Annons:

Publicerad: 2026-01-14

LBC Frakt majoritetsägare i Vänerexpressen

LBC Frakt är sedan 2 januari majoritetsägare i Vänerexpressen sedan Vänerhamn lämnat sitt ägande i företaget.

Ett av VR Snabbtågs snabbtåg på väg från Stockholm till Göteborg passerar Alingsås 8 januari 2026.
Magnus Trast, vd Canola, Ola Sundgren, styrelseordförande Vänerhamn, och Anders Lööf, vd LBC Frakt. FOTO: LBC Frakt

LBC Frakt i Värmland AB är nu majoritetsägare med 60 procent. Canola är kvar som delägare och har ökat sitt ägande till 40 procent när Vänerhamn sålt sin andel av bolaget.

Affären innebär att Vänerexpressen blir ett dotterbolag till LBC Frakt och utför en satsning på transportlösningar som kombinerar väg och järnväg för att möta kundernas ökade krav på lägre klimatpåverkan, robustare leveranskedjor och bättre kostnadseffektivitet.

”Vi ser det här som ett viktigt steg för både LBC Frakt och för regionen”, säger Anders Lööf, vd på LBC Frakt enligt ett pressmeddelande.

”Transportbranschen står mitt i en omställning där kunderna vill kombinera hållbarhet med konkurrenskraft.”

Efterfrågan på kombinerade upplägg ökar i takt med att fler företag behöver minska sin klimatpåverkan och samtidigt säkra kapacitet och leveransprecision. Där blir järnväg ett viktigt verktyg för volym och energieffektivitet medan vägtransporten bidrar med flexibilitet och räckvidd.

”Med LBC Frakt som majoritetsägare skapar vi ett långsiktigt partnerskap där vi kan koppla ihop Vänerexpressens kompetens inom tågtransporter med LBC:s styrka inom väglogistik och regional närvaro”, säger Magnus Trast, VD på Canola.

”Det ger oss möjlighet att bygga smartare transportkedjor och erbjuda kunderna en komplett logistiklösning.”

 Under 2025 förvärvade Vänerexpressen 40 procent av tågoperatören SHN cargo som nu är Vänerexpressens enda tågoperatör.

Vänerexpressen delägare i SHN cargo

Vänerexpressen har blivit minoritetsägare SHN cargo. Därmed sluts cirkeln, åtminstone delvis, för ägandet i det småländska godstågsbolaget som från i vinter kommer att köra samtliga tåg för Vänerexpressen.

LBC Frakt i Värmland AB har verksamhet inom transport, logistik, anläggning, miljö och drivmedel. Bolaget arbetar med elektrifiering, HVO och biogas samt utveckling av digitala lösningar och AI-stöd.

Canola är ett investeringsbolag som investerar i noterade och onoterade företag. Canola ägs av Jerry Fredriksson och söner. Jerry Fredriksson var tidigare delägare i BK Tåg som efter två konkurser blev Midcargo som 2013 köptes av CFL cargo i Luxemburg.

Vänerexpressen driver godstågspendlar och erbjuder logistiktjänster med fokus på järnvägsbaserade flöden. För närvarande körs Vänerpendeln mellan Göteborg och Karlstad med sju tåg i veckan och Dalapendeln mellan Göteborgs hamn och Insjön i Dalarna sex-åtta tåg i veckan i varje riktning. Dessutom körs kombitåg en-två gånger i veckan mellan Göteborg och Avesta Krylbo, mellan Göteborg och Karlshamn och mellan Göteborg och Gävle.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Förtur för fulla fjärrtåg

Nio av tio lokaltåg och regionaltåg är i tid men endast sju av tio fjärrtåg. Trafikverket och tågtrafikföretagen vill se färre försenade fjärrtåg och utreder nu nya prioriteringsregler för tågtrafiken.

Notis

Sex av tio VR-snabbtåg i tid under andra kvartalet

Under april till och med juni anlände 61 procent av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i tid. Kvartalet präglades av flera större störningar i järnvägstrafiken, bland annat nedrivna kontaktledningar, stormen Dave och flera ovanliga externa händelser.

Notis

Uppsala spårväg startar fas 2

Igår, den 2 juli, beställdes fas 2 i entreprenadkontraktet avseende spårvägsanläggningen inom Uppsala spårväg. Det innebär att spårvägsprojektet nu går från planering till ett skarpt genomförande, där detaljprojektering och byggnation ingår. Fas 2 utförs av entreprenören NYAB-Azvi AB, som även har genomfört fas 1.

Notis

Sex regionala kollektivtrafikmyndigheter bildar Krösatågen AB

De sex regionala kollektivtrafikmyndigheterna bakom Krösatågen bildar det gemensamma bolaget Krösatågen AB. Genom bolaget samlas ansvar för strategisk utveckling, ledning och fordonsförvaltning i en gemensam organisation med uppdrag att stärka det regionala tågresandet i södra Sverige.

Notis

Halva priset på månadskort

I dag halveras priset för månadskort i kollektivtrafiken. Regeringen fattade 25 juni det formella beslutet om statsbidrag till regionala trafikmyndigheter som sänker priset på månadsbiljetter till hälften under andra halvåret i år.