Annons:
Inlandståg säljs till Tågab
Fredagen den 31 maj beslutade styrelsen i Inlandsbanan AB (IBAB) att sälja dotterbolaget Inlandståget AB (Itåg) till Tågåkeriet i Bergslagen AB (Tågab).
Den officiella aktieöverlåtelsen kommer att äga rum den 1 september, och båda bolagen ser fram emot att börja denna spännande resa tillsammans för att erbjuda ännu bättre tågtjänster i norra och mellersta Sverige.
Syftet med försäljningen är att Inlandståg ska kunna utvecklas och expandera i norra Sverige tillsammans med en större aktör. Det finns betydande synergier för både Inlandståg och Tågab vid ett samgående. Det gäller förutom de geografiska placeringarna också ett effektivare nyttjande av fordon och administration. Båda bolagen bedriver verkstadsrörelser och detta kommer att ge företagen möjligheten att tillsammans expandera inom det området.
“Vi är så klart glada att Inlandståg kommer i goda händer hos Tågab men det känns också vemodigt då IBAB och Inlandståg varit nära varandra under många år. Men nya tider med nya utmaningar kräver förändringar och jag är övertygad om vi genom detta skapar en ännu starkare och bättre närvaro på marknaden”, säger Otto Nilsson, vd Inlandsbanan AB.
Verksamheten inom Inlandståg kommer att drivas vidare med lokal ledning med bas i Östersund och trafik på och omkring Inlandsbanan som tidigare. Varumärket Inlandståg kommer att behållas.
“Vi är stolta över att Inlandsbanan AB och deras ägare, 19 kommuner, har bett oss att hjälpa till att utveckla trafiken på deras hemmaplan Inlandsbanan och anslutande linjer. Vi ser fram emot ökad trafik tillsammans med nya medarbetare”, säger Lars Yngström, vd i Tågab.
Tågab räknas som Sveriges mest kompletta järnvägsföretag; gods- och persontrafik, verkstad och egna spår i anslutning till verkstaden. Huvudort är Kristinehamn, Inlandsbanans sydligaste punkt. Bolaget har ca 170 anställda. Inlandståg har liknande verksamhet men i mindre skala vilket gör synergieffekterna uppenbara.
De persontrafiksfordon som används på Inlandsbanan men tidigare ägts av Inlandståg har under förra året överförts till moderbolaget och ingår därmed inte i affären.
Otto Nilsson Inlandsbanan AB och Lars Yngström Tågåkeriet i Bergslagen AB. FOTO: Inlandsbanan
ANNONS:
Senaste nyheterna:
RDC EuroNight har fått en lyckad start
På tisdagskvällen 1 september avgick den första RDC EuroNight från Stockholm mot Hamburg och Berlin. Utåt såg det ut ungefär som vanligt på Stockholms central. Men att nattåget mellan Sverige och Tyskland fortfarande rullar var långt ifrån självklart.
Ruben Östlund får Göteborgs Spårvägars Kulturpris 2026
Varje år utser Göteborgs Spårvägar, tillsammans med Göteborgs Stad Kulturnämnd, en känd göteborgsprofil till årets Kulturpristagare. Kulturpristagaren får 20 000 kronor och en skulptur skapad av formgivaren Carl-Johan Skogh. Vinnaren får också namnge en spårvagn och sin biografi uppsatt i vagnen.
Trafikverket röjer längs järnvägen mellan Mora och Filipstad
Under september inleder Trafikverket arbetet med vegetationsröjning längs järnvägen mellan Mora och Filipstad. Det är ett första steg i en utredning av möjligheten att återuppta trafik på sträckan utifrån ett totalförsvarsbehov.
Infrakraft tilldelas spårbytesentreprenad på Malmbanan
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytesentreprenad Boden–Harrträsk, etapp 2 Boden–Näsberg, ett omfattande projekt på Malmbanan i Norrbotten. Entreprenaden är värd drygt 495 miljoner kronor och omfattar förnyelse av spår, slipers, ballast och tillhörande anläggningsdelar, samt åtgärder på flera driftplatser längs sträckan.
Ny tågmekanikerutbildning i Hallsberg
En ny tågmekanikerutbildning startar på Campus Allé i Hallsberg. Ansökan är öppen nu meddelar Sydnärkes Utbildningsförbund och Railcenter Hallsberg i ett pressmeddelande.
Rekordmånga tågresenärer i sommar
Trots tågstoppet mellan Göteborg och Alingsås och besvärlig omledningstrafik har tågresandet under sommaren 2026 varit omfattande och troligen nått rekordnivåer.
Gamla banor får nytt liv
Trafikverket bygger två teststräckor på järnvägen mellan Arvidsjaur och Jörn och den nedlagda sträckan mellan Morjärv och Haparanda röjs fram. Två viktiga projekt för att för att stärka Sveriges motståndskraft i vardag, kris och krig.
Nattåg planeras mellan Bryssel och Malmö
Nattågsoperatören European Sleeper planerar att starta nattåg mellan Bryssel och Malmö via Amsterdam och Köpenhamn i april 2028. Tågen ska gå tre gånger i veckan i vardera riktningen.
Snälltåget till Trondheim på prov
Snälltåget kör en tur till Trondheim med nattåget mellan Malmö och Storlien 5-6 september för att pejla intresset för förbindelsen och testa tågkörning på Meråkersbanan och vändning av tåget i Trondheim.
Färre tåg gav färre turister
Den försämrade tågtrafiken till och från Lappland har medfört att antalet turister minskat markant. Även om de genomgående nattågen Stockholm och Narvik återkommer i december kan omfattande banarbeten på Malmbanan medföra inställda tåg även nästa sommar.









