Annons:

Publicerad: 2024-12-20

Utbyggnaden av Mälarbanan genom Sundbyberg tar fart igen

Våren 2023 pausades utbyggnaden av Mälarbanan genom Sundbyberg. Nu har Trafikverket och Sundbybergs stad slutit ett avtal så att arbetet kan slutföras.

”I dag är en riktigt bra dag för Sundbyberg”, sa kommunstyrelseordförande Peter Schilling (S) på en pressträff på torsdagen.

Järnvägsbygget mellan Tomteboda och Kallhäll har stött på flera hinder. Mest problematisk har sträckan genom Sundbyberg varit, där järnvägen ska grävas ner, vilket krävs för att möjliggöra Sundbybergs vision om en sammanhängande stadskärna. 

Mälarbanans utbyggnad mellan Tomteboda och Kallhäll ökar kapaciteten på sträckan med två nya spår. Centralt i projektet är sträckan genom Sundbyberg, där järnvägen ska grävas ner i en tunnel. På den täckta tunneln planerar Sundbybergs stad att knyta ihop stadskärnans norra och södra delar med nya byggnader och grönområden. 

Förra året meddelade Trafikverket att hela projektet pausats med färdigställande cirka 2042, det vill säga tio år senare än den tidigare planerat. 

Men ett avtal mellan Trafikverket och Sundbybergs stad öppnar nu dörren för nästa fas, där detaljerade planer ska tas fram för järnvägsanläggningen genom Sundbyberg.

”Det här är ett komplicerat projekt. Det har tagit tid att komma till den här punkten, men vi har inte haft någon annan ambition än att komma i mål. För att nå dit har det krävts några möten mellan Trafikverket och Sundbybergs stad. Väldigt bra sådana”, säger Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana till tidningen Mitti.

De förberedande arbetena drar i gång under 2026. Projektet, som totalt beräknas kosta 25,5 miljarder kronor, är redan delvis genomfört. Hittills har 10 miljarder kronor använts till utbyggnaden av fyrspår och moderniseringen av stationerna i Kallhäll, Barkarby och Spånga.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Klartecken för nya tåg till Norrtåg

Norrtåg kan inleda upphandlingen av nya regionaltåg sedan de fyra ägarna har beslutat att gå i borgen för Norrtåg. Kostnaderna för de nya tågen får uppgå till maximalt 3,8 miljarder kronor.

Nyhet

Ostlänken valde tysk och fransk leverantör

Ostlänken Järna–Linköping är Sveriges största infrastrukturprojekt. Kostnaden beräknas till 110 miljarder kronor. Trafikverket har valt tyska Hochtief och franska Bouygues för att bygga etapperna Vagnhärad och Skavsta. Planen är att öppna den nya järnvägen till Norrköping 2035 men det finns ingen prognos för när hela Ostlänken kan stå klar.

Notis

Färre tåg i tid i januari

Snöstormarna under första delen av januari medförde att många tåg ställdes in eller försenades. Det innebar att tågens punktlighet försämrades. 84,9 procent av persontågen kom fram i rätt tid, 94.0 procent kom fram högst en kvart efter annonserad ankomsttid.

Notis

Nya tester med svensk backkamera i USA

I december förra året utförde ett stort amerikanskt järnvägsbolag i Class I ett test av vår backkamera, och efter positiva erfarenheter har de nu efterfrågat ytterligare två kameror för tester från Railway Metrics and Dynamics.

Notis

Infranord tilldelas ramavtal för teknikbyggnader

Trafikverket har tilldelat Infranord, som en av två leverantörer, ramavtal för tillverkning av teknikbyggnader. Avtalet gäller från 1 mars 2026 och två år framåt med 2+1 år som option. Affärsvärdet för avtalet bedöms till cirka 200 miljoner kronor.

Notis

Östgötapendeln punktligast i landet

Att ta över ett tågkontrakt är alltid en utmaning då verksamheten präglas av många förändringar och nya arbetssätt. Trots detta har Transdev sedan starten i somras redan uppnått avtalade incitamentsnivåer för Östgötapendeln.

Notis

Bättre underhåll av snögallerierna

Trafikverket har sett över konstruktion och underhåll av snögallerier för att skydda spåret mot snödrev och svårforcerade drivor och anbefallt samråd mellan lokförare och tågklarerare för att minska risken för urspårning i samband med drivbildning.

Nyhet

Spårfel på Västkustbanan ger förseningar

Trafikverket har upptäckt skevningsfel i Västkustbanans spår mellan Värö och Varberg. Den största tillåtna hastigheten har satts ner från 200 till 70 km/h vilket medför förseningar för alla persontåg. Sedan 16 februari tar resorna med snabbtåg mellan Göteborg och Malmö dessutom 15–20 minuter längre tid.

Nyhet

Malmbanan öppnas för trafik

Klockan 12 på torsdagen ska tågtrafiken återupptas på norra delen av Malmbanan sedan Trafikverket reparerat en skadad växel och bytt 40 sliprar på driftplatsen Kaisepakte.