Annons:
Bättre punktlighet för VR Snabbtåg
VR förbättrade punktligheten för tågen mellan Stockholm och Göteborg under årets sista kvartal då tre av fyra snabbtåg anlände i tid. Punktligheten för helåret 2025 förbättrades jämfört med året innan trots de omfattande banarbetena under förra året.
FOTO: Kasper Dudzik
Trafikverkets statistik visar att VR Snabbtåg hade 75,1 procents punktlighet under fjärde kvartalet 2025.
Det är en ökning från kvartalet innan, då 70,2 procent av tågen anlände i tid, och innebär att VR även fortsatt är tågbolaget med högst punktlighet på sträckan Stockholm–Göteborg.
Punktligheten var som högst under december och jultrafiken. Under julveckan kom 88,5 procent av tågen fram i tid och inga avgångar ställdes in.
”Vi är glada över att punktligheten ökade under årets sista månader och särskilt att så många julresenärer kom fram till släkt och vänner i tid”, säger Erik Wennerholm, tillförordnad vd för VR Snabbtåg, enligt ett pressmeddelande från VR Snabbtåg.
”Det är den bästa jultrafiken sedan 2020 och då kördes färre tåg på grund av pandemin.”
Trots omfattande underhållsarbeten på Västra stambanan under 2025 ökade VR:s punktlighet även på årsbasis. 74,5 procent av tågen anlände i tid, jämfört med 70,2 procent 2024.
”När hela 2025 kan summeras ser vi att vi varit det punktligaste tågbolaget mellan Stockholm och Göteborg under samtliga fyra kvartal”, säger Erik Wennerholm.
“Det är uppmuntrande för våra medarbetare på tågen och hos trafikledningen som kämpar med detta varje dag. Vi vet att punktlighet står högt på önskelistan hos resenärerna.”
De främsta orsakerna till VR:s förseningar under sista kvartalet 2025 var problem med spåren samt prioriteringar som görs av Trafikverket där VR:s tåg i vissa fall fick vänta på att släppa fram andra tåg.
”2026 har inletts med utmanande väder för tågtrafiken men vi hoppas att det underhåll som genomförs gör att punktligheten förbättras”, säger Erik Wennerholm.
”Enbart 1,1 procent av tågen kommer inte fram i tid på grund av oss själva.”
Vid större förseningar får resenärer som köper sina biljetter via VR:s hemsida eller app automatiskt tillbaka ersättningen som hen har rätt till utan att behöva fylla i några formulär eller sitta i telefonkö. Utbetalning sker ofta redan dagen efter resan.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Stockholms Spårvägar skänker 50 000 kr efter trafiksäkerhetssatsning
Efter en riktad säkerhetssatsning på Spårväg City i Stockholm som gav tydliga förbättringar och färre incidenter, valde Stockholms Spårvägars medarbetare att skänka 50 000 kronor till Stadsmissionen.
Flera aktörer behöver höja säkerheten i spårvagnstrafiken
Statens haverikommission (SHK) har utrett en spårvagnsolycka i centrala Göteborg där en spårvagn spårade ur och kolliderade med en restaurang den 20 juni 2025. SHK lämnar flera säkerhetsrekommendationer för att förbättra säkerheten i spårvagnstrafiken.
100 år med el på Västra stambanan
I morgon, 15 maj, är det 100 år sedan de första eltågen kördes i ordinarie trafik mellan Stockholm och Göteborg. Snälltåg 9 avgick 12.30 från Stockholm C och ankom Göteborg C 21.20. Snälltåg 10 körde andra hållet. När tidtabellen efter exakt ett år anpassades till elloken kortades restiden med två och en halv timma.
VR tilldelas nytt kontrakt för Pågatågen
Region Skåne och Skånetrafiken har idag meddelat att VR Sverige AB får fortsatt förtroende att driva Pågatågen. Det nya avtalet träder i kraft den 12 december 2027 och gäller i nio år.
88 timmars stopp i tågtrafiken i södra Stockholm
Trafikverket genomför en av årets stora insatser på järnvägen under Kristi himmelfärdshelgen. Därför stängs tågtrafiken av på flera sträckor i 88 timmar från Stockholm södra station och söderut.
Snabbtåg Oslo–Hamburg från 2028
Norska Vy Tog, danska DSB och tyska DB inleder om två år, i maj eller juni 2028, daglig trafik mellan Oslo och Berlin via Göteborg, Malmö, Köpenhamn och Hamburg med ICE L-tåg från spanska Talgo.
Smygpremiär för X80 i Västsverige
På måndag, 11 maj, blir det smygpremiär på Västtrafiks nya regionaltåg X80. Fyra av de 80 beställda tågen är då levererade och förarutbildning pågår för fullt. I sommar sätts de nya tågen i reguljär trafik mellan Göteborg och Vänersborg.
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex, SKI.
Sänkta banavgifter för godståg
Banavgifterna för godståg sänks med i snitt 20 procent medan avgifterna för persontåg höjs med cirka 15 procent. Det har Trafikverket beslutat. Förändringarna kan träda i kraft redan i december i år om tågtrafikföretagen vill.
Snälltåget vill köra fler tåg till Oslo
Dubblerad trafik mellan Malmö och Oslo, utökad nattågstrafik till Berlin, sommartåg till Strömstad och vintertåg via Mora. Snälltåget utökar trafiken 2027 och satsar på oväntade resmål och resvägar när banarbeten stoppar den vanliga framfarten. Men först blir det dagtåg till Hamburg.









