvagnsförare.

Motiveringen till årets pris löd: “Du är en sann ambassadör för Göteborgs Spårvägar, som representerar medarbetarskapet och vår vision. Det höga antalet nomineringar i år visar hur uppskattad du är av dina kollegor på Göteborgs Spårvägar. Du har bevisat att du är en spårvagnsförare i världsklass som alltid är i tid till vagnen, i korrekt uniform och som tar dina resenärer till rätt plats med utmärkt kundfokus och säkerhetstänk”.

Stort grattis Maggan från oss på Järnvägar!

 

FOTO: Göteborgs Spårvägar

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Vinnergi bygger kommunikationsnät åt Trafikverket

Vinnergi stärker samarbetet med Trafikverket genom installation av ett nytt kommunikationsnät längs Sveriges järnvägar, som ska säkerställa robust och säker kommunikation i transportsystemet. Uppdraget omfattar markarbeten, fundament samt montage av torn och antenner.

Notis

Järnvägsbranschen kraftsamlar mot spårspring

Spårspring orsakar varje dag livsfarliga situationer och omfattande trafikstörningar. Det handlar om tusentals förseningstimmar varje år. Nu går hela järnvägsbranschen samman i en gemensam kampanj för att öka medvetenheten och stoppa ett beteende som kan få dödliga konsekvenser.

Notis

Fler väljer VR Snabbtåg i påsk

Intresset för att resa med VR Snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i påsk ökar. Bokningarna är upp 6 procent jämfört med förra påsken, samtidigt som fler avgångar körs jämfört med i fjol.