Annons:

Publicerad: 2025-05-31

Beslut om byggstart för tre nya järnvägsprojekt

Regeringen har beslutat att ge Trafikverket klartecken för byggstart av tre järnvägsprojekt i Boden, Katrineholm och Sundsvall.

Arlanda Express i september 2009 vid Hagalundstunneln, Solna. FOTO: Holger Ellgard
Boden station. FOTO: Kasper Dudzik

“Regeringen fattar nu beslut om byggstart efter att Trafikverket har inkommit med nya kostnadsberäkningar. Det är glädjande att kunna ge klartecken för dessa tre viktiga satsningar, som kommer att göra stor skillnad både för privatpersoner och företag. En robust och driftsäker järnväg är avgörande för både person- och godstransporter”, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

De tre sträckorna ingår i den nationella planen för transportinfrastruktur för år 2022–2033. Regeringen har tidigare uppmärksammat att kostnaderna för projekten hade ökat och bett Trafikverket att arbeta med kostnadsminskande åtgärder. Trafikverkets arbete har nu redovisat detta arbete och projekten kan få grönt ljus för byggstart.

Sävastklinten–Norra Sunderbyn

Syftet är att öka kapaciteten på den hårt belastade enkelspårsträckan Boden–Luleå. I objektet ingår att bygga ett partiellt dubbelspår mellan Sävastklinten–Sävast samt en ny mötesstation på sträckan Sävast–Norra Sunderbyn.

Katrineholm

Nya förbigångsspår syftar till att förbättra kapaciteten för person- och godstrafiken på Västra Stambanan i båda riktningarna mellan Järna och Hallsberg. Åtgärden innebär att två förbigångsspår byggs öster om Katrineholm C, en sträcka på totalt cirka 2,2 km.

Sundsvall C–Dingersjö, delen Sundsvall C–Kubikenborg

Utbyggnaden till dubbelspår ökar kapaciteten och förkortar restiderna på Ostkustbanan. Tanken är att fler gods- och persontåg ska kunna trafikera sträckan och att anslutningar till industrierna längs sträckan ska förbättras.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Stockholm C omvandlas från grunden

Byggstart om sex-sju år, klart om 20 år och kostnad närmare 40 miljarder kronor. Jernhusens största stadsutvecklingsprojekt tar tid att genomföra och kostar mycket pengar. Men år 2045 ska Stockholm C vara en helt annan station än i dag.

Notis

Nya röjningslok i Gävle och Ånge

Railcare har etablerat ytterligare två röjningslok i beredskap inom det utökade beredskapsuppdraget för Trafikverket. Det är i Gävle och Ånge som man nu kan se de helt nya Effishunter-loken och förare redo att rycka ut.

Notis

WSP vinner omfattande järnvägsuppdrag

Trafikverket ger WSP i uppdrag att projektera den omfattande ombyggnaden av Sävenäs rangerbangård i Göteborg och stärka Sveriges godstransportkapacitet på räls. Arbetet startar omgående och beräknas stå klart 2029.

Nyhet

Sista tåget var försenat

Klockan 00.17 natten till måndagen stoppades tågtrafiken på Västkustbanan genom Varberg. Det omledda posttåget från Rosersberg till Malmö blev sista tåget. Tre försenade godståg fick vända om. Aldrig mer kommer tågresenärerna att kunna njuta av utsikten mot Varbergs fästning och Apelviken. När tågen åter rullar genom Varberg om fem veckor är det under jorden.

Notis

Transportstyrelsen avslutar tillsyn av MPK

Transportstyrelsen avslutar nu en tillsyn som rör Trafikverkets nya system för tågplanering, MPK. "Vår bedömning är att genomförda och pågående åtgärder kommer att ge förutsättningar för att bristerna inte uppstår igen", säger Petra Särefjord, sektionschef vid Transportstyrelsen