Annons:

Publicerad: 2025-02-05

Spårvagnstrafik ställs in i Göteborg

Den 8–22 februari går inga spårvagnar över Hisingsbron. Bussar ersätter mellan Nordstan och Varmfrontsgatan. Resenärer uppmanas söka sin resa i appen Västtrafik To Go.

FOTO: Trafik Göteborg

Ett spårarbete ska utföras vid Wieselgrensplatsen på Hisingen från den 8 februari klockan 04.00 till den 22 februari klockan 04.00.

Under den här tidsperioden ställs all spårvagnstrafik in över Hisingsbron och bussar ersätter mellan Nordstan och Varmfrontsgatan i båda riktningar. Detta innebär ökad trafik på sträckan.

Som resenär får man räkna med längre restider och extra byten. Resenärer uppmanas söka sin resa i appen Västtrafik To Go för fler detaljer.

Övrig trafik påverkas inte av arbetet.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Fyra av fem rälskador åtgärdade

Drygt 120 av de 156 sprickorna i rälerna på spåren söder om Stockholm hade på fredagen åtgärdats. Hastighetsnedsättningarna har upphävts på flera sträckor och inom kort gäller åter normala hastigheter på ett av Västra stambanans spår.

Notis

Railcare fortsätter att röja snö

Railcare kommer att sköta snöröjning för Trafikverket i ytterligare fyra år. Med det nya avtalet fortsätter Railcare att fungera som en nationell resurs för snöröjning på ett stort antal platser i Sverige.

Notis

Resiliens och cirkularitet på Transportforum 2025

Resiliens och cirkularitet stod i centrum när Transportforum arrangerades för 41:a gången. Flera talare – däribland infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson – tog upp situationen i Ukraina. Sverige kan både hjälpa och dra lärdom av den.

Nyhet

Kort väntan på lång vagn

På söndag morgon börjar de första av Västtrafiks nya 45 meter långa spårvagnar att trafikera linje 11 mellan Bergsjön och Saltholmen i Göteborg. När de flesta av de 60 långa spårvagnarna levererats börja trotjänarna M29 att skrotas.