Annons:
Uppåt för kommersiell trafik – nedåt för upphandlad trafik
Transportmarknaden hade en tudelad utveckling under 2023. Den kommersiella persontrafiken och den upphandlade busstrafiken befinner sig i en positiv spiral – medan den upphandlade järnvägstrafiken och godstrafiken uppvisar negativa tendenser. Det framkommer i Transportstyrelsens nya rapport om transportmarknadens utveckling.
Det ekonomiska läget för persontransporterna förbättrades ytterligare under 2023. Det gäller särskilt för den kommersiella trafiken, och i viss mån den upphandlade busstrafiken. Resandevolymerna steg ytterligare och på flera håll förbättrades företagens marginaler. Detta har förbättrat marknadernas förutsättningar att främja tillgänglighet, lönsamma företag och konkurrens som gynnar resenärerna.
Med ett tydligt undantag – den upphandlade järnvägstrafiken, där både resandet och lönsamheten försämrades. Alla företag som bedrev denna trafik, förutom ett, gick med förlust på sin trafik under året.
“Det är för tidigt att dra några omfattande slutsatser utifrån detta. 2023 var på flera sätt ett utmanande år där operatörerna pressades av olika faktorer – såsom ett tufft marknadsläge, personalbrist och problem med både fordon och infrastruktur”, säger Jonathan Sundin, utredare vid Transportstyrelsen i ett pressmeddelande.
Flera trafikavtal avslutades i förtid
Resultaten tyngdes också av MTR, som under året gjorde enorma förluster. MTR lämnade den svenska järnvägsmarknaden helt under 2024 och avslutade därmed också trafikavtalen om pendeltågen i Stockholm och Mälartåg i förtid.
“De senaste åren har flera trafikavtal avslutats i förtid, ofta med stora merkostnader för regionerna och ökad osäkerhet för resenärerna som följd. Detta pekar på att avtalen har varit ohållbara och väcker frågor om anbuden och upphandlingarna”, säger Jonathan Sundin.
Det har också skett en tydlig nedgång av efterfrågan på godstransporter – vilket sannolikt går att koppla till den lågkonjunktur Sverige gick in i under 2023. Trots det fortsätter omsättningen på godstransportmarknaden att stiga och nådde under året rekordnivåer. På vägsidan förbättrades lönsamheten, medan den försämrades på järnvägssidan där den nu är på den lägsta nivån sedan 2020.
“Eftersom lågkonjunkturen fördjupades under 2024 finns det en risk att efterfrågan har minskat ytterligare under detta år”, säger Jonathan Sundin.
Kollektivtrafiken har återhämtat sig
Under pandemin drabbades hela kollektivtrafiken av ett kraftigt minskat resande. Under 2023 har återhämtningen av det kollektiva resandet fortsatt. Jämfört med året innan ökade resandet med den regionala kollektivtrafiken med 6 procent och med den långväga trafiken med 12 procent. Totalt nådde det kollektiva resandet 92 procent av 2019 års nivå.
“Vi ser en beteendeförändring i spåren av pandemin och det råder en osäkerhet kring hur det framtida resandet kommer att utvecklas. Om nya resmönster etableras kan det innebära vissa utmaningar, framför allt för den regionala kollektivtrafiken”, säger Jonathan Sundin.
Vad är Transportmarknaden i siffror?
Det är en årlig rapport från Transportstyrelsen som belyser utvecklingen på marknaderna för person- och godstransporter på väg- och järnvägsområdet. Fokus i rapporten ligger på statistik kring trafik- och resandeutveckling, ekonomisk utveckling och marknadshändelser.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Snälltåget kör norrskenståg
2 156 kilometer på 26–27 timmar. I november kör Snälltåget Malmö-Narvik tur och retur, främst för resenärer som vill uppleva norrsken.
Byggstarten för Tjärnbäcksbron försenas
Söder om Skellefteå kommer en unik landbro att byggas för Norrbotniabanan. Nu har Trafikverket fått miljötillståndet som innehåller flera villkor som kommer att påverka både tidplan och kostnad.
Halverat pris på månadskort
Priset på månadskort i kollektivtrafiken halveras under andra halvan av 2026. Det meddelade regeringen och Sverigedemokraterna på tisdagen. Men Svensk Kollektivtrafik anser att det finns bättre sätt att främja resandet med fossilfria transportmedel.
SJ ökar trafiken 2027
En återgång till normal tågtrafik mellan Stockholm och Göteborg, mer stabil trafik mellan Stockholm och Uddevalla, åter direkttåg mellan Stockholm och Jönköping och successivt fler snabbtåg till och från Köpenhamn. SJ ökar trafiken 2027 trots att nya snabbtåg och nya regionaltåg inte sätts i trafik förrän 2028.
Kapacitetsförordningen antagen i Europaparlamentet
I veckan antog Europaparlamentet formellt kapacitetsförordningen. Det är ett viktigt steg mot en bättre europeiskt samordnad planering av järnvägskapacitet.
100 år med el med 101-åring i spetsen
I morgon, lördag, kör Järnvägsmuseet i Gävle ett jubileumståg från Stockholm till Göteborg för att fira att det är 100 år sedan hela Västra stambanan var elektrifierad och de första eltågen rullade den då 457 kilometer långa sträckan.
Snabbare surf på VR Snabbtåg
Resenärer på VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg ska få betydligt bättre internet ombord. I veckan inleder VR installationen av nästa generations wifi på samtliga tåg på sträckan. Det är en teknik som för VR i Finland har gett upp till fem gånger snabbare uppkoppling.
GRK växer i Sverige
Den nordiska infrastrukturkoncernen GRK fortsätter sin expansion i Sverige. Orderstocken I Sverige uppgick till 408 miljoner euro, cirka 4,5 miljarder kronor, vid kvartalets utgång vilket är en ökning med 44 procent sedan årsskiftet.
Stockholms Spårvägar skänker 50 000 kr efter trafiksäkerhetssatsning
Efter en riktad säkerhetssatsning på Spårväg City i Stockholm som gav tydliga förbättringar och färre incidenter, valde Stockholms Spårvägars medarbetare att skänka 50 000 kronor till Stadsmissionen.
Flera aktörer behöver höja säkerheten i spårvagnstrafiken
Statens haverikommission (SHK) har utrett en spårvagnsolycka i centrala Göteborg där en spårvagn spårade ur och kolliderade med en restaurang den 20 juni 2025. SHK lämnar flera säkerhetsrekommendationer för att förbättra säkerheten i spårvagnstrafiken.









