Annons:
Västerdalbanan snart utan tågtrafik
Tågtrafiken på Västerdalbanan kommer i stort sett att upphöra i sommar. Transporterna av massaved till Vallvik har upphört och de krympande transporterna av sågat virke till Göteborgs hamn ersätts av lastbilstransporter till Gävle.
Text: Ulf Nyström Foto: Christer Hammare
Transporterna av containrar med sågat virke från Malungsfors till Göteborgs hamn upphör troligen i sommar. Green Cargos tåg från Borlänge med Td 377 och Td 408 som dragkraft och vagnar från Göteborg passerar Dala-Järna på väg mot Malungsfors 21 oktober 2024.
För några år sedan såg framtiden ljus ut för Västerdalbanan mellan Repbäcken strax norr om Borlänge och Malung.
Virkesterminalen i Malungsfors hade rustats upp och återinvigts och tågtrafiken mellan Vansbro och Malung på Västerdalbanan hade återuppstått.
I augusti 2021 kördes det första containertåget med sågat trävirke från Malungsfors till Skandiahamnen i Göteborg. Brädorna kommer från Fiskarheden Trävaru i Transtrand och skulle till Japan.
Ett år senare stoppades containertåget och det sågade virket kördes på lastbil, främst till Gävle men i viss utsträckning till Göteborg, för vidare transport med fartyg till Japan och Egypten.
Men i december 2023 återupptogs transporterna av sågat virke till Göteborgs hamn kompletterat med inrikestransporter i Sverige i slutna godsvagnar, nu med Green Cargo som tågdragare.
Samtidigt som containertågen rullade på Västerdalbanan kördes massaved från Malungsfors till Vallvik vid Hälsingekusten för Rottneros, rundvirke för Trätåg och under vinterhalvåret bränsleflis till Stockholm Exergi i Värtan.
Men i takt med att godstågen blev fler på Västerdalbanan ökade förseningarna och irritationen hos godskunderna.
Inställda och försenade tåg
Under hösten 2024 var tio procent av tågen inställda och 40 procent av tågen mer än en timme sena till terminalen i Malungsfors. I nästan alla fall angavs problem med signalsystemet eller ombordutrustningen på loken som orsak.
Det gamla ERTMS-systemet som finns på Västerdalbanan klarade inte de många och långa godstågen som trafikerade banan.
Mer trafik i Malungsfors
I höstas återinvigdes virkesterminalen i Malungsfors och tågtrafiken mellan Vansbro och Malung på Västerdalbanan återuppstod. Redan nu körs två-tre tåg i veckan och det kan bli betydligt fler.
Sågat trä från lastbil till tåg
Nästa vecka rullar det första containertåget med sågat trävirke från Malungsfors till Skandiahamnen i Göteborg. Brädorna kommer från Fiskarheden i Transtrand och ska till Japan.
Åter trätransporter på tåg
Tågtransporterna av sågade trävaror från Fiskarheden återupptas i december efter ett års avbrott. Terminalen i Malungsfors blir från tidtabellskiftet en av Green Cargos taxepunkter.
Annons:
Nu tycks svårigheterna att bedriva rationell trafik på Västerdalbanan, kostnaderna för trafiken med diesellok, förstärkningen av kronkursen och en försämrad konjunktur leda till att de flesta tågen försvinner från Västerdalbanan.
Lastningen av massaved i Malungsfors för tågtransport till Vallviks bruk i Söderhamn upphörde i stort sett vid årsskiftet. Enstaka tåg med restvirke har körts under januari och februari.
”Det blev för dyrt med tågtransporter”
”Bränslekostnaderna för tågtransporterna med diesellok ner till Borlänge, de höjda banavgifterna och krånglet med ERTMS-systemet på Västerdalbanan gjorde att det blev för dyrt med tågtransporter”, säger Hans Olsson, terminalansvarig på Mellanskog.
Containerpendeln med sågat virke från Malungsfors till Göteborgs hamn kommer att upphöra under året, troligen före sommaren.
”Vi kommer att köra en del sågat virke till hamnen i Gävle och kanske en del till hamnen i Göteborg med lastbil”, säger Joakim Limberg, vd i Fiskarheden Trävaru.
”Efterfrågan på sågat virke har minskat, framförallt i Egypten dit vi exporterat mycket tidigare, när den svenska valutan blivit starkare. Det är tufft för den svenska skogsnäringen just nu.”
”För dyrt med tåg med mindre godsvolymer”
”När transportvolymerna krymper blir det för dyrt att köra med tåg så det får bli lastbil i stället.”
Joakim Limberg hoppas kunna återuppta trävarutransporterna med tåg till Göteborgs hamn om eller kanske snarare när efterfrågan på sågat virke ökar.
”Vi hade förhoppningar om att Trafikverket skulle skrota det provisoriska ERTMS-systemet på Västerdalbanan och ersätta det med en modern ERTMS-anläggning men det verkar dröja till 2030. Kanske får vi vänta till dess med tågtransporter.”

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
Tågtransporter hotas av nedläggning
Hösten 2021 inleddes virkestransporter från Fiskarheden på Västerdalbanan. Nu hotas de av nedläggning. Det gamla ERTMS-systemet som finns på Västerdalbanan klarar inte de många och långa godstågen som nu trafikerar banan.
ANNONS:
Senaste artiklarna:
Köper 31 Traxx-lok men säljer 620
Nordic Re-Finance köper 31 Traxx-lok från SBB Cargo. Loken leasas enligt ett långtidsavtal av SBB Cargo International. 620-loket som Nordic Re-Finance köpte av SBB för två år sedan kommer troligen att återlämnas.
Ostlänken valde tysk och fransk leverantör
Ostlänken Järna–Linköping är Sveriges största infrastrukturprojekt. Kostnaden beräknas till 110 miljarder kronor. Trafikverket har valt tyska Hochtief och franska Bouygues för att bygga etapperna Vagnhärad och Skavsta. Planen är att öppna den nya järnvägen till Norrköping 2035 men det finns ingen prognos för när hela Ostlänken kan stå klar.
Bättre underhåll av snögallerierna
Trafikverket har sett över konstruktion och underhåll av snögallerier för att skydda spåret mot snödrev och svårforcerade drivor och anbefallt samråd mellan lokförare och tågklarerare för att minska risken för urspårning i samband med drivbildning.
SJ kör vidare i väst
SJ fortsätter att köra Västtågen i ytterligare elva år. Västtrafik beslöt på fredagen att tilldela SJ uppdraget att köra och underhålla tågen till och med år 2038.






