Annons:

Publicerad: 2024-03-12

Många tågstopp i Skåne 16–18 mars

Helgen 16–18 mars genomför Trafikverket underhållsarbeten på flera olika tågsträckor i Skåne. Även Öresundsbron är stängd för tågtrafik denna helg. Tågtrafiken ersätts med bussar, men i mycket begränsad omfattning.

Trafikverket genomför underhållsarbeten på flera olika platser i Skåne under helgen 16–18 mars. Även Öresundsbron stängs för tågtrafik under helgen. Tågtrafiken kommer under avstängningarna 16–18 mars att ersättas med bussar i mycket begränsad omfattning. Skånetrafiken uppmanar därför att planera eventuellt resande väl och även överväga att resa vid andra tidpunkter om det är möjligt.

“Det är bra att järnvägen underhålls och förbättras så att störningar och förseningar minskar. Under helgens avstängningar ersätter vi de inställda tågen med buss, men i mycket begränsad omfattning”, säger Hans Engleson, affärsområdeschef tåg hos Skånetrafiken.

“Nästan halva vår tågkapacitet är borta denna helg och tågen är väldigt kapacitetsstarka. Att ersätta med buss kräver flera hundra bussar och ännu fler förare. Det är omöjligt att få tag på. Men vi har över 120 bussar som kör ersättningstrafiken. Den som verkligen måste resa denna helg kan ha koll på sin resa i vår app eller på hemsidan och räkna med längre res- och väntetider.”

Även Citytunneln i Malmö är avstängd för tågtrafik under helgen då det förutom underhållsarbete bland annat pågår en stor blåljusövning i tunneln. Därmed kommer inga tåg att stanna på Triangelns station. Avstängningen av Citytunneln kommer att leda till att resenärer som behöver resa mellan Malmö C, Malmö Triangeln station och Malmö Hyllie väljer att resa med flera busslinjer.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Mälardalstrafik utökar med depåkapacitet i Hagalund

För att möta framtidens resande med växande fordonsflotta och underhållsbehov adderar Mälardalstrafik verkstadskapacitet i Hagalunds depå. Avtalet med Jernhusen är en del av satsningen på regionaltågstrafiken i Stockholm-Mälarregionen, där 13 nya dubbeldäckartåg är på väg in i flottan och befintliga fordon går in i större planerat underhåll för att hålla långsiktigt.

Notis

Ny kommunikationschef hos SJ

SJ har rekryterat Fredrik Henriksson till ny Kommunikationsdirektör och stärker samtidigt hållbarhetsarbetet med ny koncernövergripande enhet för Hållbarhet, som kommer ledas av Claes Lindholtz, Hållbarhetsdirektör.

Notis

Järnvägen röjs mellan Arvidsjaur och Jörn

I slutet av augusti påbörjar Trafikverket arbetet med att vegetationsröja järnvägen mellan Arvidsjaur och Jörn (bandel 151). Syftet är att möjliggöra utredning om en framtida trafikering av sträckan är genomförbar.

Notis

Ingela Bendrot blir generalsekreterare för JBS

För att leda och driva arbetet med den vision och färdplan som JBS, Järnvägsbranschens samverkansforum, tagit fram har en ny tjänst som generalsekreterare inrättats. JBS första generalsekreterare blir Ingela Bendrot som tillträder tjänsten i januari 2026.