Annons:
Nu rullar tågen på stambanan igen
Klockan 13.30 den 1 oktober, öppnade stambanan genom Övre Norrland igen mellan Mellansel och Västeraspby. Inga tåg har kunnat passera på sträckan sedan tågurspårningen på grund av skyfallen i Västernorrland 6–7 september.
Första tåget passerar Skorped efter urspårningen och återställningsarbetet FOTO: Johan Zakrisson, Trafikverket
“Det är mycket glädjande att stambanan har öppnat igen”, säger Staffan Ökvist, regional chef Underhåll vid Trafikverket.
“Det har varit många utmaningar som vi stött på, det mest utmanande har varit omfattningen och att både vägar och järnväg var skadade samtidigt på flertalet ställen. Det känns verkligen bra att vi lyckades tillsammans.”
På platserna för urspårningarna var det ett stort arbete bara att skapa sig en bild av skadornas omfattning. Det var till en början svårt att ta sig fram när vägarna runt omkring också var skadade på grund av regnmängderna. Trafikverket fick bygga vägar och helt nya ytor för att kunna röja och återställa de skadade sträckorna.
En stor mängd massor och järnvägsmaterial kunde sedan transporteras ut till platserna. På de skadade järnvägssträckorna har nya trummor installerats och man har byggt upp banvallen. Trafikverket har åtgärdat både spår och kontaktledning och kört spårriktningståg för att kunna öppna anläggningen för trafik.
Att sträckan öppnar för trafik innebär att det är möjligt för järnvägsföretagen att börja köra tåg. Arbetet på och omkring banan fortsätter och det råder därför hastighetsnedsättningar på del av sträckorna.
Prioriteringar fortsätter
Arbetet med att prioritera transporter på järnvägen fortsätter, då Trafikverket har beslutat om hastighetsnedsättningar för en tid framöver för att banvallen ska stabiliseras. Det begränsar antalet tåg.
Detta var den sista järnvägssträckan som återstod att återställa. Järnvägssträckorna på Botniabanan och Ådalsbanan är sedan 15 september respektive 24 september öppna för trafik. De statliga vägar som skadades under regnovädret är åter framkomliga. En del mindre kompletterande arbeten görs på vägarna under hösten.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Lägre kostnader med AI
Artificiell Intelligens (AI) kan möjliggöra årliga kostnadsbesparingar på 35-80 miljarder dollar och intäktsökningar på 20-50 miljarder dollar inom järnvägen globalt.
Nobelbanan föreslås gå via Karlskoga
I dag presenterades den rekommenderade sträckningen för Nobelbanan, en möjlig ny järnväg mellan Örebro och Kristinehamn. Sträckningen följer E18 från Örebro, med en ny station i södra Karlskoga och ansluter till Värmlandsbanan norr om Kristinehamn. Om banan blir verklighet kan en resa mellan Karlstad och Örebro gå på 33 minuter.
Sten i maskineriet sinkar spårbyte
Spårbytet på norra delen av Fryksdalsbanan är försenat. Det finns mängder med stora stenar i banvallen som bromsar arbetet. Sträckan Torsby-Sunne kanske inte blir klar i höst som planerat.
Cowi projekterar upprustning av Lommabanan
Cowi kommer på uppdrag av Infrakraft att projektera upprustningen av järnvägssträckan mellan Kävlinge och Arlöv på Lommabanan. Projektet ska öka kapaciteten på den viktiga gods- och persontrafikleden genom bland annat två nya mötesstationer.
DSB satsar på videoövervakning med AI
DSB har tecknat ett nytt avtal med Scanview om fortsatt utveckling, drift och underhåll av videoövervakningslösningar inom DSB:s infrastruktur. Avtalet bygger vidare på ett samarbete som sträcker sig över mer än 20 år.
Kombitågen Parma–Frövi dubbleras
Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Direktförbindelsen startade i slutet av februari 2026.
Train Alliance och Polar Structure förlikas
Train Alliance som äger, förvaltar och utvecklar verkstäder för tågunderhåll och investmentbolaget Polar Structure har ingått en överenskommelse om utestående affärer parterna emellan. Därmed biläggs tvisterna mellan de två företagen.
Kraftigt ökat resande med Västtrafik
Under augusti gjordes närmare 27 miljoner resor med Västtrafik, omkring två miljoner fler än under samma månad förra året. Allra mest ökade tågresandet.
VR Fleetcare lyckas när Alstom misslyckades
VR Fleetcare moderniserar 34 av de 36 motorvagnstågen av type 72 för Norska Tog.
Jernhusen bygger hjulsvarv i Fjällbo
Jernhusen bygger en ny svarvanläggning i Fjällbo i anslutning till Sävenäs rangerbangård. Anläggningen ska stå klar 2028 och kommer att driftas av Nordisk Togteknikk (NTT).









