Annons:

Publicerad: 2025-06-07

Transportstyrelsen avslutar tillsyn av MPK

Transportstyrelsen avslutar nu en tillsyn som rör Trafikverkets nya system för tågplanering, MPK.

“Vår bedömning är att genomförda och pågående åtgärder kommer att ge förutsättningar för att bristerna inte uppstår igen”, säger Petra Särefjord, sektionschef vid Transportstyrelsen

Arlanda Express i september 2009 vid Hagalundstunneln, Solna. FOTO: Holger Ellgard
Transportstyrelsen har beslutat att avsluta tillsynen. FOTO: Transportstyrelsen

Till tågplan 2023 började Trafikverket använda ett nytt planeringssystem – Marknadsanpassad planering av kapacitet, MPK. Det gav upphov till flera uppmärksammades svårigheter i tågtrafiken under året. Transportstyrelsen tillsyn har påvisat att det fanns flera allvarliga säkerhetsbrister i samband med att MPK introducerades, vilket resulterade i ett föreläggande med vite (10 januari 2025):

“Trafikverket ska i sin roll som infrastrukturförvaltare leva upp till de rättsliga kraven enligt gällande lagar, förordningar och EU-rätt – det handlar bland annat om vad som måste ingå i ett säkerhetsstyrningssystem”, säger Petra Särefjord.

Nu har Transportstyrelsen beslutat att avsluta ärendet. Trafikverket har visat att ett omfattande arbete har genomförts med att analysera och fullfölja genomförda, pågående och planerade åtgärder. Det finns pågående åtgärder som Transportstyrelsen kommer att följa med ordinarie tillsyn och avstämningar för att kontrollera att rätt effekt uppnåtts.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Mälardalstrafik utökar med depåkapacitet i Hagalund

För att möta framtidens resande med växande fordonsflotta och underhållsbehov adderar Mälardalstrafik verkstadskapacitet i Hagalunds depå. Avtalet med Jernhusen är en del av satsningen på regionaltågstrafiken i Stockholm-Mälarregionen, där 13 nya dubbeldäckartåg är på väg in i flottan och befintliga fordon går in i större planerat underhåll för att hålla långsiktigt.

Notis

Ny kommunikationschef hos SJ

SJ har rekryterat Fredrik Henriksson till ny Kommunikationsdirektör och stärker samtidigt hållbarhetsarbetet med ny koncernövergripande enhet för Hållbarhet, som kommer ledas av Claes Lindholtz, Hållbarhetsdirektör.

Notis

Järnvägen röjs mellan Arvidsjaur och Jörn

I slutet av augusti påbörjar Trafikverket arbetet med att vegetationsröja järnvägen mellan Arvidsjaur och Jörn (bandel 151). Syftet är att möjliggöra utredning om en framtida trafikering av sträckan är genomförbar.

Notis

Ingela Bendrot blir generalsekreterare för JBS

För att leda och driva arbetet med den vision och färdplan som JBS, Järnvägsbranschens samverkansforum, tagit fram har en ny tjänst som generalsekreterare inrättats. JBS första generalsekreterare blir Ingela Bendrot som tillträder tjänsten i januari 2026.

Nyhet

Nära överenskommelse med SBB

Inom kort avgörs det om Nordic Re-Finance köper ytterligare 15 lok från SBB i Schweiz. Om affären går i lås påbörjas installation av ATC på 620-loket som redan finns i Sverige.