Annons:

Publicerad: 2024-11-30

Steg mot ny process för tilldelning av tågkapacitet inom EU

Som ett första steg i beslutskedjan har representanter för EU-ländernas respektive infrastrukturförvaltare, för svensk del Trafikverket, den 28 november i Wien enats och beslutat att införa ett nytt organ inom EU – European Network of Infrastructure Managers (ENIM).

Roberto Maiorana, generaldirektör Trafikverket. FOTO: Elin Gårdestig

Syftet med plattformen är att skapa förutsättningar för ökad samordning och harmonisering av järnvägstrafiken den dagen då EU fattat beslut om att införa den nya förordningen, som just nu genomgår politisk behandling mellan EU-kommissionen, medlemsstaterna samt EU-parlamentet.

“Vi har över tid sett en utveckling inom EU där järnvägsnätet utvecklas såväl väl när det gäller investeringsprojekt och upprustning av en ålderstigen infrastrukturen samtidigt som resandet och transporter på järnväg ökar. Dessa ökade behov av att använda infrastrukturen måste hanteras på ett effektivt och smart sätt i kombination med behovet av upprustning och utveckling och då behöver en ny, effektiv planeringsprocess tas i bruk för att få ut så mycket trafik och banarbeten som möjligt”, konstaterar Trafikverkets generaldirektör, Roberto Maiorana.

Under flera års tid har olika infrastrukturförvaltare arbetat med att ta fram underlag till en process för kapacitetsplanering, trafikledning och kvalitetsarbete tillsammans med europeiska branschorganisationer som Forum Train Europe (FTE), samarbetsorgan för järnvägsföretag och operatörer och European Rail Freight Association (ERFA).

I samband med att företrädare för nuvarande Platform for Railway Infrastructures Managers in Europe (PRIME), samlades i Wien fattades det historiska beslutet om att etablera ENIM.

“Nu finns mycket goda förutsättningar för att vi som infrastrukturförvaltare tillsammans genom samordnade utvecklingsinsatser skapar bättre förutsättningar för mer trafik, mer banarbeten, mer militär mobilitet, enklare gränsöverskridande transporter mellan länderna, vilket jag hoppas resulterar i nöjda medborgare och näringsliv”, säger Roberto Maiorana.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Direkttåg Parma-Frövi

Sedan förra veckan kör TX Logistik ett kombitåg i veckan mellan Parma i norra Italien och Frövi strax norr om Örebro för Nurminen Logistics.

Notis

Klartecken för nya tåg till Norrtåg

Norrtåg kan inleda upphandlingen av nya regionaltåg sedan de fyra ägarna har beslutat att gå i borgen för Norrtåg. Kostnaderna för de nya tågen får uppgå till maximalt 3,8 miljarder kronor.

Notis

Färre tåg i tid i januari

Snöstormarna under första delen av januari medförde att många tåg ställdes in eller försenades. Det innebar att tågens punktlighet försämrades. 84,9 procent av persontågen kom fram i rätt tid, 94.0 procent kom fram högst en kvart efter annonserad ankomsttid.

Notis

Nya tester med svensk backkamera i USA

I december förra året utförde ett stort amerikanskt järnvägsbolag i Class I ett test av vår backkamera, och efter positiva erfarenheter har de nu efterfrågat ytterligare två kameror för tester från Railway Metrics and Dynamics.

Notis

Infranord tilldelas ramavtal för teknikbyggnader

Trafikverket har tilldelat Infranord, som en av två leverantörer, ramavtal för tillverkning av teknikbyggnader. Avtalet gäller från 1 mars 2026 och två år framåt med 2+1 år som option. Affärsvärdet för avtalet bedöms till cirka 200 miljoner kronor.