Annons:

Publicerad: 2024-09-20

Alstom och SJ förlänger underhållskontrakt

Alstom och SJ har förlängt sina underhållskontrakt för tåg i Västra Götaland till december 2027. Förlängningen omvandlar det tidigare nioåriga avtalet till ett tolvårigt kontrakt.

Tekniker i depån Motorvagnshallen i Göteborg. FOTO: Alstom

Alstom har tecknat en treårig förlängning för alla tre underhållskontrakt avseende tåg som trafikerar Västra Götalandsregionen under Västtrafiks ledning. Denna förlängning omvandlar det tidigare nioåriga avtalet till ett tolvårigt kontrakt, som nu gäller till december 2027.

Förlängningen har ett ekonomiskt värde som överstiger en halv miljard kronor.

“Att underhålla dessa tåg är inte bara en fantastisk erfarenhet och källa till stolthet, utan också en unik möjlighet, särskilt med tanke på att de kommer att trafikera regionen i omkring 30 år framåt,” säger Maria Signal Martebo, vd för Alstom i Sverige.

Denna kontraktsförlängning omfattar Zefiro Express X80 höghastighetståg, som ägs av Västtrafik. Tidigare täcktes dessa tåg inte av något underhållskontrakt, men från och med den 1 juli 2024 har de lagts till i det befintliga avtalet mellan Alstom och SJ. De första underhållsaktiviteterna är planerade till april 2025.

Projektet inkluderar underhåll av 27 X61-tåg, 43 X11-14-tåg, 28 X52-53-tåg, 8 Y31-tåg och 45 kommande X80-tåg (förväntas efter full leverans i slutet av 2026). Depåerna finns i Motorvagnshallen (Göteborg), Sävenäs (Göteborg), Lidköping och Falköping.

Under 2024 kommer Alstom också att öppna ett Maintenance Performance Centre i Göteborg. Centret kommer att bestå av underhålls- och tågteknisk kompetens på hög nivå, med fokus på ingenjörsvetenskap, industrialisering och materialförsörjning.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Ny gångbro över spåren på Uppsala C

Nu finns ett förslag på en ny gångbro över spåren på Uppsala C som Uppsala kommun och Trafikverket planerar tillsammans. Bron kommer att ansluta till den nya stationsbyggnaden och ska ge snabb tillgång till alla perronger.

Notis

Bättre punktlighet för VR Snabbtåg

VR förbättrade punktligheten för tågen mellan Stockholm och Göteborg under årets sista kvartal då tre av fyra snabbtåg anlände i tid. Punktligheten för helåret 2025 förbättrades jämfört med året innan trots de omfattande banarbetena under förra året.

Ett av VR Snabbtågs snabbtåg på väg från Stockholm till Göteborg passerar Alingsås 8 januari 2026.
Notis

Infrakraft förvärvar Trackteam

Infrakraft växer vidare genom förvärvet av Trackteam Projektledning AB med bas i Falun. Därmed utökas och breddas Infrakrafts erbjudande inom projektledning och teknisk expertis kopplat till järn- och spårinfrastruktur.

Notis

SJ kör vidare i Norge

SJ Norge får köra tågen på Dovrebanan, Rørosbanan, Nordlandsbanan, Raumabanan och Trønderbanan i ytterligare två år. Det har Jernbandedirektoratet beslutat.