Annons:

Publicerad: 2023-12-22

Punktliga och säkra tåg viktigast för resenärerna

Resandet med tåg är nu tillbaka på liknande nivåer som innan pandemin, men andelen som reser regelbundet med tåg är klart lägre än tidigare: “Vi ser att människors resemönster förändrats i spåren av pandemin och den utveckling av digitaliseringen som den bar med sig”, säger Josefin Hallenberg, utredare vid Transportstyrelsen.

Transportstyrelsen har genomfört en marknadsundersökning för att få en bild över hur både tågresenärer och personer som inte väljer att resa med tåg ser på tågresande. Undersökningen genomfördes våren 2023, drygt ett år efter att restriktionerna till följd av covid-19-pandemin upphörde.

Resenärsundersökningen är nu klar och visar på en återgång till mer normala tågvanor. De som avstod från att resa under pandemin har helt enkelt börjat resa med tåg igen. Två av tre i undersökningen uppgav att de hade rest med tåg under det senaste året, vilket innebär att andelen resenärer är tillbaka på samma nivåer som 2019. En närmare granskning av resultatet visar dock tydligt att resemönstren har förändrats, framför allt reser man inte lika ofta med tåg som innan pandemin:

“Det förändrade beteendet har bland annat möjliggjorts av den ökade digitala tillgängligheten som bland annat gör att fler möten nu kan ske digitalt”, säger Josefin Hallenberg.

Biljettpris och punktlighet gör resenären nöjd

Både punktlighet och biljettpris lyfts fram i undersökningen som två viktiga faktorer som påverkar både resenärer och icke-resenärer. Samtidigt upplever många resenärer att dessa faktorer fungerar dåligt. Bara 6 av 10 resenärer upplever att tågen oftast eller nästan alltid är i tid. När det gäller biljettpriset är nöjdheten i 2023 årsrapport generellt lägre än både 2019 och 2021. 2022 ökade också prisindex för järnvägsresor med hela 18,5 procent.

“De som i dag inte åker tåg uppger att bättre tidhållning och bättre priser är faktorer som skulle kunna få dem att resa med tåg. Här finns alltså en möjlighet att både öka nuvarande resenärers nöjdhet och locka framtida resenärer”, säger Josefin Hallenberg.

Trafiksäkerhet och trygghet ombord

Enligt undersökningen är merparten av resenärerna nöjda med hur det fungerar att resa med tåg. Mest nöjda är resenärerna med ombordpersonalens bemötande, tryggheten ombord och hur trafiksäkerheten fungerar.

“Vi kan konstatera att det är de grundläggande aspekterna som är viktigast för resenärerna: punktlighet, trafiksäkerhet och trygghet ombord”, säger Josefin Hallenberg.

LÄS RAPPORTEN Resenärers syn på järnvägsmarknaden 2023

FOTO: Transportstyrelsen

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

RDC släpper fler biljetter

RDC har nyligen börjat sälja biljetter till nattågen mellan Stockholm och Hamburg-Berlin under jul- och nyårshelgerna. Från tidtabellskiftet i december gör tågen uppehåll även i Köpenhamn Syd.

Nyhet

De vill stoppa höjda banavgifter

Gärna sänkta banavgifter för godstågstrafiken men inga höjda avgifter för persontågen. Det kräver branschorganisationerna Svensk Kollektivtrafik och Tågföretagen och varnar för dyrare tågresor i framtiden.

Notis

Lägre kostnader med AI

Artificiell Intelligens (AI) kan möjliggöra årliga kostnadsbesparingar på 35-80 miljarder dollar och intäktsökningar på 20-50 miljarder dollar inom järnvägen globalt.

Nyhet

Många fler månadskort men få nya resenärer

De 21 regionerna i Sverige har ansökt om 1 001 821 468 kronor i bidrag från staten för sänkta priser på månadsbiljetter för perioden 1 juli till 31 augusti. Försäljningen av månadskort har ökat kraftigt men resandet med kollektivtrafiken måttligt.

Nyhet

Inte fler förseningar trots fler tåg

Trots rekordmycket trafik på de svenska järnvägarna och rekordmånga banarbeten ökade inte tågförseningarna under sommaren. Men många tåg fick ställas in efter tågurspårningen i Olsfors mellan Göteborg och Borås.

Notis

Nobelbanan föreslås gå via Karlskoga

I dag presenterades den rekommenderade sträckningen för Nobelbanan, en möjlig ny järnväg mellan Örebro och Kristinehamn. Sträckningen följer E18 från Örebro, med en ny station i södra Karlskoga och ansluter till Värmlandsbanan norr om Kristinehamn. Om banan blir verklighet kan en resa mellan Karlstad och Örebro gå på 33 minuter.

Notis

Cowi projekterar upprustning av Lommabanan

Cowi kommer på uppdrag av Infrakraft att projektera upprustningen av järnvägssträckan mellan Kävlinge och Arlöv på Lommabanan. Projektet ska öka kapaciteten på den viktiga gods- och persontrafikleden genom bland annat två nya mötesstationer.

Notis

DSB satsar på videoövervakning med AI

DSB har tecknat ett nytt avtal med Scanview om fortsatt utveckling, drift och underhåll av videoövervakningslösningar inom DSB:s infrastruktur. Avtalet bygger vidare på ett samarbete som sträcker sig över mer än 20 år.

Notis

Kombitågen Parma–Frövi dubbleras

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Direktförbindelsen startade i slutet av februari 2026.

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Nurminen Logistics introducerade direktförbindelsen mellan Castelguelfo-terminalen i närheten av Parma i norra Italien och Frövi 25 kilometer norr om Örebro i slutet av februari i år. Tågen körs hela vägen av TX Logistik. Transporttiden är två och ett halvt till tre dygn.