Annons:

Publicerad: 2025-06-15

Digital spårövervakning minskar tågförseningar

En ny, unik metod för att hitta fel på baliser testas nu på en tredjedel av landets järnvägar, med färre stopp i trafiken och mindre tågförseningar som följd.

Utvecklingen av ett modernare och effektivare järnvägsunderhåll pågår i snabb takt i Trafikverket och nya landvinningar görs hela tiden. Ett exempel är en ny metod för att upptäcka balisfel i anläggningen.

“Baliser är placerade längs järnvägsspåret och är en del av järnvägens signalanläggning. Om de är trasiga kan de orsaka stopp och förseningar i trafiken. Därför är det så viktigt att reparera dem i tid”, säger projektledare Jan Toröd.

Unikt i Europa

Att binda ihop fordonsdata med konkreta åtgärder i anläggningen är en metod som är unik i Europa. Tekniken går ut på att tåg i reguljär trafik, med hjälp av ombordutrustning, skickar data trådlöst till Trafikverket vid varje balisfel. På så sätt kan felaktiga eller trasiga baliser upptäckas och åtgärdas snabbare, med färre stopp i trafiken och mindre tågförseningar som följd.

“Utrustningen finns idag på ett 60-tal fordon tillhörande Mälardalstrafik och Tåg i Bergslagen, vilket gör att vi täcker stora delar av Stockholm, Mälardalen och Bergslagen, och därmed en tredjedel av landets alla baliser. Ytterligare förstärkning kommer inom kort från SL:s pendeltåg och 2027 ska hela landet vara täckt”, berättar Jan Toröd.

Det här första året har ett hundratal baliser bytts ut med det nya arbetssättet, antingen för att de redan var trasiga eller för att de höll på att bli det och därför behövde bytas i förebyggande syfte. I takt med att analysen av informationen från tågen automatiseras kommer fler baliser kunna identifieras och bytas ut ännu snabbare.

Mer kostnadseffektivt underhåll

Genom den digitala övervakningen får Trafikverket bättre kontroll på anläggningen och kan förebygga underhållet. När entreprenören inte längre behöver prova sig fram för att hitta felet kortas tiden för felsökning och det krävs mindre tider i spår. Sammantaget blir underhållsarbetet enklare, effektivare och mer kostnadseffektivt. Och den samhällsekonomiska nyttan för hela branschen är stor. Att få ner antalet tågstörande fel och minska förseningarna är värt många miljoner kronor per år.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Nya lok och vagnar till nattågen

Trafikverket köper tio lok och 91 vagnar för nattågen mellan Stockholm och Övre Norrland av Siemens och Talgo. Prislappen landar på 5,5 miljarder kronor. Tågen ska sättas i trafik 2030. Men utformningen av vagnarna får hård kritik.

Nyhet

SJ:s nya snabbtåg testas i Tyskland

SJ:s nya snabbtåg som just nu provkörs hos Alstom i Hennigsdorf norr om Berlin kommer inte att sättas i reguljär trafik förrän i december 2027. Däremot blir det premiär för de nya regionaltågen under hösten nästa år.

Notis

Fler väljer VR Snabbtåg i påsk

Intresset för att resa med VR Snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i påsk ökar. Bokningarna är upp 6 procent jämfört med förra påsken, samtidigt som fler avgångar körs jämfört med i fjol.

Nyhet

Nya Krösatågen två år försenade

Trafikstarten för de nya Krösatågen kommer att bli två år försenad. De nya lingonröda tågen skulle satts i trafik för ungefär ett år sedan. Nu är förhoppningen att få dem i trafik om ett år.

Notis

Terminaler i Norrbotten gav rekord i Göteborg

Godstågstrafiken mellan Norrland och Göteborgs Hamn fortsätter att växa. Två terminaler i Norrbotten sticker ut som drivande bakom den volymutveckling som innebar att 2025 blev det bästa året någonsin för containertransporter mellan Göteborgs Hamn och järnvägsterminaler i Norrland som helhet.

Notis

Två omkom i arbetsplatsolycka söder om Hallsberg

Två män har avlidit efter en svår arbetsplatsolycka vid Östansjö söder om Hallsberg på torsdagen. Olyckan inträffade inom arbetsområdet för Trafikverkets dubbelspårsutbyggnad på sträckan Hallsberg–Stenkumla som ska vara klart 2031.

Notis

Färre sena tåg i februari

Tågförseningarna blev betydligt färre i februari än i januari. Andelen tåg som anlände i tid eller högst fem minuter sent ökade med fyra procentenheter.