Annons:

Publicerad: 2026-03-06

Ny regional direktör för Trafikverkets Östra region

Tyra Wikström tjänsten tillträder som regional direktör för Trafikverkets Östra region från den 22 juni 2026.

Ett av VR Snabbtågs snabbtåg på väg från Stockholm till Göteborg passerar Alingsås 8 januari 2026.
Tyra Wikström, ny regional direktör för Trafikverkets Östra region. FOTO: Trafikverket

“Efter fyra år utanför myndigheten ser jag nu fram emot att komma tillbaka och ta ansvar för Trafikverkets uppdrag i Stockholms och Gotlands län”, säger Tyra Wikström. 

Tyra kommer närmast från jobbet som avdelningschef teknik och stadsmiljö i Täby kommun.

Tyra började arbeta på Trafikverket 2014 och har haft flera olika roller, bland annat som planeringschef, samhällsplaneringschef och verksamhetsstyrningschef. Efter att ha lämnat Trafikverket för fyra år sedan har hon arbetat som avdelningschef i Täby kommun.

Trafikverkets Östra region har sitt verksamhetsområde i Stockholms och Gotlands län. Regionkontoret finns i Solna, i Stockholms län. Regionen är en mix av storstad, landsbygd och glesbygd med landets mest trafikintensiva och befolkningsrika län (Stockholm) och landets minsta län sett till befolkningsmängd (Gotland).

Trafikverkets regionala organisation ansvarar bland annat för den operativa planeringen av de statliga investeringsmedlen för statlig väg, järnväg, planeringen för luftfart samt sjöfart, varav den senare är särskilt omfattande då regionen kännetecknas av skärgård, vattenvägar och broar.

I Östra regionen finns fyra stora projekt: E4 Förbifart Stockholm, Tvärförbindelse Södertörn, Mälarbanan samt Södertälje sluss och kanal.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Arlanda express bygger för nästa generation

Arbetet med att bygga ut A-Trains depå på Arlanda är igång. Utbyggnaden är en del av A-Trains långsiktiga investering i nästa generations Arlanda express-tåg och förbereder anläggningen för sju nya, längre tåg med över 50 procent högre passagerarkapacitet.

Notis

Mer importgods på järnväg

Den ökade importen av konsumtionsvaror inför Black Friday och julhandeln medförde att antalet containrar som hanterades i Göteborgs hamn var det högsta antalet under någon septembermånad hittills. Hälften av det importerade godset gick vidare på järnväg.

Notis

Green Cargo tar över Årsta kombiterminal

Från och med 1 oktober 2026, är Green Cargo terminaloperatör för Årsta kombiterminal. Genom avtal med Jernhusen tar Green Cargo över driften av en av Sveriges viktigaste noder för intermodala transporter till och från Mälardalen.

Notis

Fler invånare när tågen stannar

Orter som fått tågstation har haft en starkare befolkningsutveckling än jämförbara orter utan tågtrafik. Efter 20 år var den beräknade skillnaden drygt 18 procent, enligt en svensk studie.

Notis

Trafikverket måste öka säkerheten vid spårarbeten

Statens haverikommission rekommenderar Transportstyrelsen att genomföra tillsyn av hur Trafikverket säkerställer sin riskkontroll i alla entreprenörsled vid arbete i spårområde och Trafikverket att vidta åtgärder för att stärka säkerheten vid arbete i spår.