Annons:
Ny gångbro över spåren på Uppsala C
Nu finns ett förslag på en ny gångbro över spåren på Uppsala C som Uppsala kommun och Trafikverket planerar tillsammans. Bron kommer att ansluta till den nya stationsbyggnaden och ska ge snabb tillgång till alla perronger.
Norra bron kommer att underlätta för stora mängder resenärer att ta sig smidigt till och från spåren. ILLUSTRATION: Sweco
Allt fler reser med tåg till och från Uppsala. Under de kommande åren fram till 2034 bygger Trafikverket ut järnvägen med fler spår som en del i det så kallade “Fyrspårsavtalet”.
Som ännu ett steg på vägen planerar Uppsala kommun och Trafikverket för en ny bro som ska möjliggöra för resenärer att passera järnvägsspåren och ta sig till perrongerna snabbt och smidigt.
Uppsala kommun och Trafikverket är i full gång med den gemensamma planeringen för Norra bron – en gångbro med trappor, rulltrappor och hissar ner till perrongerna.
Detaljplanen för bron beslutades skickas ut för samråd vid plan- och byggnadsnämndens sammanträde den 22 januari. Samrådstiden blir 13 februari till och med 27 mars, då sakägare och allmänhet kan komma med synpunkter.
Bron blir väderskyddad och ansluter på den västra sidan till det nya stationshuset som ska byggas. På den östra sidan ansluter bron Stationsgatan och på båda sidorna kommer finnas rulltrappor, trappor och hissar. För att bidra till trygghet ska bron byggas med god översikt och utan skymda platser. För att rymma stora flöden med resenärer blir Norra bron tio meter bred invändigt. Längden för att nå över åtta järnvägsspår blir drygt 80 meter.
Norra bron håller i det här skedet på att planläggas. Detaljplanen beräknas antas under hösten 2026. Byggandet görs av Trafikverket som planerar komma igång under 2028 och kommer göras i samverkan med utbyggnaden av järnvägen. Allt planeras stå färdigt 2034.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Fler tåg i tid 2025
Rekordmånga persontåg, rekordmånga banarbeten, bra regularitet och hyfsad punktlighet. 2025 blev i flera avseenden ett av de bättre åren för den svenska järnvägstrafiken.
Möjligt tidigarelägga järnvägssatsningar i Skåne
Det går att tidigarelägga flera viktiga järnvägsinvesteringar i Skåne för att effektivisera tågtrafiken över Öresundsbron och i södra Sverige. Det konstaterar Trafikverket som nyligen lämnat en rapport till regeringen.
Thérèse Lorenius ny Business Director för VR Snabbtåg
Thérèse Lorenius har utsetts till Business Director för VR:s fjärrtågsverksamhet i Sverige. Thérèse tillträder rollen den 12 januari 2026.
Railcare förvärvar teknik för radiostyrning av lok
Railcare stärker sitt teknikerbjudande och lanserar en helhetslösning för radiostyrning av lok.
LBC Frakt majoritetsägare i Vänerexpressen
LBC Frakt är sedan 2 januari majoritetsägare i Vänerexpressen sedan Vänerhamn lämnat sitt ägande i företaget.
Bättre punktlighet för VR Snabbtåg
VR förbättrade punktligheten för tågen mellan Stockholm och Göteborg under årets sista kvartal då tre av fyra snabbtåg anlände i tid. Punktligheten för helåret 2025 förbättrades jämfört med året innan trots de omfattande banarbetena under förra året.
Försvaret kräver enkla lösningar
Robusta järnvägar med omledningsmöjligheter, enkla trafikledningssystem som kan användas när mer sofistikerade system slås ut och kapacitet för långa och tunga godståg som dras av diesellok. De kraven ställer Försvarsmakten på det svenska järnvägsnätet.
Vossloh förvärvar Nordic Tamping Service AB
Den 19 december 2025 förvärvade Vossloh företaget Nordic Tamping Service AB (NTS) med säte i Borlänge. NTS är en etablerad leverantör av spårriktningsarbeten.
Botten är nådd, nu blir det bättre
Efter två veckor med omfattande störningar i tågtrafiken tyder mycket på att kulmen är nådd och att antalet inställda och försenade tåg nu blir betydligt färre.
Fortsatta problem för spårtrafiken
De ymniga snöfallen över olika delar av Sverige fortsätter att ställa till problem för tågtrafiken. Men Trafikverket anser att snöröjningen av järnvägarna fungerat bra.









