Annons:
Stockholms Spårvägar skriver avtal med Region Stockholm
23 maj 2023 tilldelades AB Stockholms Spårvägar kontraktet för all spårvagnstrafik i Stockholm. Därefter följde en lång period av överprövningar. 18 april 2024 signerades avtalet och vann laga kraft.
David Lagneholm, Förvaltningschef på trafikförvaltningen, Region Stockholm och VD för SL tillsammans med Per Thorsell, VD och koncernchef för Mekka Traffic Group. FOTO: Mekka Traffic Group
Den 23 maj 2023 tilldelades AB Stockholms Spårvägar kontraktet för driften av all spårvagnstrafik i Stockholm, vilket innebär; Tvärbanan, Nockebybanan, Saltsjöbanan, Spårväg City och Lidingöbanan. Därefter följde en lång period av överprövningar av det tilldelningsbeslutet.
Den 18 april 2024, stod det dock klart att det ursprungliga tilldelningsbeslutet gäller då avtalet signerades och därmed vann laga kraft.
Avtalet innebär att Stockholms Spårvägar kommer fortsätta köra trafiken på Spårväg City och på Lidingö samt tar över driften av Tvärbanan, Nockebybanan och Saltsjöbanan som idag bedrivs av VR. Det nya trafikavtalet startar den 15 december 2024.
Avtalet sträcker sig över 10 år. Det totala kontraktsvärdet beräknas till cirka 5,6–6,6 miljarder kronor. I uppdraget ingår att ansvara för trafikdrift, fastighetsförvaltning fordons- och spårunderhåll för samtliga fem linjer. Sammanlagt handlar det om över 100 fordon, 78 stationer, och 150 000 resenärer per dag.
Stockholms Spårvägar tar över flera lokalbanor i Stockholm
Stockholms Spårvägar har blivit tilldelade kontraktet för driften av flera viktiga lokalbanor i Stockholm. Detta inkluderar Tvärbanan, Nockebybanan, Saltsjöbanan, Spårväg City och Lidingöbanan. Avtalet sträcker sig över 10 år med trafikstart augusti 2024.
ANNONS:
Senaste nyheterna
Bättre resultat för Green Cargo
För första gången på väldigt länge kan Green Cargo redovisa ett positivt kvartalsresultat. Rörelseresultatet uppgick till åtta miljoner kronor. Men det organiska rörelseresultatet blev -53 Mkr.
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex, SKI.
Sänkta banavgifter för godståg
Banavgifterna för godståg sänks med i snitt 20 procent medan avgifterna för persontåg höjs med cirka 15 procent. Det har Trafikverket beslutat. Förändringarna kan träda i kraft redan i december i år om tågtrafikföretagen vill.
Snälltåget vill köra fler tåg till Oslo
Dubblerad trafik mellan Malmö och Oslo, utökad nattågstrafik till Berlin, sommartåg till Strömstad och vintertåg via Mora. Snälltåget utökar trafiken 2027 och satsar på oväntade resmål och resvägar när banarbeten stoppar den vanliga framfarten. Men först blir det dagtåg till Hamburg.
VR kör direkt till Halland och Skåne
Nu släpper VR Snabbtåg 300 000 biljetter för resor i sommar. Biljetterna gäller på sträckan Stockholm–Göteborg, men även på VR:s sommarlinje med direkttåg till Ängelholm som är tillbaka efter ett uppehåll sedan 2024.
Sämre resultat för SJ
SJ:s resultat försämrades kraftigt under första kvartalet i år jämfört med första kvartalet förra året. Biljettintäkterna föll när många tåg ställdes in och kostnaderna för ersättningstrafik, ekonomisk kompensation och kundomhändertagande ökade.
Vinnergi bygger kommunikationsnät åt Trafikverket
Vinnergi stärker samarbetet med Trafikverket genom installation av ett nytt kommunikationsnät längs Sveriges järnvägar, som ska säkerställa robust och säker kommunikation i transportsystemet. Uppdraget omfattar markarbeten, fundament samt montage av torn och antenner.
Norrtåg släpper tågsemesterbiljett 2026
Nu släpps Norrtågs Tågsemesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obegränsat resande genom ett område som täcker halva Sveriges yta, utan att behöva boka i förväg.
Stopp för Ostlänken och Tenhult–Byarum
Kinnekullebanan rustas upp och elektrifieras delvis, Ostlänken kortas av och järnvägsbygget Tenhult–Byarum stoppas. Det var de stora nyheterna när regeringen på tisdagsmorgonen presenterade den nationella planen för infrastrukturen 2026–2037.
Ökad satsning på Malmbanan
Bangården i Kalixfors förlängs och bangården i Kaisepakte byggs ut med ett tredje spår.










