Annons:

Publicerad: 2025-09-18

VR släpper 100 julavgångar Stockholm-Göteborg

Idag öppnar försäljningen av VR Snabbtågs julbiljetter. Under julveckan sätts 100 avgångar in mellan Stockholm och Göteborg. Samtidigt börjar snabbtågen åter stanna i Katrineholm efter ett års uppehåll på grund av banarbeten.

De långa körtiderna för godstågen på Västra stambanan blir ännu längre när kontaktledningen byts mellan Olskroken och Alingsås. En del godståg leds om över Trollhättan och Kil, andra får stå åt sidan i Hallsberg i två timmar.
VR återupptar trafiken till Katrineholm inför jul. FOTO: VR

Från och med 17 september kan resenärer boka biljetter till runt 100 julavgångar mellan Stockholm och Göteborg under perioden 20 till 28 december 2025. Dessutom släpps lika många avgångar under nyårsveckan till och med den 6 januari.

“Vi ser verkligen fram emot att köra jultågen fulla med resenärer, julklappar och en härlig stämning, säger Erik Wennerholm, tillförordnad vd för VR Snabbtåg.

Bokar man i tid får man chans till de billigaste biljetterna. Just julhelgerna är den period då våra resenärer bokar med längst framförhållning.

VR Snabbtåg kör sträckan Stockholm-Göteborg med stopp längs vägen i Flemingsberg, Skövde, Falköping, Herrljunga och Alingsås.

Från 15 december återinförs stoppet i Katrineholm, efter ett års uppehåll i samband med banarbeten på Västra stambanan.

“Det känns väldigt roligt att vara tillbaka i Katrineholm, en stad vi började köra till i slutet av 2021”, säger Erik Wennerholm.

“Det kunde dessutom inte komma mer perfekt i tiden, precis inför julresandet. Nu kan ännu fler hoppa på tåget och känna både julstämning och resglädje på väg till nära och kära.”

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

EQT köper A-Train

Riskkapitalbolaget EQT köper genom fonden Active Core Infrastructure 1 infrastrukturförvaltaren och tågoperatören A-Train av ett antal investerare i Australien och Kina. Köpeskillingen är hemlig.

Notis

Infrakraft förvärvar Trackteam

Infrakraft växer vidare genom förvärvet av Trackteam Projektledning AB med bas i Falun. Därmed utökas och breddas Infrakrafts erbjudande inom projektledning och teknisk expertis kopplat till järn- och spårinfrastruktur.

Notis

SJ kör vidare i Norge

SJ Norge får köra tågen på Dovrebanan, Rørosbanan, Nordlandsbanan, Raumabanan och Trønderbanan i ytterligare två år. Det har Jernbandedirektoratet beslutat.

Nyhet

Fler tåg i tid i november

88,6 procent av alla persontåg var i tid i november. Lokaltågen var mest punktliga, fjärrtågen mest försenade. Men det är stora skillnader mellan olika fjärrtågslinjer.

Notis

Intensivutbildning till signaltekniker

Bristen på signaltekniker riskerar att bromsa moderniseringen och utbyggnaden av de svenska järnvägarna. Professionals Nord startar i mars 2026 en intensivkurs om tolv veckor i signalteknik i samarbete NRC och Infrakraft.

Notis

Storsatsning på nya underhållståg

Trafikverket investerar i tre nya underhållståg, med option på ytterligare två. Den totala kostnaden för grundbeställningen, inklusive tio års fordonsunderhåll, uppgår till 1 miljard kronor.

Notis

En hund begraven i Järna

Skelettet av en hund, en bendolk, bearbetade pålar och en mjärde. Det är några av de unika 5 000 år gamla fynd från stenåldern som Arkeologerna vid Statens historiska museer har grävt fram ur en mosse i Gerstaberg, utanför Järna.

Notis

Sweco vinner uppdrag om två nya spår mellan Hässleholm och Lund

Trafikverket har gett arkitektur- och teknikkonsultföretaget Sweco i uppdrag att genomföra en lokaliseringsutredning för två nya järnvägsspår mellan Hässleholm och Stångby, norr om Lund. Genom att gå från två till fyra spår på sträckan förbättras möjligheten till arbetspendling och kapaciteten för godstransporter på järnväg ökar. Uppdraget, med ett ordervärde på cirka 80 MSEK, löper till mitten av 2028.