Annons:
Ingela Bendrot blir generalsekreterare för JBS
För att leda och driva arbetet med den vision och färdplan som JBS, Järnvägsbranschens samverkansforum, tagit fram har en ny tjänst som generalsekreterare inrättats. JBS första generalsekreterare blir Ingela Bendrot som tillträder tjänsten i januari 2026.
Ingela Bendrot. FOTO: Maria G Nilsson
Ingela Bendrot kommer närmast från rollen som vd för Nya Ostkustbanan Hon har tidigare bland annat varit statssekreterare, miljöchef för Skanska och arbetat med miljö- och hållbarhet inom Svenskt Näringsliv.
“Vi aktörer inom järnvägen vill se ett Sverige som med gemensamma krafter satsar för framtiden. Som investerar i grunden för möjligheter, välstånd och utveckling för ett mer levande, tryggt och konkurrenskraftigt Sverige. Vi har tagit flera viktiga steg på den vägen. Nu investerar vi i en generalsekreterare med uppgift att växla upp, leda och driva vårt gemensamma arbete framåt”, säger JBS ordförande Kristoffer Tamsons.
Resan mot 2050 – färdplan och strategiska initiativ
Sveriges framtida välstånd och ekonomiska tillväxt bygger på ett välfungerande transportsystem, där järnvägen utgör ryggraden. JBS, Järnvägsbranschens Samverkansforum, har tillsammans med ledande aktörer inom branschen tagit fram en gemensam vision, samt en färdplan som adresserar både långsiktiga utvecklingsområden och åtgärder som ger resultat i närtid.
“JBS Vision 2050 handlar om att bygga ett transportsystem som för oss närmare. Närmare varandra, inom och mellan regioner samt våra grannländer och övriga Europa. Inte minst handlar det om att föra samman olika trafikslag. Vi vet att det kräver en kraftsamling från hela branschen och en helt ny nivå av integration, effektivitet samt smarta lösningar av transportsystemet. Det kan vi bara göra tillsammans i samverkan och där spelar Ingela Bendrots tidigare erfarenheter en viktig roll”, säger Kristoffer Tamsons.
“Jag känner mig hedrad men också ödmjuk över möjligheten att få jobba tillsammans med branschens aktörer för att stärka järnvägen. Det finns inga quick-fix – bara ett tålmodigt, långsiktigt och målmedvetet arbete”, säger Ingela Bendrot i en kommentar.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Klartecken för 35 nya tåg till Västtrafik
Tågresorna väntas öka i Västra Götaland och gamla tåg behöver bytas ut. Idag gav regionfullmäktige i Västra Götalandsregionen klartecken till Västtrafik att köpa in 35 nya tåg för totalt fyra miljarder kronor.
Spårbyte Näsberg-Harrträsk nästa år
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytet på sträckan Näsberg-Harrträsk mellan Boden och Gällivare på Malmbanan.
Vändspår i Båstad för 260 meter långa tåg
I tennismetropolen Båstad ska Infrakraft bygga ett nytt vändspår norr om Båstad station, vid växel 101. Vändspåret kan användas av upp till 260 meter långa tåg. Signaljusteringar för att optimera anläggningen ingår i entreprenaden.
Göteborgs hamn mot container- och järnvägsrekord
Göteborgs Hamn fortsätter att stärka sin position som Nordens ledande godsnav. Under årets tre första kvartal ökade containervolymen med fyra procent och nådde rekordnivåer både över kaj och på järnväg.
Saltsjöbanan öppnar för trafik 9 november
Den 9 november öppnar Saltsjöbanan åter för resenärer efter att ha varit avstängd sedan i våras. Tågen kör till och från Saltsjö-Järla och ska gå enligt ordinarie tidtabell.
Malmbanan blir internationell testarena
Malmbanan och Ofotbanen blir testarenor för framtidens järnvägsteknik. Det officiella startskottet för Arctic Test Arena äger rum den 4–5 november i Narvik.
Siemens Mobility säkrar underhållsavtal Hector Rail
Siemens Mobility AB har säkrat ett underhållsavtal med Sveriges största privata järnvägsoperatör Hector Rail AB. Avtalet omfattar revision av 13 lok och en option på ytterligare 13.
Konferens om pålitliga järnvägar
Temat för Transportstyrelsens säkerhetskonferens 2026 blir pålitliga och motståndskraftiga järnvägssystem. Konferensen som brukar samla över 200 deltagare äger rum i Västerås i februari.
Infranord byter spår på Fryksdalsbanan
Infranord kommer att genomföra spårbyte på större delen av Fryksdalsbanan enligt Trafikverkets tilldelningsbeslut. Beslutet kan överklagas inom tio dagar från det att tilldelningen meddelats.
Uppföljning av utredningen om järnvägens organisation
Det har gått ungefär tio år sedan ”Utredningen om järnvägens organisation” levererade sina betänkanden om järnvägsunderhåll och järnvägens organisation. Dessa innehöll många förslag för att utveckla och förbättra Trafikverket som infrastrukturförvaltare och öka effektiviteten i järnvägssystemet.









