Annons:

Publicerad: 2026-02-27

Västerdalsbanan snart utan tågtrafik

Tågtrafiken på västra delen av Västerdalsbanan kommer i stort sett att upphöra i sommar. Transporterna av massaved till Vallvik har upphört och de krympande transporterna av sågat virke till Göteborgs hamn ersätts av lastbilstransporter till Gävle.

Text: Ulf Nyström  Foto: Christer Hammare

Transporterna av containrar med sågat virke från Malungsfors till Göteborgs hamn upphör troligen i sommar. Green Cargos tåg från Borlänge med Td 377 och Td 408 som dragkraft och vagnar från Göteborg passerar Dala-Järna på väg mot Malungsfors 21 oktober 2024.

För några år sedan såg framtiden ljus ut för Västerdalsbanan mellan Repbäcken strax norr om Borlänge och Malung.

Virkesterminalen i Malungsfors hade rustats upp och återinvigts och tågtrafiken mellan Vansbro och Malung på Västerdalbanan hade återuppstått.

I augusti 2021 kördes det första containertåget med sågat trävirke från Malungsfors till Skandiahamnen i Göteborg. Brädorna kommer från Fiskarheden Trävaru i Transtrand och skulle till Japan.

Ett år senare stoppades containertåget och det sågade virket kördes på lastbil, främst till Gävle men i viss utsträckning till Göteborg, för vidare transport med fartyg till Japan och Egypten.

Men i december 2023 återupptogs transporterna av sågat virke till Göteborgs hamn kompletterat med inrikestransporter i Sverige i slutna godsvagnar, nu med Green Cargo som tågdragare.

Samtidigt som containertågen rullade på Västerdalsbanan kördes massaved från Malungsfors till Vallvik vid Hälsingekusten för Rottneros, rundvirke för Trätåg och under vinterhalvåret bränsleflis till Stockholm Exergi i Värtan.

Men i takt med att godstågen blev fler på Västerdalsbanan ökade förseningarna och irritationen hos godskunderna.

Inställda och försenade tåg

Under hösten 2024 var tio procent av tågen inställda och 40 procent av tågen mer än en timme sena till terminalen i Malungsfors. I nästan alla fall angavs problem med signalsystemet eller ombordutrustningen på loken som orsak.

Det gamla ERTMS-systemet som finns på Västerdalsbanan klarade inte de många och långa godstågen som trafikerade banan.

Nyhet

Mer trafik i Malungsfors

I höstas återinvigdes virkesterminalen i Malungsfors och tågtrafiken mellan Vansbro och Malung på Västerdalbanan återuppstod. Redan nu körs två-tre tåg i veckan och det kan bli betydligt fler.

Läs mer

Nyhet

Sågat trä från lastbil till tåg

Nästa vecka rullar det första containertåget med sågat trävirke från Malungsfors till Skandiahamnen i Göteborg. Brädorna kommer från Fiskarheden i Transtrand och ska till Japan.

Läs mer

Nyhet

Åter trätransporter på tåg

Tågtransporterna av sågade trävaror från Fiskarheden återupptas i december efter ett års avbrott. Terminalen i Malungsfors blir från tidtabellskiftet en av Green Cargos taxepunkter.

Läs mer

Annons:

Nu tycks svårigheterna att bedriva rationell trafik på Västerdalsbanan, kostnaderna för trafiken med diesellok, förstärkningen av kronkursen och en försämrad konjunktur leda till att de flesta tågen försvinner från Västerdalsbanan väster om Vansbro.

Lastningen av massaved i Malungsfors för tågtransport till Vallviks bruk i Söderhamn upphörde i stort sett vid årsskiftet. Enstaka tåg med restvirke har körts under januari och februari.

”Det blev för dyrt med tågtransporter”

”Bränslekostnaderna för tågtransporterna med diesellok ner till Borlänge, de höjda banavgifterna och krånglet med ERTMS-systemet på Västerdalsbanan gjorde att det blev för dyrt med tågtransporter”, säger Hans Olsson, terminalansvarig på Mellanskog.

Containerpendeln med sågat virke från Malungsfors till Göteborgs hamn kommer att upphöra under året, troligen före sommaren.

”Vi kommer att köra en del sågat virke till hamnen i Gävle och kanske en del till hamnen i Göteborg med lastbil”, säger Joakim Limberg, vd i Fiskarheden Trävaru.

”Efterfrågan på sågat virke har minskat, framförallt i Egypten dit vi exporterat mycket tidigare, när den svenska valutan blivit starkare. Det är tufft för den svenska skogsnäringen just nu.”

”För dyrt med tåg med mindre godsvolymer”

”När transportvolymerna krymper blir det för dyrt att köra med tåg så det får bli lastbil i stället.”

Joakim Limberg hoppas kunna återuppta trävarutransporterna med tåg till Göteborgs hamn om eller kanske snarare när efterfrågan på sågat virke ökar.

”Vi hade förhoppningar om att Trafikverket skulle skrota det provisoriska ERTMS-systemet på Västerdalsbanan och ersätta det med en modern ERTMS-anläggning men det verkar dröja till 2030. Kanske får vi vänta till dess med tågtransporter.”

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

Tågtransporter hotas av nedläggning

Hösten 2021 inleddes virkestransporter från Fiskarheden på Västerdalbanan. Nu hotas de av nedläggning. Det gamla ERTMS-systemet som finns på Västerdalbanan klarar inte de många och långa godstågen som nu trafikerar banan.

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

106 farliga plankorsningar åtgärdade

Trafikverket identifierade för några år sedan 184 plankorsningar som särskilt riskfyllda. Målet var att 150 skulle ha åtgärdats till och med år 2025. Men av olika anledningar har 44 av dessa korsningar ännu inte blivit säkrare.

Läs mer

Nyhet

Åter papper till Arendal

Tågtransporterna av papper till Nordicon i Arendal har återuppstått efter ett års avbrott. Efter en insats av Transportindustriförbundet har Green Cargo omprövat sitt beslut att inte köra vagnslasttrafik till Arendal.

Läs mer

Nyhet

Direkttåg Parma-Frövi

Sedan förra veckan kör TX Logistik ett kombitåg i veckan mellan Parma i norra Italien och Frövi strax norr om Örebro för Nurminen Logistics.

Läs mer