Annons:
Nygammal bro har nått Vänersborg
Om tre månader ska tågen åter börja rulla över Trollhätte kanal i Vänersborg. Under lördagen transporterades klaffbron på pråm från Göteborg till Vänersborg på Göta älv.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Sound Horizon stävar upp för Göta älv på lördagsmorgonen och har just passerat Angeredsbron. E6 till vänster om älven och Vänerbanan och E45 till höger.
Annons:
”Arbetena har gått bra och vi ligger i fas med tidsplanen”, säger Håkan Gustafsson, projektledare på Trafikverket.
”Nu är alla delar är på plats i Vänersborg och på måndag kommer vi att börja montera samman alla broelement om vi får tjänlig väderlek”.
145 ton tung broklaff
Transporten av pråmen med den 43 meter långa och 145 ton tunga broklaffen inleddes vid sjutiden på lördagsmorgonen.
Jinert ansvarade för transporten från Landskrona till Vänersborg. Svensk Sjöentreprenad skötte bogseringen med hjälp av Sandinge bogsering & sjötransport i Lysekil och bogserbåten Sound Horizon.
Pråmen med broklaffen kom till Frihamnen i Göteborg för några dagar sedan. Bogseringen uppför älven tog lite längre tid än beräknat. Det strömmade 900 kubikmeter vatten i sekunden i älven och Sound Horizon fick jobba hårt för att pressa upp pråmen mot Vänersborg.
Kraftig ström i Göta älv
Medelvattenföring i Göta älv norr om Kungälv är 560 kubikmeter per sekund. Det maximalt tillåtna flödet enligt gällande vattendom är 1 030 kubikmeter per sekund.
Pråm, broklaff och bogserbåt anlände till Trafikkanalen i Vänersborg vid niotiden på lördagskvällen.
Göta älv var blank som en spegel när pråmtransporten närmade sig Lilla Edet men strömmen var stark, 900 kubikmeter vatten per sekund rann ner mot Västerhavet.
Då fanns torn och motvikt samt motviktarm som väger sammanlagt 139 ton redan på plats. Motviktens tyngd kommer öka när motvikten fylls betong nästa vecka.
Den östra tillfartsbron vägde strax under tio ton när den lyftes på plats förra veckan men då var inte allt spårmaterial monterat.
Sprickor upptäcktes förra våren
Vid en inspektion i mars förra året upptäcktes sprickor i den bärande konstruktionen på den drygt 100 år gamla enkelklaffbron över Trollhätte kanal i Vänersborg.
Beskedet från Trafikverket var då att bron skulle vara åtgärdad inom en månad men det fanns osäkerhetsfaktorer.
En månad senare hade Trafikverket funnit att bron var i sämre skick än man befarat och man insåg snart att det var lönlöst att försöka lappa och laga den gamla bron. Beslutet blev att bygga en helt ny bro, till det yttre nästan identisk med den gamla.
Lång väntan på ny bro
Den gamla bron över kanalen i Vänersborg skulle repareras under tre veckor och sedan skulle tågen åter kunna rulla över bron. Tio månader senare är bron borta och en ny bro dröjer ytterligare drygt ett år.
De fyra slussarna i Trollhättan forcerades under lördagskvällen och den 145 ton tunga och 45 meter långa broklaffen hade därefter bara en sluss kvar innan Vänersborg.
Projektering och upphandling av den nya bron inleddes omedelbart och ett antal verkstäder fick i uppdrag att tillverka olika delar till den nya bron.
”Vi behåller fundamenten och eftersom vi inte fått öka eller förändra belastningen på fundamenten har vi varit tvungna att bygga en bro som är nästan identisk med den gamla”, säger Håkan Gustafsson.
”Hade vi haft tid att bygga en helt ny bro hade vi inte valt den här utformningen men personligen tycker den är häftig.”
Montering i Landskrona
Delarna har under hösten transporterats till Landskrona där de på prov monterats samman hos PMK som tillverkat broklaffen.
Broklaffen för Älvsborgsbanan passerade med god marginal under Vänerbanans lyftbro i Trollhättan under lördagskvällen.
Håkan Gustafsson räknar med att bron ska vara funktionsduglig kring årsskiftet.
”Fartygstrafiken i Trafikkanalen i Vänersborg är stoppad från måndag morgon klockan 08 exakt en vecka framåt”, säger han.
”Under den tiden ska vi montera ihop bron komplettera motvikten med några ton betong så motvikt och broklaff balanserar varandra.”
”SMHI förutspår hyfsat väder med avtagande vindar och plusgrader. Vi bill inte ha någon nederbörd när vi gjuter betongen och balanserar bron.”
Tågen kan rulla om tre månader
”Därefter ansluter vi spåren och testar så allt fungerar”, säger han.
”Vi räknar med att kunna återuppta järnvägstrafiken under februari–mars.”
Älvsborgsbanan kommer att användas för omledningståg under de helgavstängningarna av Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås som sker i samband med bytet av kontaktledningsanläggningen under två och ett halvt år med start i mars nästa år.
Under de snart två åren som tågtrafiken varit stoppad mellan Öxnered och Vänersborg på Älvsborgsbanan har persontågen vänt i Öxnered respektive Vänersborg och resenärerna utväxlats med bussar.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
Mer om kontaktledningsbytet mellan Alingsås och Göteborg
Utmaningar för X2000 efter urspårningen
X2000-trafiken mellan Stockholm och Göteborg har fungerat bra trots de avbrutna omledningarna via Borås, bussersättningarna mellan Alingsås och Göteborg och de långväga omledningarna via Kil. Den bedömningen gör SJ.
Tågtrafiken återupptas om två veckor
Det kommer att dröja ytterligare två veckor innan tågtrafiken mellan Göteborg och Borås kan återupptas. Det tar längre tid än Trafikverket tidigare räknade med att bygga nytt spår en kilometer.
Tågstopp Göteborg–Alingsås åtta veckor
Under åtta veckor i sommar från och med i dag är det trafikstopp på Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås. De flesta tågresenärerna får byta till eller från buss i Alingsås men SJ kör X2000-tågen via Borås utan byten.
Många inställda och omledda tåg i sommar
Byte av kontaktledningar, spårbyten, förlängning av mötesspår och förberedelser för ERTMS-installationer under sommaren 2026 medför att många tåg ställs in och andra leds om.
Sex månader till trafikstart i Västlänken
Om ett halvår, 13 december, tas den första etappen av Västlänken med den underjordiska stationen strax norr om nuvarande Göteborgs central, i drift. Men det dröjer fyra eller fem år innan hela Västlänken är klar.
Succé för jubileumståget
Under lördagen körde Järnvägsmuseet ett jubileumståg från Stockholm till Göteborg med anledning av att det är 100 år sedan Västra stambanan elektrifierats i sin helhet och ellok kunde dra tågen från kust till kust.
100 år med el med 101-åring i spetsen
I morgon, lördag, kör Järnvägsmuseet i Gävle ett jubileumståg från Stockholm till Göteborg för att fira att det är 100 år sedan hela Västra stambanan var elektrifierad och de första eltågen rullade den då 457 kilometer långa sträckan.
96 timmars tågstopp Göteborg–Alingsås
Tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås stoppades på torsdagsmorgonen och återupptas först på måndag morgon. Under 96 timmar ska fem nya växlar läggas in i Lerum och arbetet med den nya kontaktledningsanläggningen skiftar från nedspår till uppspår.
Nattåg Göteborg–Berlin med SJ och Snälltåget
Tack vare helgavstängningarna på Södra stambanan får Göteborg några dussin direkta nattåg till och från Berlin under det närmaste halvåret. Men det är ännu oklart om dagtågen mellan Oslo och Malmö.
Bättre punktlighet för VR Snabbtåg
VR förbättrade punktligheten för tågen mellan Stockholm och Göteborg under årets sista kvartal då tre av fyra snabbtåg anlände i tid. Punktligheten för helåret 2025 förbättrades jämfört med året innan trots de omfattande banarbetena under förra året.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Vossloh har tilldelats ramavtal för prefabricering och transport av spårväxlar
Den 30 juni 2026 fick Vossloh förnyat förtroende av Trafikverket när bolaget tilldelades ramavtal för prefabricering och transport av spårväxlar. Kontraktet gäller som längst till 2035 och värderas till drygt 800 miljoner kronor.
Åter tågtrafik Göteborg–Borås
Vid midnatt natten till torsdagen kunde tågtrafiken mellan Göteborg och Borås återupptas efter tågurspårningen för tre veckor sedan. Men på grund av de höga temperaturerna och risken för nya solkurvor begränsas tågens hastighet till 40 km/h under torsdagen och fredagen.
Åter tågtrafik Göteborg–Borås på torsdag
Natten till torsdag, tre veckor efter tågurspårningen i Olsfors, öppnas Kust till kust-banan mellan Göteborg och Borås för trafik. Omledningarna av tågen har varit tidsödande, kostsamma och komplicerade.
Utmaningar för X2000 efter urspårningen
X2000-trafiken mellan Stockholm och Göteborg har fungerat bra trots de avbrutna omledningarna via Borås, bussersättningarna mellan Alingsås och Göteborg och de långväga omledningarna via Kil. Den bedömningen gör SJ.














