Annons:
Fler Vectron-lok till Hector
Hector Rail har köpt ytterligare fyra Vectron-lok av Siemens. Två levererades i höstas och två kommer till Sverige i vår. Därmed kommer Hector Rail att ha 26 Vectron-lok.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Ett av Hector Rails Vectron-lok passerar den nyaste av de tre Tallbergsbroarna vid Nyåker på Stambanan genom Övre Norrland 24 juli 2020.
”Vi fortsätter att växa och vi behöver fler lok för att klara de ökande transporterna”, säger Claes Scheibe.
Hector Rail har sammanlagt cirka 80 lok varav 26 Vectron-lok när de två senaste levererats under våren.
De tre 141-loken, före detta österrikiska 1012, är avställda sedan länge. De fem 161-loken, före detta norska El15, har sålts till norska Grenland Rail och tre av åtta Rc3-lok har sålts, två till Tågab och ett till Nordic Re-Finance.
”Vectron- och Traxx-loken är ju betydligt effektivare än de gamla Rc-loken och vi kan minska kostnaderna för el väsentligt genom att köra med moderna lok”, säger Claes Scheibe.
Sedan september förra året drar Hector Rail SJ:s nattåg mellan Stockholm och Hamburg genom Danmark, från Malmö till Padborg och åter.
Annons:
Nyligen utökades kombitågstrafiken mellan Göteborg och Umeå för First Row Shipping från två till fyra tågpar i veckan. Två av tågparen körs av Hector Rail, två av CFL cargo.
Dessutom kör Hector Rail numera båda tågparen för First Row Shipping mellan Göteborg och Piteå.
”Dessutom förlängde vi ju avtalet med Trätåg förra året och började dra Flixtrains tåg för snart två år sedan”, säger Claes Scheibe.
Hector Rail har liksom övriga godstågsbolag i Sverige haft stora bekymmer med trafiken sedan Trafikverket i december införde det nya planeringsverktyget MPK.
”Det har varit väldigt jobbigt”, säger Claes Scheibe.
”En av våra styrkor på Hector Rail är ju hög flexibilitet men det är verkligen inte lätt att vara flexibel sedan MPK infördes.”
”Det har krävts massor av övertid och många miljoner kronor i extra kostnader för att kunna köra tågen sedan MPK infördes för tre månader sedan.”

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Stark sommar för Inlandsbanan
Persontrafiken på Inlandsbanan har haft en bra sommar. Många avgångar har varit fullbokade. Sammanlagt har man sålt drygt 12 500 resor under sommaren. Det är bättre än 2018 men något sämre än rekordåret 2019.
ERTMS sänker tågtrafiken
Kostnaden för införandet av ERTMS på järnvägarna i Sverige blir 46 miljarder kronor. Det har konsultföretaget Ramböll räknat ut på uppdrag av Trafikverket och Tågföretagen. Kostnaderna riskerar att slå ut flera företag, drastiskt minska transporterna på järnväg och öka koldioxidutsläppen i Sverige.
Fortsatt kris i Bergslagen
För få lokförare, mycket sjukskrivningar och många skadade fordon. VR Sverige som kör tågen för Tåg i Bergslagen har tvingats ställa in 30-40 procent av trafiken. Nu blir Tågab räddaren i nöden.
Danskt stopp för trailer på tåg
Det är stopp för transport av lastbilstrailrar på järnväg i Danmark. 13 januari upptäcktes en trailer som lossat från låsanordningen och hängde utanför en vagn i Nyborg. Nu körs trailrarna på färja mellan Sverige och Tyskland.



