Annons:

Publicerad: 2025-12-18

Intensivutbildning till signaltekniker

Bristen på signaltekniker riskerar att bromsa moderniseringen och utbyggnaden av de svenska järnvägarna. Professionals Nord startar i mars 2026 en intensivkurs om tolv veckor i signalteknik i samarbete NRC och Infrakraft.

SL X60 6090 i Sundbyberg september 2016.
FOTO: Trafikverket

I Trafikverkets förslag till Nationell plan betonas att behovet av stärkt kompetens inom BEST-områdena, bana, el, signal och tele, för att kunna genomföra planerade investeringar.

För att möta behoven lanserade Professionals Nord under 2024 ett första intensivutbildningsprogram för signaltekniker, en satsning som snabbt fick stort genomslag och efter några månader startades en ny utbildningsomgång. Hittills har totalt har 30 personer examinerats och arbetar idag som signaltekniker.

Nu återlanseras programmet i samarbete med NRC Group och Infrakraft, som båda varit med i tidigare satsningar.

”Infrakraft ser mycket positivt på den satsning som Professionals Nord gör för att möta den kompetensbrist som i dag finns inom signalteknik i järnvägsbranschen”, säger Ulf Blomquist, arbetschef basunderhåll Järnväg på Infrakraft.

”Branschen står inför stora utmaningar, inte minst till följd av omfattande pensionsavgångar. Med Professionals Nords upplägg kan personer som redan är etablerade på arbetsmarknaden få en grundläggande intensivutbildning inom signalteknik.”

I intensivutbildningen ställs inga krav på tidigare erfarenhet av signalteknik vilket öppnar dörren för personer som vill byta karriär och skapar nya vägar in i järnvägsbranschen.

”Vi ser ett stort engagemang hos personer som vill byta till ett framtidsyrke där efterfrågan på kompetens är stor. Vår uppgift är att identifiera dessa och ge dem en verklig möjlighet att lyckas”, säger Emil Fransson, försäljningschef Professionals Nord Stockholm.

Intensivutbildningen är kostnadsfri och bygger på metoden Accelerated Learning, där Professionals Nords koncernbolag Satellite Group ansvarar för utbildningsupplägget.

Under tolv intensiva veckor varvas teoretiska moment med praktiska övningar i en verklighetsnära miljö. Utbildningen genomförs i samarbete med Trafikverksskolan i Ängelholm för att säkerställa hög kvalitet med stark branschförankring.

Efter avklarad utbildning väntar garanterad anställning som signaltekniker hos Professionals Nord med uppdrag hos NRC Group eller Infrakraft med stationering i Stockholm, Alvesta, Hässleholm eller Långsele

Rekryteringen till programmet har startat och utbildningen startar 12 mars 2026.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Nobelbanan föreslås gå via Karlskoga

I dag presenterades den rekommenderade sträckningen för Nobelbanan, en möjlig ny järnväg mellan Örebro och Kristinehamn. Sträckningen följer E18 från Örebro, med en ny station i södra Karlskoga och ansluter till Värmlandsbanan norr om Kristinehamn. Om banan blir verklighet kan en resa mellan Karlstad och Örebro gå på 33 minuter.

Notis

Cowi projekterar upprustning av Lommabanan

Cowi kommer på uppdrag av Infrakraft att projektera upprustningen av järnvägssträckan mellan Kävlinge och Arlöv på Lommabanan. Projektet ska öka kapaciteten på den viktiga gods- och persontrafikleden genom bland annat två nya mötesstationer.

Notis

DSB satsar på videoövervakning med AI

DSB har tecknat ett nytt avtal med Scanview om fortsatt utveckling, drift och underhåll av videoövervakningslösningar inom DSB:s infrastruktur. Avtalet bygger vidare på ett samarbete som sträcker sig över mer än 20 år.

Notis

Kombitågen Parma–Frövi dubbleras

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Direktförbindelsen startade i slutet av februari 2026.

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Nurminen Logistics introducerade direktförbindelsen mellan Castelguelfo-terminalen i närheten av Parma i norra Italien och Frövi 25 kilometer norr om Örebro i slutet av februari i år. Tågen körs hela vägen av TX Logistik. Transporttiden är två och ett halvt till tre dygn.
Notis

Train Alliance och Polar Structure förlikas

Train Alliance som äger, förvaltar och utvecklar verkstäder för tågunderhåll och investmentbolaget Polar Structure har ingått en överenskommelse om utestående affärer parterna emellan. Därmed biläggs tvisterna mellan de två företagen.