Annons:
Trafikverket utvecklar ny affärsform för stora infrastrukturprojekt
Trafikverket utvecklar ny affärsform inom anläggningsbranschen i Sverige och inför innovativ alliansmodell. Syftet är att stärka leveransförmåga, effektivitet och kostnadskontroll för stora, samhällsutvecklande infrastrukturprojekt.

FOTO: Kasper Dudzik
Under hösten 2024 startade Trafikverket granskningar av flera stora projekt efter kraftiga kostnadsökningar. Under tiden för granskningen så har Trafikverket hävt kontraktet och polisanmält leverantören AF Anläggning AB för missförhållanden i tunnelprojektet på Lovön, avslutat revisonen för Vinsta- och Varbergsentreprenaderna och fortsätter granskningen för två projekt i Västlänken.
“Vi ser dessvärre en del allvarliga exempel på hur kontrakt med löpande räkning utnyttjas för att slippa ta ansvar enligt kontraktet. Det kan handla om överdebitering, icke konkurrensutsatta materialpriser, gynnande av interna koncernbolag i upphandlingar och ineffektiv produktionsplanering”, säger Patrick Guné, verksamhetsområdeschef Stora Projekt.
“Därför är det viktigt att vi utvecklar vår styrning, stärker kontroll och uppföljning men framförallt att vi provar nya sätt att välja rätt leverantör i upphandlingsskedet.”
Parallellt med granskningen arbetar Trafikverket med att stärka det kontinuerliga revisionsarbetet i projekten med interna och externa revisionsresurser samt en översyn av upphandlingsstrategier och upphandlingsmodeller.
“Den nya affärsformen alliansmodellen är ett resultat av det innovativa arbete som Trafikverket genomför”, säger Roberto Maiorana, Generaldirektör Trafikverket.
“Jag är både nöjd och stolt över att vi utmanar branschen och testar alliansmodellen som första aktör på den svenska marknaden.”
Enligt en internationell benchmark är alliansmodellen ett verktyg till stärkt leveransförmåga, ökad kostnadskontroll och effektivitet inom komplexa projekt. Alliansmodellen innebär att byggherre och leverantörer har en gemensam organisation och delar på ansvaret för planering, projektering, färdigställande och kostnadsstyrning för infrastrukturprojekt.
“Trafikverket tecknar det första kontraktet i Sverige enligt alliansmodellen med leverantören Peab för genomförande av entreprenaden av förbifarten av E22 förbi Söderköping”, säger Patrick Guné, verksamhetsområdeschef Stora Projekt.
“Vi jobbar med ständiga förbättringar kring arbetssätt, uppföljning och samverkan kring projekten för att få större nytta av investerade medel och bidra till att underlätta människors vardag så att alla kan ta sig fram tryggt och smidigt.”
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Fyra svenska kandidater till Women in Rail Awards
Women in Rail Sverige har nominerat fyra svenska kandidater till European Agency for Railways prestigefyllda Women in Rail Awards. Nomineringarna spänner över fyra kategorier och representerar det bästa av svensk järnvägssektor när det gäller jämställdhet, ledarskap och innovation.
Stockholm C omvandlas från grunden
Byggstart om sex-sju år, klart om 20 år och kostnad närmare 40 miljarder kronor. Jernhusens största stadsutvecklingsprojekt tar tid att genomföra och kostar mycket pengar. Men år 2045 ska Stockholm C vara en helt annan station än i dag.
Nya röjningslok i Gävle och Ånge
Railcare har etablerat ytterligare två röjningslok i beredskap inom det utökade beredskapsuppdraget för Trafikverket. Det är i Gävle och Ånge som man nu kan se de helt nya Effishunter-loken och förare redo att rycka ut.
Möjligt att boka SJ:s nattåg fram till 8 mars
Idag, den 11 juni släppte SJ biljetter till alla nattåg, utom Euronight, för resor från och med 14 december 2025 till och med 8 mars 2026, vilket är den sista sportlovsveckan. Det är cirka fyra månader tidigare än i fjol.
Digital spårövervakning minskar tågförseningar
En ny, unik metod för att hitta fel på baliser testas nu på en tredjedel av landets järnvägar, med färre stopp i trafiken och mindre tågförseningar som följd.
SJ släpper 73 000 extra sommarbiljetter
Lagom till semestrarna släpper SJ nu cirka 73 000 extrabiljetter till flera populära linjer runt om i Sverige. Totalt rör det sig om sommarbiljetter till 300 avgångar.
Upphandlingen av trafiken med Pågatågen stoppas
Skånetrafiken avbryter upphandlingen av trafiken med och underhållet av Pågatågen sedan Transdev överklagat tilldelningsbeslutet till Förvaltningsrätten. En ny upphandling ska genomföras i höst.
WSP vinner omfattande järnvägsuppdrag
Trafikverket ger WSP i uppdrag att projektera den omfattande ombyggnaden av Sävenäs rangerbangård i Göteborg och stärka Sveriges godstransportkapacitet på räls. Arbetet startar omgående och beräknas stå klart 2029.
Nu färdigställs tunneln under Varberg
Natten till måndagen kördes det sista tåget på den enkelspåriga Västkustbanan genom Varberg. 14 juli återupptas tågtrafiken men då rullar tågen i dubbelspårstunneln under Varberg.
Sista tåget var försenat
Klockan 00.17 natten till måndagen stoppades tågtrafiken på Västkustbanan genom Varberg. Det omledda posttåget från Rosersberg till Malmö blev sista tåget. Tre försenade godståg fick vända om. Aldrig mer kommer tågresenärerna att kunna njuta av utsikten mot Varbergs fästning och Apelviken. När tågen åter rullar genom Varberg om fem veckor är det under jorden.