Annons:

Publicerad: 2023-12-22

Punktliga och säkra tåg viktigast för resenärerna

Resandet med tåg är nu tillbaka på liknande nivåer som innan pandemin, men andelen som reser regelbundet med tåg är klart lägre än tidigare: “Vi ser att människors resemönster förändrats i spåren av pandemin och den utveckling av digitaliseringen som den bar med sig”, säger Josefin Hallenberg, utredare vid Transportstyrelsen.

Transportstyrelsen har genomfört en marknadsundersökning för att få en bild över hur både tågresenärer och personer som inte väljer att resa med tåg ser på tågresande. Undersökningen genomfördes våren 2023, drygt ett år efter att restriktionerna till följd av covid-19-pandemin upphörde.

Resenärsundersökningen är nu klar och visar på en återgång till mer normala tågvanor. De som avstod från att resa under pandemin har helt enkelt börjat resa med tåg igen. Två av tre i undersökningen uppgav att de hade rest med tåg under det senaste året, vilket innebär att andelen resenärer är tillbaka på samma nivåer som 2019. En närmare granskning av resultatet visar dock tydligt att resemönstren har förändrats, framför allt reser man inte lika ofta med tåg som innan pandemin:

“Det förändrade beteendet har bland annat möjliggjorts av den ökade digitala tillgängligheten som bland annat gör att fler möten nu kan ske digitalt”, säger Josefin Hallenberg.

Biljettpris och punktlighet gör resenären nöjd

Både punktlighet och biljettpris lyfts fram i undersökningen som två viktiga faktorer som påverkar både resenärer och icke-resenärer. Samtidigt upplever många resenärer att dessa faktorer fungerar dåligt. Bara 6 av 10 resenärer upplever att tågen oftast eller nästan alltid är i tid. När det gäller biljettpriset är nöjdheten i 2023 årsrapport generellt lägre än både 2019 och 2021. 2022 ökade också prisindex för järnvägsresor med hela 18,5 procent.

“De som i dag inte åker tåg uppger att bättre tidhållning och bättre priser är faktorer som skulle kunna få dem att resa med tåg. Här finns alltså en möjlighet att både öka nuvarande resenärers nöjdhet och locka framtida resenärer”, säger Josefin Hallenberg.

Trafiksäkerhet och trygghet ombord

Enligt undersökningen är merparten av resenärerna nöjda med hur det fungerar att resa med tåg. Mest nöjda är resenärerna med ombordpersonalens bemötande, tryggheten ombord och hur trafiksäkerheten fungerar.

“Vi kan konstatera att det är de grundläggande aspekterna som är viktigast för resenärerna: punktlighet, trafiksäkerhet och trygghet ombord”, säger Josefin Hallenberg.

LÄS RAPPORTEN Resenärers syn på järnvägsmarknaden 2023

FOTO: Transportstyrelsen

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Ny gångbro över spåren på Uppsala C

Nu finns ett förslag på en ny gångbro över spåren på Uppsala C som Uppsala kommun och Trafikverket planerar tillsammans. Bron kommer att ansluta till den nya stationsbyggnaden och ska ge snabb tillgång till alla perronger.

Nyhet

Fler tåg i tid 2025

Rekordmånga persontåg, rekordmånga banarbeten, bra regularitet och hyfsad punktlighet. 2025 blev i flera avseenden ett av de bättre åren för den svenska järnvägstrafiken.

Avstigning från tåg 3904 klockan 5:05 i Bräcke 27 december. Byte till buss för lokförare, ombordare och resenärer. FOTO: István Zsiga, Snälltåget
Nyhet

Tågtrafik missgynnas av banavgifterna

De banavgifter som tågtrafikföretagen betalar för att köra tåg i Sverige är inte får höga, snarare för låga. Men de avgifter som landsvägstrafiken och sjöfarten betalar skulle behöva höjas markant för att nå rättvisa konkurrensvillkor.

Nyhet

Många inställda tåg i norr

Norrtåg tvingades på torsdagen ställa in elva turer på grund av fordonsbrist. Tågtrafiken mellan Luleå och Haparanda är helt inställd. Även X-Trafik och Tåg i Bergslagen har ställt in många tåg den senaste veckan.

Notis

Bättre punktlighet för VR Snabbtåg

VR förbättrade punktligheten för tågen mellan Stockholm och Göteborg under årets sista kvartal då tre av fyra snabbtåg anlände i tid. Punktligheten för helåret 2025 förbättrades jämfört med året innan trots de omfattande banarbetena under förra året.

Ett av VR Snabbtågs snabbtåg på väg från Stockholm till Göteborg passerar Alingsås 8 januari 2026.