Annons:

Publicerad: 2025-06-30

Trafikverket ska vidareutveckla trafikledning och infrastrukturobjekt i Öresundsregionen

Regeringen ger Trafikverket i uppdrag att vidareutveckla trafikledning och infrastrukturobjekt i Öresundsregionen. Syftet är att ha ett väl utvecklat trafikledningssamarbete på plats i Öresundsregionen i samband med att den fasta förbindelsen över Fehmarn Bält öppnar.

Arlanda Express i september 2009 vid Hagalundstunneln, Solna. FOTO: Holger Ellgard
FOTO: Kasper Dudzik

“En välfungerande transportinfrastruktur i Öresundsregionen är viktig för svensk konkurrenskraft. Effektiva transporter på järnväg över nationsgränser för både person- och godstrafik ställer krav på enkelhet vid gränsövergångar samt på att trafikledningen mellan länderna är väl utvecklad”, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Den fasta förbindelsen över Fehmarn Bält, Fehmarn Belt Fixed Link, som planeras öppnas 2030 förväntas leda till kortare transporttider samt ökad kapacitet, kvalitet och redundans för transporter mellan Skandinavien och övriga Europa. Kortare transporttider och högre infrastrukturkapacitet över Fehmarn Bält förväntas öka transporterna på både väg och järnväg i Öresundsregionen.

Regeringen ser positivt på utvecklingen av järnvägstrafiken i Skåne och dess nytta för såväl arbetspendling som godstrafik. Sedan tidigare har regeringen vidtagit flera åtgärder för att stärka kapaciteten i järnvägen på den svenska sidan av Öresundsförbindelsen. Bland annat har Trafikverket fått i uppdrag att planera för åtgärder i järnvägssystemet i Skåne.

“Uppdraget till Trafikverket att vidareutveckla trafikledning och infrastrukturobjekt i Öresundsregionen är viktigt för att stärka godstrafiken genom Skåne, inte minst i ljuset av öppnandet av den nya Fehmarn Bält-förbindelsen. Nu får Trafikverket i uppdrag att redovisa förutsättningarna till ett tidigare färdigställande, samt hur effektiva trafikflöden kan säkras”, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Trafikverket får i uppdrag att redovisa:

  • hur myndigheten avser att arbeta med att utveckla och säkerställa effektiva trafikflöden i Öresundsregionen
  • om det finns förutsättningar för ett tidigare färdigställande av kapacitetshöjande åtgärder i järnvägssystemet i Skåne inom den nationella planen

Uppdraget ska redovisas senast den 13 januari 2026.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

GRK växer i Sverige

Den nordiska infrastrukturkoncernen GRK fortsätter sin expansion i Sverige. Orderstocken I Sverige uppgick till 408 miljoner euro, cirka 4,5 miljarder kronor, vid kvartalets utgång vilket är en ökning med 44 procent sedan årsskiftet.

Nyhet

Sänkta banavgifter för godståg

Banavgifterna för godståg sänks med i snitt 20 procent medan avgifterna för persontåg höjs med cirka 15 procent. Det har Trafikverket beslutat. Förändringarna kan träda i kraft redan i december i år om tågtrafikföretagen vill.

Notis

VR kör direkt till Halland och Skåne

Nu släpper VR Snabbtåg 300 000 biljetter för resor i sommar. Biljetterna gäller på sträckan Stockholm–Göteborg, men även på VR:s sommarlinje med direkttåg till Ängelholm som är tillbaka efter ett uppehåll sedan 2024.

Notis

Vinnergi bygger kommunikationsnät åt Trafikverket

Vinnergi stärker samarbetet med Trafikverket genom installation av ett nytt kommunikationsnät längs Sveriges järnvägar, som ska säkerställa robust och säker kommunikation i transportsystemet. Uppdraget omfattar markarbeten, fundament samt montage av torn och antenner.