Annons:
VR släpper 100 julavgångar Stockholm-Göteborg
Idag öppnar försäljningen av VR Snabbtågs julbiljetter. Under julveckan sätts 100 avgångar in mellan Stockholm och Göteborg. Samtidigt börjar snabbtågen åter stanna i Katrineholm efter ett års uppehåll på grund av banarbeten.
VR återupptar trafiken till Katrineholm inför jul. FOTO: VR
Från och med 17 september kan resenärer boka biljetter till runt 100 julavgångar mellan Stockholm och Göteborg under perioden 20 till 28 december 2025. Dessutom släpps lika många avgångar under nyårsveckan till och med den 6 januari.
“Vi ser verkligen fram emot att köra jultågen fulla med resenärer, julklappar och en härlig stämning, säger Erik Wennerholm, tillförordnad vd för VR Snabbtåg.
Bokar man i tid får man chans till de billigaste biljetterna. Just julhelgerna är den period då våra resenärer bokar med längst framförhållning.
VR Snabbtåg kör sträckan Stockholm-Göteborg med stopp längs vägen i Flemingsberg, Skövde, Falköping, Herrljunga och Alingsås.
Från 15 december återinförs stoppet i Katrineholm, efter ett års uppehåll i samband med banarbeten på Västra stambanan.
“Det känns väldigt roligt att vara tillbaka i Katrineholm, en stad vi började köra till i slutet av 2021”, säger Erik Wennerholm.
“Det kunde dessutom inte komma mer perfekt i tiden, precis inför julresandet. Nu kan ännu fler hoppa på tåget och känna både julstämning och resglädje på väg till nära och kära.”
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Tydlig befolkningsökning syns på orter som fått tågtrafik
Att en ort får tågtrafik leder till en tydlig befolkningsökning, visar en studie där forskare från K2 och Lunds universitet har undersökt de långsiktiga socioekonomiska effekterna av 44 öppningar av tågstationer i svenska regioner.
Ökad vinst för SJ
Fler resenärer, ökade biljettintäkter och lönsamma trafikavtal medförde att SJ under andra kvartalet kunde redovisa ett rörelseresultat på 391 miljoner kronor, 104 miljoner kronor bättre än andra kvartalet förra året.
Sex av tio VR-snabbtåg i tid under andra kvartalet
Under april till och med juni anlände 61 procent av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i tid. Kvartalet präglades av flera större störningar i järnvägstrafiken, bland annat nedrivna kontaktledningar, stormen Dave och flera ovanliga externa händelser.
Fler väljer tågen mellan Oslo och Malmö
Tågresandet mellan Oslo och Malmö har ökat sedan Snälltåget inledde trafiken mellan Norge och Skåne. Vy Tog har inte märkt någon avmattning i resandet när det fick sällskap på spåren av Snälltåget.
Maersk väljer Railcare som järnvägsföretag för specialtransporter
Railcare har tecknat ett ramavtal med Martin Bencher Scandinavia AB, som är en del av den globala transport- och logistikjätten Maersk, avseende specialtransporter på järnväg inom Sverige.
Utmaningar för X2000 efter urspårningen
X2000-trafiken mellan Stockholm och Göteborg har fungerat bra trots de avbrutna omledningarna via Borås, bussersättningarna mellan Alingsås och Göteborg och de långväga omledningarna via Kil. Den bedömningen gör SJ.
Uppsala spårväg startar fas 2
Igår, den 2 juli, beställdes fas 2 i entreprenadkontraktet avseende spårvägsanläggningen inom Uppsala spårväg. Det innebär att spårvägsprojektet nu går från planering till ett skarpt genomförande, där detaljprojektering och byggnation ingår. Fas 2 utförs av entreprenören NYAB-Azvi AB, som även har genomfört fas 1.
Sex regionala kollektivtrafikmyndigheter bildar Krösatågen AB
De sex regionala kollektivtrafikmyndigheterna bakom Krösatågen bildar det gemensamma bolaget Krösatågen AB. Genom bolaget samlas ansvar för strategisk utveckling, ledning och fordonsförvaltning i en gemensam organisation med uppdrag att stärka det regionala tågresandet i södra Sverige.
Halva priset på månadskort
I dag halveras priset för månadskort i kollektivtrafiken. Regeringen fattade 25 juni det formella beslutet om statsbidrag till regionala trafikmyndigheter som sänker priset på månadsbiljetter till hälften under andra halvåret i år.
Tågtrafiken återupptas om två veckor
Det kommer att dröja ytterligare två veckor innan tågtrafiken mellan Göteborg och Borås kan återupptas. Det tar längre tid än Trafikverket tidigare räknade med att bygga nytt spår en kilometer.









