Annons:
Alstom och SJ förlänger underhållskontrakt
Alstom och SJ har förlängt sina underhållskontrakt för tåg i Västra Götaland till december 2027. Förlängningen omvandlar det tidigare nioåriga avtalet till ett tolvårigt kontrakt.
Tekniker i depån Motorvagnshallen i Göteborg. FOTO: Alstom
Alstom har tecknat en treårig förlängning för alla tre underhållskontrakt avseende tåg som trafikerar Västra Götalandsregionen under Västtrafiks ledning. Denna förlängning omvandlar det tidigare nioåriga avtalet till ett tolvårigt kontrakt, som nu gäller till december 2027.
Förlängningen har ett ekonomiskt värde som överstiger en halv miljard kronor.
“Att underhålla dessa tåg är inte bara en fantastisk erfarenhet och källa till stolthet, utan också en unik möjlighet, särskilt med tanke på att de kommer att trafikera regionen i omkring 30 år framåt,” säger Maria Signal Martebo, vd för Alstom i Sverige.
Denna kontraktsförlängning omfattar Zefiro Express X80 höghastighetståg, som ägs av Västtrafik. Tidigare täcktes dessa tåg inte av något underhållskontrakt, men från och med den 1 juli 2024 har de lagts till i det befintliga avtalet mellan Alstom och SJ. De första underhållsaktiviteterna är planerade till april 2025.
Projektet inkluderar underhåll av 27 X61-tåg, 43 X11-14-tåg, 28 X52-53-tåg, 8 Y31-tåg och 45 kommande X80-tåg (förväntas efter full leverans i slutet av 2026). Depåerna finns i Motorvagnshallen (Göteborg), Sävenäs (Göteborg), Lidköping och Falköping.
Under 2024 kommer Alstom också att öppna ett Maintenance Performance Centre i Göteborg. Centret kommer att bestå av underhålls- och tågteknisk kompetens på hög nivå, med fokus på ingenjörsvetenskap, industrialisering och materialförsörjning.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Stockholms Spårvägar skänker 50 000 kr efter trafiksäkerhetssatsning
Efter en riktad säkerhetssatsning på Spårväg City i Stockholm som gav tydliga förbättringar och färre incidenter, valde Stockholms Spårvägars medarbetare att skänka 50 000 kronor till Stadsmissionen.
Flera aktörer behöver höja säkerheten i spårvagnstrafiken
Statens haverikommission (SHK) har utrett en spårvagnsolycka i centrala Göteborg där en spårvagn spårade ur och kolliderade med en restaurang den 20 juni 2025. SHK lämnar flera säkerhetsrekommendationer för att förbättra säkerheten i spårvagnstrafiken.
VR tilldelas nytt kontrakt för Pågatågen
Region Skåne och Skånetrafiken har idag meddelat att VR Sverige AB får fortsatt förtroende att driva Pågatågen. Det nya avtalet träder i kraft den 12 december 2027 och gäller i nio år.
88 timmars stopp i tågtrafiken i södra Stockholm
Trafikverket genomför en av årets stora insatser på järnvägen under Kristi himmelfärdshelgen. Därför stängs tågtrafiken av på flera sträckor i 88 timmar från Stockholm södra station och söderut.
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex, SKI.
VR kör direkt till Halland och Skåne
Nu släpper VR Snabbtåg 300 000 biljetter för resor i sommar. Biljetterna gäller på sträckan Stockholm–Göteborg, men även på VR:s sommarlinje med direkttåg till Ängelholm som är tillbaka efter ett uppehåll sedan 2024.
Vinnergi bygger kommunikationsnät åt Trafikverket
Vinnergi stärker samarbetet med Trafikverket genom installation av ett nytt kommunikationsnät längs Sveriges järnvägar, som ska säkerställa robust och säker kommunikation i transportsystemet. Uppdraget omfattar markarbeten, fundament samt montage av torn och antenner.
Norrtåg släpper tågsemesterbiljett 2026
Nu släpps Norrtågs Tågsemesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obegränsat resande genom ett område som täcker halva Sveriges yta, utan att behöva boka i förväg.
Ökad satsning på Malmbanan
Bangården i Kalixfors förlängs och bangården i Kaisepakte byggs ut med ett tredje spår.
Totalstopp för X2000 efter hjulskada
SJ ställde på måndagsmorgonen in all trafik med X2000 sedan ett X2000-tåg drabbats av en hjulskada under söndagen. Trafiken återupptogs klockan 14 på måndagen.









