Annons:
Green Cargo tar över Årsta kombiterminal
Från och med 1 oktober 2026, är Green Cargo terminaloperatör för Årsta kombiterminal. Genom avtal med Jernhusen tar Green Cargo över driften av en av Sveriges viktigaste noder för intermodala transporter till och från Mälardalen.
Green Cargo tar över driften av Årsta Kombiterminal den 1 oktober 2026. FOTO: Green Cargo
Årsta kombiterminal har ett strategiskt läge nära Sveriges största konsumtionsmarknad och binder samman långväga järnvägstransporter med regional distribution. Terminalen har direkt anslutning till Trafikverkets järnvägsspår och ligger nära mottagare, lager och distributionspunkter i en hårt belastad transportregion.
Som terminaloperatör kommer Green Cargo att tillhandahålla lyft-, växlings- och kringtjänster. Tjänsterna erbjuds på öppna, neutrala och icke-diskriminerande villkor till järnvägsföretag och andra aktörer som använder terminalen.
“Årsta har ett läge och en kapacitet som gör terminalen särskilt viktig för intermodala transporter. Här finns fyra spår om 540 meter, två portalkranar med 45 tons lyftkapacitet per kran och cirka 31 000 kvadratmeter terminalyta. Det ger goda förutsättningar att hantera stora volymer nära marknaden och att bygga transportkedjor där järnvägen används på den långa sträckan och vägtransporten tar vid där den behövs”, säger Max Knagge, marknads- och försäljningsdirektör på Green Cargo.
Mälardalen har omfattande godsflöden, höga krav på leveransprecision och begränsad framkomlighet på väg. Med Årsta som nod skapas bättre förutsättningar för smidiga övergångar mellan järnväg och väg, kortare vägtransporter i regionen och mer förutsägbara transportupplägg.
“För transportköpare, speditörer, åkerier, hamnar och järnvägsoperatörer innebär Årsta en möjlighet att utveckla fler intermodala upplägg till och från Mälardalen. Terminalen har också en strategisk koppling till hamnflöden mot Finland och Baltikum, vilket stärker rollen som nod mellan svenska, nordiska och europeiska godsflöden”, säger Max Knagge.
Årsta kombiterminal ingår i Jernhusens nationella nätverk av strategiskt placerade kombiterminaler. Green Cargo kopplar i sin tur samman närmare 20 terminaler och hamnar i sitt intermodala nätverk, vilket skapar förutsättningar för sammanhållna transportlösningar där järnväg, terminal, växling, lyft och väg kan kombineras.
Green Cargos roll som terminaloperatör och tjänsteleverantör hålls organisatoriskt åtskild från bolagets verksamhet som järnvägsföretag, och därmed säkerställs transparens, likabehandling och oberoende för alla aktörer som använder terminalen.
Annons:
Senaste nyheterna:
Transformator på 300 ton tog tåget
Railcare har under sensommaren transporter av två transformatorer från tungviktskajen i Norrköpings hamn till Strångsjö strax söder om Katrineholm, en sträcka på knappt fyra mil
Mer importgods på järnväg
Den ökade importen av konsumtionsvaror inför Black Friday och julhandeln medförde att antalet containrar som hanterades i Göteborgs hamn var det högsta antalet under någon septembermånad hittills. Hälften av det importerade godset gick vidare på järnväg.
Fyra svenska järnvägsprojekt riskerar missa EU:s tidsmål
Ostlänken, Göteborg–Landvetter–Borås, kapacitetsutbyggnaden Hässleholm–Lund och Norrbotniabanan Skellefteå–Luleå pekas ut som riskprojekt i den nya arbetsplanen för transportkorridoren Skandinavien–Medelhavet.
Fler invånare när tågen stannar
Orter som fått tågstation har haft en starkare befolkningsutveckling än jämförbara orter utan tågtrafik. Efter 20 år var den beräknade skillnaden drygt 18 procent, enligt en svensk studie.
Trafikverket måste öka säkerheten vid spårarbeten
Statens haverikommission rekommenderar Transportstyrelsen att genomföra tillsyn av hur Trafikverket säkerställer sin riskkontroll i alla entreprenörsled vid arbete i spårområde och Trafikverket att vidta åtgärder för att stärka säkerheten vid arbete i spår.
Trafikverket vill tidigarelägga stora järnvägsbyggen
Fyrspåret söder om Uppsala och dubbelspåret söder om Sundsvall kan komma i gång tidigare. Trafikverket föreslår att sex järnvägsprojekt får byggstartsbeslut för perioden 2027–2029. Regeringen avgör vilka som får gå vidare.
Infrakraft gör nya investeringar.
Infrastrukturkoncernen Infrakraft fortsätter att växa och har gjort nya investeringar i järnvägsmaskiner. Under InnoTrans köpte man ytterligare en spårriktare och en makadamplog.
Västtrafik köper ytterligare 35 X80
Västtrafik har utlöst optionen på ytterligare 35 tågsätt X80-tåg från Alstom. Beställningen är värd 350 miljoner euro, motsvarande fyra miljarder kronor i dagens penningvärde.
Åter ny ägare till Hector Rail
Godstågsbolaget Hector Rail får ny ägare för tredje gången på tolv år. InfraRed Capital Partners förvärvar Hector Rail Group från Ancala.
Färre tvister med tidig dialog
Med tidigare och tätare samarbete med tågtrafikföretagen har Trafikverket lyckats arbeta fram tågplanen som gäller från 13 december i år och ett år framåt, T27. Tvisterna har blivit betydligt färre än under tidigare år.









